Spis treści
Piękna, błyszcząca sierść psa nie tylko jest jedną z jego największych ozdób, ale również odzwierciedla stan zdrowia czworonoga. Pozbawiony blasku, matowy, łamliwy i nadmiernie wypadający włos powinien zapalić czerwoną lampkę w głowie i dać opiekunowi do myślenia. Taki stan okrywy włosowej nie jest jedynie problemem estetycznym, ale bardzo często oznacza, że ze zdrowiem naszego czworonoga dzieje się coś złego. Przyczyn może być kilka, dlatego jak najszybciej powinno się ją zdiagnozować i wdrożyć leczenie – przecież każdemu właścicielowi psa powinno zależeć na jak najlepszym zdrowiu swojego podopiecznego.
Prawidłowa dieta, czyli dbanie o wygląd psa “od środka”
Prawidłowa i dobrze skomponowana dieta ma olbrzymi wpływ na zdrowy i lśniący włos. Źle dobrany jadłospis, nieuwzględniający wszystkich niezbędnych potrzeb czworonoga, ubogi w ważne witaminy czy mikro i makroelementy bardzo szybko odbije się na wyglądzie naszego pupila. W diecie każdego psa ważne są witaminy z grupy B, C, E, A ale także cynk, wapń, czy nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6. Istotne jest także aby dobrać pożywienie pod indywidualne potrzeby czworonoga. Aktywny, duży pies będzie miał znacznie inne potrzeby żywieniowe niż starszy pies ras miniaturowych czy suka podczas laktacji i ciąży. Karma dla psa powinna być bogata w dobrej jakości mięso i nie zawierać konserwantów oraz niepotrzebnych wypełniaczy. W żadnym przypadku nie należy podawać pupilowi resztek ze stołu, ponieważ takie jedzenie zawiera szkodliwe dla psa przyprawy a także dużą ilość soli. Aby zapewnić pupilowi wszelkie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składniki warto dodatkowo wzbogacić jego dietę odpowiednimi suplementami. Pamiętajmy jednak, że suplementację dobrze jest skonsultować z lekarzem weterynarii. Być może zaleci on wykonanie pełnej morfologii psa, co pozwoli dokładnie ustalić jakich składników brakuje w codziennym pożywieniu pupila.
Alergie u psa
Wpływ na stan okrywy włosowej mają także alergie pokarmowe, które często trudno jest wykryć i zidentyfikować. U jednego czworonoga alergenem będzie kurczak, który jest składnikiem wielu popularnych karm, u innego zaś mogą to być zboża zawarte w pożywieniu. Alergie mogą powodować, że włos pupila będzie matowy, łamliwy i będzie nadmiernie wypadał. Pamiętajmy też, że alergiom często towarzyszy świąd, pokrzywka, biegunka czy wymioty. Dlatego w zidentyfikowaniu problemu, jak i w późniejszej walce z alergiami ważne są pełne badania krwi i testy alergiczne, które zobrazują stan zdrowia czworonoga. Po wykryciu alergenu możliwe będzie wówczas wprowadzenie diety eliminacyjnej.
Choroby skórne u psa
Wszelkie choroby atakujące skórę psa odbiją się na kondycji jego sierści. Mogą to być zarówno alergie, wywołane przez pożywienie, czy stosowane kosmetyki, ale także grzybice czy podrażnienia spowodowane obecnością i ugryzieniami pasożytów. Stanom takim towarzyszy często gubienie sierści, drapanie się, wygryzanie czy łysienie. Po zauważeniu takich objawów koniecznie należy udać się do lekarza weterynarii, ponieważ często trudno będzie samemu ocenić co jest powodem takiego stanu rzeczy. Lekarz weterynarii rozpozna problem, być może zleci niezbędne badania a po otrzymaniu wyników wdroży odpowiednie leczenie.
Nieodpowiednia pielęgnacja sierści
Odpowiednio dobrane kosmetyki i właściwie wykonywane zabiegi pielęgnacyjne mają takie same znaczenie w przypadku ludzi, jak i psów. Stosując nieodpowiednie do naszych włosów szampony czy niewłaściwe do cery kremy możemy zniszczyć włosy i podrażnić skórę, co sprawi, że narazimy się na alergie i będziemy nie najlepiej wyglądać. Podobnie jest w przypadku psów – rodzaj zabiegów pielęgnacyjnych, ich częstotliwość, stosowane preparaty i kosmetyki musimy dobrać indywidualnie pod pupila. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę rodzaj sierści czworonoga (krótka czy długa, z podszerstkiem czy bez, jednobarwna czy wielokolorowa), stan skóry, aktywność i schorzenia, na które może w danym momencie cierpieć. Powyższe aspekty mają zasadniczy wpływ na wybór odpowiednich kosmetyków jak i częstotliwość kąpieli.
Psy długowłose będą potrzebować częstszej i nieco bardziej skomplikowanej pielęgnacji niż psy krótkowłose. Pamiętajmy jednak, że zbyt częste mycie narusza naturalną barierę lipidową na skórze co może prowadzić do wielu problemów skórnych. Bardzo ważne jest także, aby do pielęgnacji czworonoga używać kosmetyków przeznaczonych tylko i wyłącznie dla zwierząt. Nie wolno stosować kosmetyków dla ludzi, ponieważ skóra pupila posiada inny odczyn pH.
Poza kąpielą sierść aby być zdrową i zadbaną wymaga również systematycznego szczotkowania. Psy, które posiadają podszerstek wymagają częstego czesania co pozwala pozbyć się martwego włosa i rozczesać kołtuny. Zbity i nie rozczesany włos utrudnia poprawną wentylację skóry przez co tworzą się odparzenia a wilgotna sierść sprzyja namnażaniu się bakterii powodujących różne infekcje. Nie ma przeszkód, aby samodzielnie pielęgnować swojego psa. W tym celu niezbędne będzie zaopatrzenie się w kosmetyki, preparaty i akcesoria groomerskie, które bez problemu dostaniemy w każdym dobrym sklepie zoologicznym. Oczywiście jeśli nie czujemy się na siłach, aby samodzielnie pielęgnować swojego podopiecznego to możemy skorzystać z pomocy usług profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt.
Stres przyczyną pogorszenia kondycji sierści u psa
Stres działa na zwierzęta podobnie jak na ludzi. Może powodować złe samopoczucie, brak apetytu, niepokój, ale także odbijać się kondycji włosów. Niestety właściwe rozpoznanie czynnika stresogennego jest często bardzo trudne, ponieważ stresorem może być coś z czego nie zdajemy sobie sprawy. Psy reagują na sytuację stresową na wiele różnych sposobów i próbują komunikować niekomfortową dla nich okoliczność. Dlatego tak ważne jest abyśmy bacznie obserwowali zachowanie naszych psich przyjaciół. Każde odmienne od normy zachowanie powinno wzmóc naszą czujność. Dzięki temu będziemy mogli szybko zidentyfikować i wyeliminować czynnika, który wywołuje u pupila niepokój. Przyczyną stresu może być hałas, izolacja i samotność, spotkanie z nową, nieznaną dotychczas sytuacją, inne psy, czy podróż. Po rozpoznaniu i wyeliminowaniu czynnika wywołującego stres sytuacja powinna szybko wrócić do normy. Trzeba też pamiętać, że zwierzęta odczuwają emocje swoich właścicieli, dlatego nasz smutek, czy zdenerwowanie może sprawić, że pies przejmie nasz nastrój i zacznie się stresować. W takim wypadku – choć nie zawsze będzie to łatwe – najlepiej będzie odciąć się od złych emocji, co na pewno pomoże zarówno nam, jak i naszemu wiernemu towarzyszowi.
Podsumowanie
Musimy pamiętać, że stan sierści naszego pupila jest niejako odzwierciedleniem jego samopoczucia. Można rzec, że to taki papierek lakmusowy, który pokazuje, czy z organizmem czworonoga wszystko jest w porządku. Jeśli kondycja sierści naszego podopiecznego ulegnie pogorszeniu – pojawi się zmatowienie, łamliwość czy też nadmierne wypadanie włosa, albo wystąpi łupież jest to znak, że zdrowie pupila zostało nadszarpnięte. Z tego powodu tak ważne jest baczne obserwowanie zachowania czworonoga. Niestety pies nie wyrazi słowami co mu dolega, ale będzie to komunikował na swój sposób. Nieustępujące, niepokojące objawy trzeba konsultować z lekarzem weterynarii, co pozwoli postawić właściwą diagnozę. Zdecydowanie warto również wykonywać profilaktyczne badania krwi pupila, dzięki którym będziemy mogli monitorować jego stan zdrowia. Działania takie pozwolą wykryć ewentualną chorobę w jej wczesnym stadium, co zawsze dobrze rokuje w walce z nią.
Przeczytaj również: Jakie techniki stosować, by zmniejszyć u psa stres związany z wizytą u groomera