Wyposażenie salonu pielęgnacji zwierząt
Szanowni Państwo,
Oferujemy kompleksowe wyposażenie salonu pielęgnacji zwierząt w sprzęt groomerski "od A do Z". Korzystając z wieloletniego doświadczenia dopasujemy naszą ofertę dokładnie do Państwa oczekiwań i możliwości. Zakupicie u nas zarówno sprzęt i kosmetyki jak czołowych światowych firm. Doradzimy jak salon wyposażyć, jak urządzić i jak zorganizować jego pracę. Nasza pomoc nie kończy się na sprzedaży Państwu wyposażenia salonu groomerskiego - jesteśmy cały czas do Państwa dyspozycji. W każdej chwili mogą Państwo się z nami skontaktować i uzyskać pomoc dotyczącą konkretnych problemów, wsparcia odnośnie nowych produktów oraz usług.
Zapraszamy do współpracy!
Schemat wyposażenia salonu pielęgnacji zwierząt
Właściwie dobrany i wysokiej jakości sprzęt i wyposażenie salonu groomerskiego pozwalają na znacznie szybszą i sprawniejszą pracę, przez co z jednej strony wizyty u fryzjera są dla zwierząt znacznie krótsze, a więc mniej stresujące, po drugie zaś szybciej pracujący i mniej zmęczony groomer może zarobić więcej pieniędzy.
Podstawowe elementy wyposażenia każdego salonu pielęgnacji zwierząt to:
- stół do pielęgnacji zwierząt
- wanna do kąpieli
- maszynki do strzyżenia
- ostrza / głowice tnące do maszynki
- nożyczki
- cążki i pilniki do pazurków
- szczotki, grzebienie, filcaki
- narzędzia do trymowania i usuwania podszerstka
- suszarka
- sterylizator UV, myjka ultradźwiękowa, lampa bakteriobójcza
- skaler ultradźwiękowy
- krzesło groomerskie
- szafka groomerska (pomocnik)
- środki dezynfekcyjne i odświeżające
- kosmetyki
- pozostałe akcesoria
Stół groomerski
Stół jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia salonu, bo od niego zależy komfort wielogodzinnej pracy groomera. Idealnie jest kiedy stół ma regulowaną wysokość blatu (może być to regulacja ręczna, elektryczna lub hydrauliczna). Należy również zadbać o bezpieczeństwo psich i kocich klientów przez zastosowanie maty antypoślizgowej na blacie stołu (gumowa lub ze specjalnego karbowanego tworzywa). Współczesne stoły groomerskie posiadają antypoślizgową powierzchnię blatu. Dla ras małych i miniaturowych niezwykle wygodny jest stół obrotowy. Dzięki niemu mamy łatwiejszy dostęp z każdej strony bez konieczności zmiany pozycji psa. Najlepiej zatem posiadać w salonie dwa stoły - jeden dla psów ras wielkich i olbrzymich, drugi dla psów ras małych i miniaturowych. Duży stół powinien mieć sporą regulację wysokości, tak aby z jednej strony pies mógł bez wysiłku na niego wejść, z drugiej zaś, by groomer pielęgnujący łapy psa nie musiał się zbytnio schylać.
Groomer, który oferuje usługi w domach klienta powinien posiadać stół przenośny.
Wysięgnik groomerski tzw."szubienica"
Wysięgnik to urządzenie, które ułatwia utrzymanie psa na stole podczas zabiegów fryzjerskich. W większości oferowanych przez nas stołów wysięgniki znajdują się w komplecie, wraz ze smyczami groomerskimi. Stosuje się zarówno dwustronne jak i jednostronne wysięgniki. Smycz groomerska to smyczoobroża z regulowanym obwodem szyi i karabinkiem do łatwego przypięcia psa do wysięgnika groomerskiego. Dla małych psów stosuje się także ringówki.
Wanna
Wanna powinna być na tyle duża, żeby mieścił się w niej nawet duży pies. Można w salonie zamontować zwykłą wannę domową, jednak wkładanie i wyciąganie z niej dużego psa jest znacznie trudniejsze (czasem wymaga pomocy drugiej osoby), niż w przypadku specjalnych wanien groomerskich mających otwieraną przednią lub boczną ściankę. Szczególnie warta polecenia jest wanna posadowiona na podnośniku elektrycznym - taka wanna zapewnia olbrzymi komfort pracy. Ustawiona na środku pomieszczenia kąpielowego zapewnia dogodny dostęp do psa z każdej strony, zaś regulacja wysokości umożliwia pracę przy wyprostowanych plecach.
Maszynki do strzyżenia
Jest to najpotrzebniejsza, wręcz niezbędna rzecz w salonie, dlatego dobrze przemyśleć jej zakup. Maszynka podstawowa powinna być w stanie podołać wielogodzinnej pracy. Najbardziej popularne maszynki to Andis, Moser, Oster, Wahl. Każdy groomer powinien dysponować maszynką zapasową, ponieważ w razie awarii trzeba mieć alternatywę na dokończenie klienta ostrzyżonego do połowy. Warto też posiadać małą, poręczną maszynkę wykończeniową, która doskonale sprawdza się przy wszelkiego rodzaju wykańczaniu okolic uszu, brody czy łap, może także z powodzeniem służyć do strzyżenia psów ras miniaturowych.
Bez względu na to czy wybieramy maszynkę do domowego użytku czy do salonu, warto zainwestować w maszynkę profesjonalną, i dobrej jakości. W końcowym rozrachunku wyjdzie to taniej, niż kupowanie co jakiś czas maszynek wątpliwej jakości. W przypadku psów ras z długą sierścią maszynka nie jest używana z oczywistych powodów, za wyjątkiem strzyżenia niektórych okolic z potrzeby zachowania higieny. Tego rodzaju zabieg pielęgnacyjny wykonujemy regularnie u wszystkich psów z dłuższą sierścią. Rozumiemy przez to: obcinanie sierści między palcami łap, brzuch, okolice narządów płciowych i odbyt. Należy pamiętać o regularnym przeglądaniu używanej w salonie maszynki, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Tego rodzaju przegląd najlepiej powierzyć naszemu serwisowi.
Ostrza do maszynek
Dobry groomer powinien dysponować kompletem wymiennych noży tnących , najlepiej o różnych długościach tak aby móc dopasować długość cięcia sierści do potrzeb klienta oraz do rodzaju sierści psa . Najbardziej popularna długość to 3 mm, ale konieczne jest także posiadanie noży do długościach: 1.5 mm, 6.3 mm, 4.5 mm, 13 mm, 16 mm i 19 mm. Należy posiadać zarówno noże podstawowe jak i te przeznaczone do sfilcowanej, kręconej sierści. Ostrza, które znajdują się na rynku, są produkowane w dwóch rodzajach:
- stalowe - gdzie podstawa i grzebień tnący są ze stali i mogą być ostrzone w razie potrzeby.
- ceramiczne - gdzie podstawa jest ze stali, natomiast grzebień tnący jest ceramiczny i po zużyciu wymienia się go na nowy (czasem potrzebne jest również przeostrzenie podstawy ostrza)
Należy pamiętać, aby zawsze przed, w trakcie i po pracy konserwować ostrza odpowiednim preparatem, co wydłuży ich żywotność. Tego rodzaju preparat smaruje, czyści, chłodzi i dezynfekuje. Nie tłuści i nie plami. Preparat smarujący używamy także podczas pracy.
Można używać również nasadek dystansowych różnej długości używając jednego ostrza jako nośnika nasadek. Standardowo używa się do tego ostrza numer 30 lub 10.
Nożyczki
Obok maszynek to podstawowe narzędzia pracy groomera. Do wykonywania usług groomerskich potrzeba kilka rodzajów nożyczek, ponieważ każde z nich mają ściśle określone zastosowanie. Nożyczki powinny dobrze leżeć w ręce i być ostre. Tylko takie gwarantują szybszą i lepszą pracę, a w konsekwencji większe dochody groomera.
- nożyczki proste - podstawowe nożyczki w salonie. Najczęściej używane długości to 5", 6", 7" i 8". Długość zależy od indywidualnych upodobań groomera a także od tego, co będziemy nimi robili. Im zadanie do wykonania będzie delikatniejsze i precyzyjniejsze (psy ras małych i miniaturowych) tym będziemy wybierać nożyczki krótsze. Przy cięciu psów ras dużych lepiej sprawdzą się nożyczki długie
- nożyczki gięte - bardzo praktyczne do wykonywania cięć po łuku np.: dokoła łap, głów, kul u Pudli itp.)
- nożyczki degażowe (degażówki dwustronne) - służą do pozbywania się nadmiaru sierści (cieniowania), teksturowania i korygowania niedoskonałości szaty. W zależności od typu sierści występują modele z rzadziej lub gęściej rozstawionymi zębami.
- nożyczki półdegażowe (degażówki jednostronne) - to nożyczki rzeźbiące. Służą one do nadania fryzurze psa ostatecznej formy. Mogą być używane między innymi u Szkotów, Bouvierów, Soft Coated Retrieverów (nadanie kształtu szyi), Westów (rzeźbienie "chryzantemy"). Mogą być również bardzo użyteczne w przypadku zwierząt zbyt wrażliwych na trymowanie, ze skórą skłonną do podrażnień, aby nadać jej taką samą postać jak po trymowaniu. Toaleta w tym przypadku wykonana jest całkowicie przy użyciu nożyczek rzeźbiących i pomaga uniknąć wystających włosów.
- nożyczki bezpiecznie zakończone - używane do obcinania sierści psów i kotów w miejscach wrażliwych, takich jak przestrzenie pomiędzy palcami czy wewnętrzne strony uszu, okolice pyska. Końcówka ostrza jest zaokrąglona, co zabezpiecza zwierzę przed zranieniem, jeśli się poruszy.
Dobrze jest pracować z dwoma parami nożyczek różnych w każdej gamie - kiedy jedne się stępią i zostaną odesłane do naostrzenia nie stoimy z pracą. Należy pamiętać by nigdy nie ciąć sierści brudnej i nie umytej nożyczkami "z wyższej półki" gdyż zabrudzona sierść zawierająca piasek, kamyczki, pył i kurz po jednym razie może stępić ostrze nożyczek i spowodować, że następne cięcia będą gorszej jakości. Proponujemy do wstępnego strzyżenia używać nożyczek z gamy podstawowej, tańszych. Należy pamiętać, że nożyczki, które spadną na ziemię mogą się uszkodzić. Doradzamy więc ostrożność i pozostawianie sprzętu poza zasięgiem zwierząt, którymi się zajmujemy.
Cążki, pilniki do pazurków, kleszcze do włosów z uszu
Cążki, obcinaczki są niezbędne dla utrzymania pożądanej długości pazurów psa. Na rynku występują takie działające na zasadzie nożyczek lub też gilotynki. Te klasyczne można kupić również w różnej wielkości, począwszy od malutkich (dla gryzoni, kotów i psów ras miniaturowych), poprzez średnie aż po duże dla psów ras dużych i olbrzymich. Poza obcinaczkami warto zaopatrzyć się także w pilniki klasyczne lub elektryczne do wygładzania powierzchni pazurków.
Kleszcze do usuwania włosów z uszu ułatwiają szybkie i skuteczne wyrwanie z uszu włosów. Niezwykle przydatne u ras długowłosych, kłapouchych. Przy przeprowadzaniu takiego zabiegu trzeba pamiętać o stosowaniu specjalnego pudru, który ułatwia zabieg, dezynfekuje mini ranki i powoduje mniejszy dyskomfort dla psa.
Szczotki, grzebienie, filcaki
W salonie najlepiej dysponować kilkoma różnymi szczotkami i grzebieniami o różnej twardości i długości zębów.
Spośród grzebieni najczęściej używane są:
- grzebień o dłuższych i dość szeroko rozstawionych zębach - służy on przede wszystkim do wstępnego rozczesania psów długowłosych
- grzebień o krótszych i gęsto osadzonych zębach - nadający się znakomicie do wyczesywania podszerstka i rozczesywania kołtunów
W naszej ofercie dostępne są grzebienie z rączką, jak i takie bez rączki. Grzebieni bez rączki jest znacznie więcej. Wśród nich można znaleźć także grzebienie mieszane w stosunku 50:50 czy 80:20. Są to grzebienie, w których część zębów jest ustawiona gęściej a część rzadziej. Dzięki temu jednym grzebieniem jesteśmy w stanie wykonać dwa rodzaje prac. Wśród grzebieni bez rączki można również znaleźć długie grzebienie do pielęgnacji np. Pudli. Są to grzebienie o długości 25 a nawet 30 cm. Ponadto dostępne są:
- grzebienie przeciwpchelne o bardzo gęsto rozstawionych zębach
- grzebienie z obrotowymi zębami (stosowane w przypadku włosa skołtunionego - zmniejszają ryzyko szarpnięcia za kołtun, ale ich skuteczność jest mniejsza niż grzebieni tradycyjnych
- grzebienie poprzeczne, tzw. grabki o krótszych lub dłuższych zębach, zarówno obrotowych jak i nie obrotowych. Niektóre modele z zębami obrotowymi mają je również dodatkowo chowane, dzięki czemu lepiej dopasowują się do krzywizn ciała psa.
Wśród każdego typu grzebieni są grzebienie zwykłe (stalowe, aluminiowe) jak i antystatyczne (wykonane z włókna węglowego oraz metalowe powleczone specjalną powłoką dającą efekt antystatyczny).
Wśród szczotek najczęściej używanym typem jest szczotka tzw. pudlówka. Jest to prostokątna szczotka na której osadzone są cienkie, zagięte druciki. Szczotka ta jest nieoceniona w pracy groomera - nadaje się zarówno do rozczesywania sierści, "napuszania" jej, jak i wyczesywania podszerstka psów wszystkich ras. Warto zaopatrzyć się w co najmniej kilka szczotek tego typu - małą, średnią lub dużą, miękką lub twardą. Wielkość szczotki dopasowujemy do wielkości psa lub do typu pracy. Małą szczotką będziemy pracować na małym psie ale również za uszami psa dużej rasy. Wersje z miękką poduszą są idealne dla psów o delikatnej skórze i szacie, zaś te z twardą poduszką dla psów o szacie twardej, szorstkiej i grubej.
Poza pudlówkami występują także szczotki owalne z krótkimi lub dłuższymi igłami, zarówno miękkie jak i twarde. Doskonałe do czesania psów o długiej szacie, np Shih-Tzu, York. Kolejnym rodzajem szczotek są szczotki z naturalnym włosiem (także z nylonowym lub mosiężnym/miedzianym rozczesywaczem). Tych z rozczesywaczem używa się dla psów o długiej sierści, tych z samym włosiem dla psów krótkowłosych. Usuwają one zabrudzenia z szaty i dodatkowo ją nabłyszczają. Dla kotów i psów głównie krótkowłosych (choć można je stosować również u ras długowłosych) przeznaczone są szczotki gumowe i silikonowe.
Filcak to przyrząd, który występuje przeważnie w formie małych "grabek" o dość ostrych zębach. Służy przede wszystkim do rozcinania kołtunów i filców w miejscach w których szczotka lub grzebień okazały się nieskuteczne. Ważne by sierść rozciętą filcakiem na końcu dokładnie wyczesać grzebieniem. Pamiętajmy, że zawsze staramy się zrobić wszystko co w naszej mocy aby rozczesać kołtuny. Rozcięcie jest ostatecznością, ponieważ fizycznie niszczy włos. Przy walce z kołtunami nieocenione będą preparaty ułatwiające rozczesywanie skołtunionego włosa.
Trymery, furminatory/coatminatory, kamienie trymerskie, paluszki trymerskie
Trymery służą do wyrywania włosa okrywowego a niektóre z modeli świetnie usuwają podszerstek. Jeśli nie specjalizujemy się w trymowaniu to wystarczy abyśmy w salonie mieli zestaw uniwersalnych trymerów nożykowych (płaskich) - jeden do cieńszego a drugi do grubszego włosa. Jeśli zaczniemy się specjalizować w konkretnych rasach to wówczas można zaopatrzyć się w profesjonalne trymery nożykowe (płaskie), których jest znacznie więcej modeli (dopasowanych do typu włosa i części ciała psa).
Kolejnym rodzajem trymerów są trymery hakowe typu Coat King. Są to trymery w postaci grabek o różnej wielkości i rozstawie zębów dostosowane do gęstości okrywy włosowej i wielkości psa. Wyciągają podszerstek oraz włos okrywowy - dlatego nie nadają się do typowego precyzyjnego trymowania. Doskonale za to sprawdzają się na dużych płaszczyznach - bokach czy grzbiecie psa. Nie męczą dłoni groomera, a czas trymowania znacznie się skraca. Istotną różnicą między trymerami hakowymi a nożykowymi (płaskimi) jest mniejsza precyzja tych pierwszych. Trymery hakowe częściej jednak zastosujemy do takich psów jak setery, spaniele czy golden retrievery, u których narzędzia te doskonale sprawdzą się do usuwania martwego włosa i podszerstka oraz eliminowania sterczących loczków.
Furminator (coatminator, eliminator, furshredder) to przyrząd w postaci grabek z ostrzem podobnym jak w trymerach poprzecznych. Znakomicie usuwa podszerstek i zapewnia bardzo wysoki komfort pracy. Sprawdza się w przypadku psów i kotów zarówno krótko jak i długowłosych.
Kolejnym narzędziem przydatnym w czasie zabiegu trymowania jest kamień trymerski. Jest to narzędzie przypominające nieco pumeks. Występuje zazwyczaj w kształcie owalnym lub prostokątnym. Pracuje się nim przeciągając po prostu po szacie zwierzęcia.
Pierwotnie trymowanie przeprowadzało się po prostu za pomocą palców. Nadal jest to jedna z najbardziej precyzyjnych metod trymowania, aczkolwiek mocno pracochłonna i męcząca. Aby ułatwić sobie pracę tą metodą możemy zastosować paluszki trymerskie. Są to nakładane na palec gumowe kapturki (często posiadające wypustki) dzięki którym łatwiej jest chwycić włos. Takim sposobem trymujemy chociażby Cairn terriery.
Suszarka
W salonie niezbędna jest profesjonalna suszarka o dużym wydatku powietrza. Idealnym wyborem będzie model z regulacja mocy i temperatury, na przykład GroomStar GSCS-2400. Suszarka ta występuje zarówno w wersji stołowej (do postawienia na stole lub szafce) jak i w wersji ze stojakiem na kółkach. Wersja na stojaku posiada dodatkowo (poza rurą elastyczną) sztywną rurę, dzięki której podczas suszenia można mieć wolne ręce. Podobny efekt można uzyskać także stosując suszarkę stołową ale wówczas należy zaopatrzyć się w mocowany do stołu uchwyt do węża od suszarki. Dostępne są również suszarki z uchwytem montowanym do ściany. Każda z tych suszarek posiada parametry odpowiednie do użytku w salonie, sposób montażu / posadowienia zależy od upodobań groomera czy ilości miejsca w salonie. Mniej popularne są suszarki podłogowe. Jako uzupełnienie dużej suszarki a także do pracy w małymi psami można używać suszarki ręcznej.
Można także wyposażyć salon w suszarkę kabinową, umożliwiającą suszenie psa w wolnym obiegu powietrza bez konieczności angażowania pracy groomera, który może zająć się innym klientem.
Sterylizator UV, myjka ultradźwiękowa, lampa bakteriobójcza
Dbałość o higienę w salonie jest podstawowym obowiązkiem groomera. Korzystające z salonu psy, mogą posiadać choroby skóry, o których dowiadujemy się dopiero podczas zabiegów lub inne choroby, których nie jesteśmy w stanie rozpoznać. Dlatego sterylizacja narzędzi groomerskich i dezynfekcja salonu po każdym zabiegu powinna być zwyczajem, którego przestrzega każdy groomer.
Do zabiegów dezynfekcyjnych (poza preparatami) w salonie możemy wykorzystać:
- sterylizator UV. Jest to urządzenie, które pozwala na szybką i łatwą dezynfekcję narzędzi takich jak nożyczki, szczotki, grzebienie, trymery, ostrza do maszynek itp. Urządzenie podczas działania wykorzystuje promieniowanie UV-C o długości fali 254 nm, które niszczą formy wegetatywne mikroorganizmów. Sterylizator UV korzystają z tzw. dezynfekcji suchej (promieniami UV-C) bez stosowania roztworów chemicznych. Na rynku dostępne są sterylizatory działające tylko za pomocą promieni UV jak i takie sterylizujące narzędzia dodatkowo za pomocą temperatury.
- myjka ultradźwiękowa. Myjki przeznaczone są do mycia, dezynfekcji narzędzi i akcesoriów kosmetycznych. Mają szerokie zastosowanie. Oprócz bardzo wysokiej skuteczności mycia i docierania do najbardziej niedostępnych miejsc mycie przy pomocy ultradźwięków nie powoduje absolutnie żadnych uszkodzeń mechanicznych mytych przedmiotów. Podczas procesu mycia usuwane są zabrudzenia organiczne i nieorganiczne. Do myjek można używać zwykłej wody jednak najlepszym rozwiązaniem będzie korzystanie ze specjalnych preparatów. W przypadku ostrzy i nożyczek należy pamiętać o dokładnym ich wysuszeniu po procesie mycia a także o naoliwieniu.
- lampa bakteriobójcza. Przeznaczeniem takiego urządzenia jest zapewnienie poziomu czystości mikrobiologicznej pomieszczeń. Produkt przeznaczony jest do stosowania na blokach operacyjnych, w gabinetach zabiegowych, opatrunkowych, salach chorych, przychodniach, laboratoriach, aptekach, w przemyśle farmaceutycznym, spożywczym i kosmetycznym. Urządzenia te emitują promieniowanie UV-C o długości fali 253,7 nm. Należy pamiętać, że lampa nie zdezynfekuje narzędzi i akcesoriów.
Skaler ultradźwiękowy
Dotychczas wykonywana tylko w gabinetach weterynaryjnych usługa usuwania kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków zadomowiła się również w salonach groomerskich. Kamień nazębny można usuwać za pomocą skalerów mechanicznych (dłutek), jednakże ta metoda polega na operowaniu w paszczy zwierzęcia ostro zakończonym metalowym przyrządem, co niesie ze sobą spore ryzyko. Usuwanie kamienia nazębnego za pomocą skalera ultradźwiękowego jest całkowicie bezpieczne dla naszego pupila. Dzięki zastosowaniu ultradźwięków nie jest konieczne usypianie psa, co także niesie ze sobą duże ryzyko oraz znacząco podnosi koszt zabiegu.
Krzesło groomerskie
Taboret groomerski (hocker) to niezbędna rzecz jeśli zależy nam na naszym kręgosłupie. Oczywiście nie każdego psa da się pielęgnować siedząc jednak jeśli będziemy go używać choćby przez połowę czasu spędzonego w salonie to będzie to wielka ulga dla kręgosłupa. Dostępne są modele bez oparcia jak i z oparciem i właśnie taki model polecamy.
Szafka groomerska (pomocnik)
Szafka na kółkach posiadająca szuflady, półki i przegrody. Można w niej trzymać ostrza, nożyczki, szczotki czy grzebienie. Dzięki kółkom szafka jest zawsze pod ręką. Wyrobienie w sobie nawyku odkładania narzędzi do szafki i nie pozostawiania ich na blacie podczas pielęgnacji zapobiegnie ich zrzuceniu ze stołu. Dostępnych jest wiele modeli szafek.
Środki dezynfekcyjne i odświeżające
Czystość i świeży zapach to niewidoczna, ale bardzo ważna dla właścicieli psów, wizytówka salonu. Podstawowym środkiem jest preparat do mycia i dezynfekcji powierzchni w salonie. Bardzo przydatne, jeżeli nie niezbędne jest posiadanie preparatu odświeżającego powietrze, który zniweluje wszelkie niepożądane zapachy. Warto również zaopatrzyć się w środki do dezynfekcji osobistej, które będą uzupełnieniem ochrony osobistej (odzież, maseczki, rękawiczki).
Kosmetyki
Czysty i pięknie pachnący pies oddawany w ręce swojego właściciela to w dużej mierze gwarancja przywiązania klienta do salonu. Dzięki ogromnej ofercie szamponów, odżywek i preparatów specjalistycznych każdy groomer znajdzie coś dla siebie. Oczywiście prowadząc swój salon bardzo ważny jest dobór kosmetyków, które posiadają dobry stosunek jakości do ceny, dzięki czemu będzie można zaoferować klientowi profesjonalną usługę przy niewygórowanej cenie. Bardzo chętnie wybieraną przez groomerów marką są irlandzkie kosmetyki Groom Professional, których szampony i odżywki charakteryzują się wysokim skoncentrowaniem, co czyni je bardzo wydajnymi. Wśród kosmetyków tej marki znaleźć można również przydatne w salonie preparaty wspomagające czy finiszujące (rozkołtuniające, antystatyczne, nabłyszczające czy wody toaletowe).
Inne akcesoria
W salonie przydatne będą jeszcze inne drobne akcesoria, których zadaniem jest wspomóc groomera i ułatwić jego pracę. Do takich akcesoriów możemy zaliczyć między innymi:
- apteczka
- butelki do miksowania kosmetyków
- organizery na narzędzia
- odkurzacz do sierści
- uchwyt na worek na sierść mocowany do stołu
- siatka do kąpieli kota - jeśli zdecydujemy się świadczyć taką usługę
- przyrząd do usuwania kleszczy
Wszystkie materiały znajdujące się na stronie internetowej www.groomer.com.pl (teksty, zdjęcia, animacje, szaty oraz układy graficzne i inne) objęte są prawem autorskim. Kopiowanie, rozpowszechnianie i inne wykorzystanie materiałów bez zgody autora jest zabronione pod groźbą zastosowania sankcji przewidzianych w Ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. 2019 poz. 1231).