Jaki trymer wybrać do salonu groomerskiego

Jaki trymer wybrać do salonu groomerskiego

Na czym polega trymowanie

Chcąc wprowadzić w naszym salonie groomerskim usługę trymowania musimy nauczyć się tej sztuki, a następnie zaopatrzyć się w odpowiednie do tego narzędzia. Trymowanie jest zabiegiem pielęgnacyjnym polegającym na usuwaniu martwych włosów. Zabieg ten poprawia kondycję sierści, umożliwia prawidłowy wzrost nowych włosów i usztywnia je. Trymowanie zmniejsza linienie ponieważ pies gubi mniej włosów. Zabieg trymowania stosuje się u wszystkich psów szorstkowłosych a także u niektórych ras długowłosych (np. Spaniel). Trymerem pracuje się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, przesuwając nim po sierści. Trzeba pamiętać, że trymowanie jest zabiegiem wymagającym cierpliwości, wytrwałości i wprawy. Ponadto bardzo ważna jest konsekwencja – pies trymowany, który następnie zostanie ogolony maszynką straci swoją strukturę sierści. Odbudowanie jej będzie bardzo pracochłonne i długotrwałe.



Jakie narzędzia do trymowania wybierać – rodzaje trymerów

Najbardziej precyzyjnym, ale również najbardziej pracochłonnym sposobem jest trymowanie za pomocą paluszków groomerskich. Są to gumowe nakładki, które zakładamy na palce a następnie skubiemy włos. Najpowszechniejszymi, najczęściej używanymi narzędziami są trymery nożykowe. Jest to narzędzie kształtem przypominające nóż, posiadające ząbkowane ostrze. Układ ząbków, ich gęstość i długość uzależniona jest od przeznaczenia trymera. Trzeba pamiętać, że zawsze potrzebować będziemy przynajmniej dwóch trymerów do pracy – drobnego i grubszego. Drobny służy do prac prac precyzyjnych, np. na głowie czy karku, a grubszym pracować będziemy na grzbiecie i bokach psa. Osoba początkująca może wybrać komplet podstawowych trymerów, w skład którego wchodzi trymer z drobnymi ząbkami i drugi z rzadziej rozstawionymi. Niektóre firmy produkują trymery przeznaczone do konkretnych typów włosa lub rasy. Takie trymery najczęściej wybierają osoby, które posiadają już doświadczenie w trymowaniu i mają swoich stałych, znanych klientów. Niektóre psy długowłose jak na przykład Spaniele trymuje się głównie w celu wyrównania i wyprostowania okrywy włosowej. Ponadto dzięki temu zabiegowi usuwamy martwy włos a szata staje się nabłyszczona. W tym przypadku pomocny okaże się także trymer hakowy (dla Spaniela najlepszy jest taki o 19 zębach rozstawionych co 1.5 mm) oraz kamień trymerski.



Kamień trymerski posiada chropowatą powierzchnię, która łapie martwy włos i ściąga go. Z uwagi na charakter trymowania w salonie najczęściej stosowana będzie jego prostsza, mniej czasochłonna pielęgnacyjna odmiana. Trymowanie stylizacyjne, pozwalające uzyskać odpowiedni kształt fryzur (jak u foxterierów czy sznaucerów) jest zabiegiem pracochłonnym wymagającym dużej znajomości sztuki pod kątem konkretnej rasy i w salonie będzie raczej rzadziej spotykane.

Sprawdź również inne nasze praktyczne porady, np. Jak wybrać grzebień dla psa w zależności od rodzaju sierści