Spis treści
Nie tylko sierść pupila wymaga pielęgnacji i uwagi ze strony opiekuna. Brudne uszy u kotów przyczyniają się do chorób, które są trudne do wyleczenia a co gorsza mają tendencję do nawracania, przez co problem może ciągnąć się miesiącami. Dlatego tak bardzo ważna jest systematyczna profilaktyka i odpowiednie dbanie o ten narząd, który jest jednym z najważniejszych kocich zmysłów. Co prawda koty wiele godzin w ciągu dnia poświęcają na staranną pielęgnację jednak czasem mogą potrzebować naszej pomocy.
Czy czyszczenie uszu kota jest konieczne?
Systematyczne sprawdzanie kocich uszu jest ważnym elementem pielęgnacji. Rutyna ta zwiększa możliwość zauważenia niepokojących sygnałów wysyłanych przez organizm czworonoga. Jednak zbyt częste i nadgorliwe czyszczenie zamiast pomóc może jedynie zaszkodzić. Zbyt częsta pielęgnacja może powodować zwiększenie wydzielania woskowiny, wzrasta też ryzyko uszkodzenia tego delikatnego narządu. Zdrowe kocie uszy są bladoróżowe w środku z niewielką ilością brudnej wydzieliny, która nie posiada przykrego zapachu. Nadmierna ilość woskowiny może być spowodowana nadgorliwą pielęgnacją i nie zawsze jest to niepokojący objaw. Czyszczenie uszu powinno odbywać się raz w miesiącu, natomiast raz w tygodniu warto kontrolować ich stan.
Brudne uszy kota – co powinno wzbudzić naszą uwagę?
Ciemna wydzielina w uchu czworonożnego przyjaciela, która dodatkowo wydziela nieprzyjemny zapach a także wzmożone drapanie się, potrząsanie głową, zaczerwienienie małżowiny i ból to znak, że dzieje się coś złego. Objawy takie mogą świadczyć o wielu potencjalnych chorobach.
Choroby uszu u kotów
Świerzbowce
Najczęściej diagnozowana choroba uszu u kotów. Często występują u młodych kotów. Spotykana jest zarówno u mruczków domowych jak i tych wychodzących na zewnątrz. Świerzbowce to pasożyty, które żywią się woskowiną i martwymi komórkami skóry. Drążą tunele, w których rozmnażają się. Otodectes cynotis (świerzbowiec uszny) atakuje inne zwierzęta, jednak my jako ludzie możemy czuć się spokojni. Objawem wystąpienia świerzbowca jest ciemnobrązowa, o strukturze ziemistej sucha wydzielina. Pasożyt ten chętnie atakuje kocięta w grupie, ponieważ wówczas szybciej się rozprzestrzenia. Wystarczy również kontakt z legowiskiem zarażonego zwierzęcia, aby przeniósł się on na kolejnego żywiciela.
Zapalenie ucha u kota
Często spowodowane jest przez nieusunięte ciało obce, niewłaściwe leczenie, bagatelizowanie objawów chorobowych, złą pielęgnacją czy reakcją alergiczną organizmu na preparaty czyszczące. Oprócz zwiększonej produkcji woskowiny objawami, które mogą temu towarzyszyć są silny ból w okolicy ucha, zaczerwienienie, znacznie wyższa temperatura ucha, nadmierne drapanie się i potrząsanie głową, jak i nieprzyjemny zapach. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów nie zwlekaj i jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii. Nieleczone schorzenia prowadzą do zmian chorobowych w całym organizmie i złego samopoczucia.
Czym czyścić uszy kota?
Na rynku dostępne jest wiele preparatów, dzięki czemu każdy opiekun kota znajdzie coś, co mu odpowiada. Są specjalne preparaty do higieny uszu w formie płynów, bądź żeli. Są także chusteczki pielęgnacyjne nawilżane preparatem higienicznym. Takie środki mają działanie antybakteryjne, jak i przeciwgrzybicze. Przy pomocy preparatu i płatków higienicznych można wyczyścić ucho, pozbyć się nadmiaru wydzieliny, złagodzić objawy stanu zapalnego czy nawet całkowicie go wyeliminować, jeśli znajduje się we wczesnym stadium.
Jak czyścić kocie uszy?
- Zaaplikuj preparat czyszczący do ucha – zazwyczaj wystarczą dwie, trzy krople
- Delikatnie wmasuj go w ucho u podstawy
- Pozostaw na krótką chwilę
- Usuń nadmiar preparatu z pozostałym brudem
- Nagródź kota za cierpliwość i zabieg pielęgnacyjny
- Nie wkładaj patyczka głęboko, chcąc pozbyć się preparatu z kanału słuchowego. Może to uszkodzić ten narząd i spowodować dyskomfort i ból pupilowi. Usuń preparat jedynie z części małżowiny, która jest dostępna.
Jak przyzwyczaić kota do czyszczenia uszu?
Koty wiele godzin w ciągu dnia poświęcają na dokładną pielęgnację. Niestety niektóre okolice wymagają naszej pomocy. uszy są wrażliwym narządem, dlatego wiele kotów nie lubi dotyku w ich okolicy a sam zabieg czyszczenia może wywoływać u nich duży dyskomfort. Najlepiej przyzwyczajać czworonożnego przyjaciela do jego wykonywania od małego. W ten sposób mamy pewność, że będzie go tolerować a samo czyszczenie nie będzie oznaczało wojny między kotem a właścicielem. Warto wszystkie zabiegi zaczynać, kiedy mruczek jest zmęczony – na przykład po zabawie. Zacznij od głaskania kota, masuj ucho i jego okolice i nagradzaj smaczkiem. Kot musi kojarzyć, że to nic złego. Przyzwyczajanie zacznij od samego dotykania, a jeśli zauważysz, że pupil to akceptuje to możesz przejść do kroku dalej, czyli czyszczenia. Nie rób nic na siłę, ponieważ może to zniechęcić czworonoga. Pamiętaj zawsze nagradzać pupila po zabiegu.
Pielęgnacja kocich uszu – o czym należy pamiętać?
Pielęgnacja kocich uszu jest tak samo ważna jak pozostałe zabiegi. Ucho jest wrażliwym narządem, dlatego trzeba szczególną uwagę zwracać na to, jak wykonujemy dany zabieg. Nie wolno jednak robi tego zbyt często, ponieważ przyniesie to odwrotne skutki od zamierzonych. Równie ważny jest produkt, który używamy do czyszczenia. Jeśli posiadają Państwo jakieś pytania dotyczące doboru produktu lub konkretnego, wybranego przez siebie prosimy o kontakt z naszymi sprzedawcami, którzy z chęcią Państwu doradzą!
Przeczytaj również: Higiena jamy ustnej kota – czy kotu myje się zęby?