Spis treści
Koty linieją przez cały rok przy czym wypadanie włosa jest mniej lub bardziej intensywne w określonych porach. Intensywne linienie zachodzi dwa roku do roku – na wiosnę i jesienią. Właściciele kotów doskonale wiedzą, że sierść ich podopiecznych znajduje się praktycznie wszędzie – na podłodze, kanapie, ubraniach czy nawet w ulubionej herbacie. O ile niewielkie wypadanie sierści nie jest powodem do niepokoju, jednak w momencie gdy sierść wypada obficie a dodatkowo staje się matowa i łamliwa to znak, że w organizmie naszego czworonożnego przyjaciela dzieje się coś złego. Bardzo ważne jest więc obserwowanie swojego pupila i szybkie reagowanie już przy pierwszych niepokojących objawach.
Czym jest linienie?
Linienie jest naturalnym zjawiskiem i nie da się go ominąć. Jest to zrzucanie martwego włosa, który musi zrobić miejsce na zdrowy i nowo wrastający włos. Wiele włosów wypada podczas codziennej i skrupulatnej toalety wykonywanej przez naszego mruczka. Martwych włosów można również pozbyć się przy pomocy odpowiedniej szczotki. Na wiosnę linienie z reguły jest najbardziej intensywne, ponieważ zgromadzone na zimę futro, które miało chronić kota przed zimnem robi miejsce na letnią sierść. Chociaż są rasy mniej lub bardziej liniejące to wszystkie koty zrzucają martwy włos.
Kiedy wypadanie sierści powinno nas zaniepokoić?
Okresowa wymiana włosa czyli linienie ma na celu przystosowanie mruczka do zmieniających się warunków pogodowych. Jednak sierść wówczas wypada równomiernie. Objawem do niepokoju powinno być nieregularne wypadanie sierści, wyłysienia, sytuacje kiedy futro traci swój naturalny blask, a także nadmierne wylizywanie się przez kota, drapanie czy wygryzanie. Są to oznaki, które powinny skłonić nas do jak najszybszej wizyty u weterynarza, ponieważ mogą zwiastować poważne problemy zdrowotne.
Choroby skóry jako powód nadmiernego gubienia sierści
Zmiany skórne mogą zaburzać proces prawidłowego wzrostu sierści a tym samym skutkować jego nieregularnym zrzucaniem. Choroby skóry objawiają się zmianami skórnymi jak liszaje, owrzodzenia, czy inne rany. Zapalenia bakteryjne czy grzybicze są uciążliwymi schorzeniami i wymagają specjalistycznego leczenia pod okiem weterynarza.
O
Obecność pasożytów, a kondycja skóry i sierści kota
Obecność niektórych pasożytów również wpływa na stan i ilość sierści. Wiele z nich jest trudnych do rozpoznania gołym okiem, dlatego jeśli zauważymy niepokojące zmiany skórne należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, aby dokładnie sprawdzić przyczynę. Bardzo ważne jest również systematyczne zabezpieczenie mruczka przed insektami zewnętrznymi i wewnętrznymi. Warto regularnie podawać tabletki na odrobaczanie i stosować środki ochrony przed insektami.
Stres powodem linienia
Podobnie jak i ludzie zwierzęta mocno przeżywają stres. Jest to jeden z najsilniejszych czynników, który wpływa na utratę włosa. Stan ten będzie trwał dopóki źródło stresu dalej będzie oddziaływać na naszego mruczka. Po zlikwidowaniu czynnika stresowego sierść powinna wrócić do swojej najlepszej kondycji. Oczywiście nie tak łatwo zlokalizować źródło stresu, ponieważ to co nam może wydawać się błahostką, w oczach kota może być prawdziwym zagrożeniem. Czynnikiem stresującym może być długotrwała nieobecność właściciela lub pojawienie się nowego członka rodziny – dwunożnego lub czteronożnego. Stresogenna może być zmiana w otoczeniu kota (np. nowe meble), zmiana mieszkania, nietypowe hałasy dobiegające z zewnątrz (na przykład z budowy nieopodal) lub zamiana codziennego rytuału właścicieli.
Nieprawidłowa dieta częstą przyczyną pogorszenia kondycji sierści
Na wygląd i stan sierści wpływa również dobrze dobrana i bogata w niezbędne składniki dieta. Odpowiednio zbilansowane pożywienie rzutuje na zdrowie i dobre samopoczucie pupila, ale również ma odzwierciedlenie w jego wyglądzie. Nasz mruczek potrzebuje wysoko mięsnej, dobrej jakościowo karmy dla kotów, która dostarczy mu niezbędnych mikro- i makroelementów, w tym nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i -6, cynku i biotyny, które mają bardzo duży wpływ na korzystny stan i wygląd sierści.
Alergie (skórne bądź pokarmowe)
Alergie również wpływają na stan okrywy włosowej pupila. W przypadkach alergii często innym objawom towarzyszy silny świąd, wyłysienia czy podrażnienia.
Choroby organizmu powodujące wypadanie sierści
Osłabienie organizmu przyczynia się do matowienia, łamania się i wypadania sierści. Niestety niektóre z chorób niewidoczne są na pierwszy rzut oka, dlatego jeśli zauważymy niepokojące objawy należy udać się do lekarza weterynarii i wykonać wszystkie niezbędne badania, które mogą wskazać przyczynę gorszego samopoczucia. Ciąża i okres laktacji również być powodem ponadnormatywnego wypadania sierści. Wówczas warto podawać suplementy wzmacniające włos.
Podsumowanie
Wypadanie sierści jest zjawiskiem fizjologicznym, które samo w sobie jest korzystne dla zdrowia pupila. Jednak jeśli utrata włosa jest gwałtowna i towarzyszą jej również inne niepokojące objawy to należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, aby co jest jej przyczyną i wyeliminować ją we wczesnym stadium.
Przeczytaj również: Czy kota się kąpie? Kiedy kąpiel jest potrzebna, jak ją przygotować i jakich kosmetyków użyć?