Spis treści
Jak powinno dbać się o higienę jamy ustnej kota? Wbrew pozorom zęby u czworonoga nie służą jedynie do jedzenia, rozdrabniania produktów, zdobywanie pożywienia, ale także do obrony i ataku. Ozdobą każdego mruczka będzie nie tylko jego błyszcząca i nienagannie uczesana sierść, ale również zdrowe, białe zęby.
Koty niestety mają tendencję do odkładania się kamienia nazębnego, który może powodować wiele poważniejszych chorób całego organizmu. Odkładający i nieleczony kamień nazębny może prowadzić do chorób serca, płuc, niewydolność nerek czy nawet sprawić, że mruczkowi wypadną zęby. Bakterie z chorych zębów przedostają się do krwi i wywołują różne stany zapalne. Kamień nazębny powstaje między innymi z odkładających się resztek pokarmowych, które twardnieją pod wpływem soli. Odkładający się nalot przybiera kolor od żółtego do brunatnego. Zabieg usuwania kamienia musi być przeprowadzony pod narkozą, dlatego lepiej zapobiegać niż leczyć, ponieważ narkoza dla wielu naszych pupili może być ryzykowna.
Najskuteczniejszym rozwiązaniem jest systematyczne szczotkowanie zębów. Niestety nie każdy kot pozwoli na przeprowadzenie tego zabiegu. Na szczęście na rynku dostępne są jeszcze inne produkty, które pomogą nam w walce z kamieniem nazębnym u naszego pupila. Do dyspozycji mamy żele, pianki, spraye dentystyczne oraz dodatki do wody czy pożywienia. Można także podawać kotu specjalne gryzaki dentystyczne. Jeśli zaniedbamy profilaktykę jamy ustnej naszego pupila to skutki mogą być opłakane.
Odkładanie kamienia nazębnego może objawiać się na kilka różnych sposobów
Nieprzyjemny oddech może być jednym z objawów, które często świadczy o odkładającym się kamieniu nazębnym. Kamień tworzony jest przez bakterie, które namnażają się na zębach. Jeśli poczujemy u naszego pupila nieprzyjemny zapach z pyszczka najszybciej jak to możliwe powinniśmy sprawdzić jego przyczynę.
Zaczerwienione dziąsła. Zdrowe dziąsła mają kolor różowy. Odkładająca na zębach płytka bakteryjna bardzo często powoduje też stan zapalny dziąseł, który objawia się zaczerwienieniem. Stan zapalny może powodować sobą wiele poważniejszych chorób, których powinniśmy unikać, dlatego regularnie należy sprawdzać stan dziąseł naszego mruczka.
Ślinienie się. Jednym z objawów odkładającego się kamienia nazębnego jest ślinienie się pupila. Często ślinienie poprzedza wymioty, występuje także w momencie, kiedy kot ma problemy z przełykaniem. Niezależnie od przyczyny ślinienie się naszego podopiecznego zawsze powinni zapalić nam w głowie lampkę ostrzegawczą.
Jak dbać o zęby kota?
Najskuteczniejszym sposobem dbania o kocie zęby jest ich jest regularne higiena jamy ustnej, czyli mycie zębów. Nie jest to zadanie proste i wiele mruczków będzie się przed tą czynnością opierać, dlatego należy stopniowo przyzwyczajać je do tego zabiegu. Pierwszym krokiem do regularnego czyszczenia zębów jest głaskanie w okolicy pyszczka i delikatne, powolne rozchylanie warg i policzków, a także uczenie kota, że pokazywanie zębów nie jest niczym złym. Następnie palcem lub za pomocą czyścika należy delikatnie masować ząbki. Nie wolno jednak robić nic na siłę i jeśli nasz pupil stawia opór lepiej odpuścić niż doprowadzić do dyskomfortu, który później będzie kojarzył z myciem zębów. Im wcześniej przyzwyczaimy naszego czworonożnego przyjaciela tym lepiej. Jeśli cały proces uda się przeprowadzić właściwie to jest duże prawdopodobieństwo, że nasz podopieczny będzie takie zabiegi znosił całkiem dobrze, a być może je nawet polubi. Do mycia zębów przyda się specjalna pasta przeznaczona dla zwierząt i szczoteczka. Nie wolno stosować past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ zawarty w nich fluor jest trujący dla naszych czworonożnych przyjaciół. Zamiast pasty można stosować również specjalne płyny lub proszki dodawane do wody, jednak nie są one tak skuteczne jak szczotkowanie zębów. Do wyboru są również żele czy pianki stomatologiczne lub gryzaki dentystyczne. Sucha karma, zwłaszcza ta o twardszych krokietach wspomaga nieco mechaniczne usuwanie kamienia nazębnego, jednak należy to traktować tylko i wyłącznie jako dodatek do procesu higieny dentystycznej. Pamiętajmy, że sucha karma nie powinna stanowić podstawy żywienia, ponieważ może powodować problemy z nerkami jeśli kot nie nawadnia swojego organizmy w wystarczającym stopniu.
Jak często myć kotu zęby?
Najlepiej myć pupilowi zęby codziennie, jednak jeśli nie będzie to możliwe to optymalnie będzie wykonywać ten zabieg dwa lub trzy razy w tygodniu, zaś w pozostałe dni stosować żele, gryzaki dentystyczne czy dodatki do wody.
Systematyczne dbanie o higienę jamy ustnej mruczka pozwoli uchronić go przed złym samopoczuciem i innymi poważniejszymi chorobami całego organizmu. Dbanie o zęby pupila jest tak samo ważne, jak dbanie o zęby ludzi. Na rynku dostępne jest coraz więcej produktów, które ułatwiają ten zabieg. Jeśli posiadają Państwo pytania dotyczące samej pielęgnacji, jak i produktów prosimy o kontakt z naszymi sprzedawcami, którzy z przyjemnością pomogą Państwu w wyborze odpowiedniego produktu.
Przeczytaj również: Czy kota się kąpie? Kiedy kąpiel jest potrzebna, jak ją przygotować i jakich kosmetyków użyć?