Jak zostać groomerem? Kursy, szkolenia, staże dla psiego fryzjera

Jak zostać groomerem? Kursy, szkolenia, staże dla psiego fryzjera

Groomer to zawód przede wszystkim dla miłośników zwierząt. Polega on na wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych u psów, kotów i innych zwierząt. W ostatnich latach usługi groomerskie zdecydowanie zyskały na popularności. W odpowiedzi na rosnące potrzeby, coraz więcej osób rozważa wykonywanie zawodu groomera, czyli fryzjera zwierząt. Co jednak trzeba zrobić, by móc podjąć się takiej pracy? Dowiedz się tego z naszego artykułu!

Kto nadaje się do pracy jako groomer

Pielęgnacja zwierząt to zawód typowo usługowy. Do jego wykonywania – poza wiedzą – niezbędne są również zdolności manualne oraz miłość do zwierząt. Osoba, która nie ma do nich dobrego podejścia i nie potrafi nawiązać odpowiedniej więzi, nie będzie miała satysfakcji z tej pracy. Osoby, które nie lubią zwierząt i nie czują się przy nich pewnie, nie powinny rozważać takiej drogi zawodowej.

Predyspozycje do pracy w zawodzie groomera:

  • wykształcenie – nie ma tu konkretnych wymagań, ale dobrze by przyszły psi fryzjer posiadał przynajmniej średnie wykształcenie
  • zdolności manualne – w zawodzie fryzjera zwierząt zręczne dłonie przydają się zwłaszcza podczas strzyżenia psów nożyczkami groomerskimi
  • wyobraźnia – przyda się do tworzenia fryzur w przypadku kiedy mamy wolną rękę i możemy zastosować creative grooming. Jeśli ktoś ma mniejsze zdolności manualne i słabszą wyobraźnię nie oznacza to, że nie może pracować w tym zawodzie. Po przyswojeniu wiedzy i nabraniu doświadczenia także będzie dobrze wykonywać swoją pracę
  • wiedza – aby móc dobrze wykonywać zawód groomera potrzebne są nie tylko umiejętności z zakresu pielęgnacji zwierząt. Trzeba posiadać wiedzę teoretyczną i praktyczną na temat stosowania odpowiednich kosmetyków, znać techniki kąpieli, suszenia i strzyżenia, potrafić zastosować odpowiednie zabiegi higieniczne, znać obowiązujące wzorce fryzur oraz aktualne trendy w strzyżeniu. Trzeba też mieć podstawową wiedzę z zakresu anatomii i dermatologii zwierząt
  • umiejętności behawioralne, czyli umiejętność postępowania z psem – rozpoznawanie mowy jego ciała i techniki łagodzenia stresu.

Trzeba zdawać sobie sprawę, że psi fryzjer uczy się przez całe swoje zawodowe życie. W świecie groomingu moda ulega ciągłej zmianie – pewne fryzury odchodzą do lamusa i są zastępowane przez nowe, zarówno w standardzie FCI (Fédération Cynologique Internationale) czyli Międzynarodowej Federacji Kynologicznej jak i w strzyżeniu komercyjnym.



Gdzie nauczyć się zawodu groomera – kursy groomerskie

Na rynku dostępnych jest wiele szkoleń groomerskich. Zazwyczaj trwają one kilka tygodni, a ich koszt wynosi kilka tysięcy złotych. Są kursy podstawowe i zaawansowane. Decydując się na wybór kursu należy przede wszystkim poszukać o nim opinii w Internecie. Polecamy kursy prowadzone przez uznane ośrodki i znanych groomerów. Taki kurs będzie zazwyczaj droższy niż te prowadzone przez nieznane ośrodki, ale będzie oferował znacznie wyższy poziom. Ponadto jeśli nie planujemy od razu otworzyć swojego własnego salonu pielęgnacji zwierząt i chcielibyśmy przez jakiś czas popracować jako groomer u kogoś w salonie groomerskim, to ukończenie kursu w uznanym w branży ośrodku będzie olbrzymią zaletą. Możemy wybrać kurs indywidualny – zazwyczaj droższy, lub grupowy. Oczywistą zaletą szkolenia indywidualnego jest to, że mamy instruktora oraz modele tylko dla siebie. Na kursie prowadzone są zarówno zajęcia teoretyczne jak i praktyczna nauka pielęgnacji zwierząt obejmujące wszystkie niezbędne techniki. Kurs podstawowy daje nam podbudowę pod dalsze zdobywanie wiedzy. Kurs ponadpodstawowy obejmuje naukę bardziej zaawansowanych technik pielęgnacji zwierząt, nie są już na nim omawiane podstawy.

Szkolenia zawodowe w pracy groomera

Po ukończeniu groomerskiego kursu podstawowego i ewentualnie zaawansowanego możemy rozpocząć pracę jako groomer. Może się wtedy okazać, że z niektórych technik nie jesteśmy w pełni zadowoleni lub chcemy coś poprawić, nauczyć się więcej. W takim przypadku z pomocą przychodzi oferta dostępnych na rynku szkoleń zawodowych. Zazwyczaj mają one format jedno lub dwudniowych seminariów czasami połączonych z warsztatami. Podobnie jak w przypadku kursu groomerskiego, zalecamy wybrać się na szkolenie do dobrego ośrodka lub groomera z dużym doświadczeniem. Szkolenia zawodowe skupiają się na wąskim zakresie tematycznym np. pielęgnacja konkretnej rasy psa, wykonywanie konkretnego typu fryzury czy stosowanie konkretnej marki kosmetyków. Dlatego też groomerzy, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje, powinni uczęszczać na wiele takich szkoleń. Pozwolą one utrzymywać umiejętności zawodowe na najwyższym poziomie.



Staże zawodowe w pracy groomera

Jeśli po ukończeniu kursu groomerskiego nie czujecie się jeszcze gotowi do otwarcia swojego salonu czy samodzielnej pracy na etacie, możecie podszkolić swoje umiejętności na stażu. Warto popytać właścicieli okolicznych dobrych salonów pielęgnacji zwierząt czy nie potrzebują stażysty. Zaletą takiego rozwiązania jest możliwość podpatrywania doświadczonej osoby podczas pracy i stopniowe nabieranie wprawy w praktycznej pielęgnacji. Można również zobaczyć od podszewki jak działa salon groomerski, jak przyjmuje i jak wydaje się zwierzęta itp. Czasem salon udostępnia stażystom swoje narzędzia, czasem wymaga aby mieć swój podstawowy sprzęt. Wadą stażu niewątpliwie jest brak wynagrodzenia. Zazwyczaj dajemy swoją pracę w zamian za zdobywaną wiedzę.

Co dalej?

Od momentu wpisania zawodu groomera na listę zawodów Ministerstwa pracy możesz (spełniwszy odpowiednie wymagania) przystąpić do państwowego egzaminu i uzyskać tytuł czeladnika, a później jako następny stopień tytuł mistrza w zawodzie. Nie jest to aktualnie wymóg, ale fakt posiadania tytułu mistrzowskiego w zawodzie jest potwierdzeniem osiągnięcia najwyższych umiejętności. Przekłada się to na renomę salonu i nas jako dyplomowanego groomera.

Szczegółowe informacje na temat wymagań niezbędnych do przystąpienia do egzaminów czeladniczych i mistrzowskich można znaleźć na stronie Związku Rzemiosła Polskiego:

Jeśli chcesz zostać groomerem, poza informacjami związanymi ze szkoleniami groomerskimi, na pewno powinieneś także wiedzieć co będzie niezbędne do wyposażenia salonu groomerskiego, jakie są koszty związane z jego prowadzeniem oraz wymogi prawne i sanitarne. Wszystkie te informacje znajdziesz w pozostałych naszych artykułach poradnikowych.