Kim jest psi fryzjer (fryzjer zwierząt)?

psi fryzjer

Groomer czyli psi fryzjer, to osoba zajmująca się pielęgnacją zwierząt. Jest szczególnie dobrze znany właścicielom psów i kotów wymagających regularnego strzyżenia czy biorących udział w wystawach. Na czym dokładnie polega zawód groomera, jak zostać psim fryzjerem i jakie predyspozycje do wykonywania tego zawodu powinien mieć fryzjer zwierząt? Dowiedz się więcej na ten temat – zapraszamy do naszego artykułu!

Kim jest psi fryzjer (groomer)

Nazwa Groomer pochodzi od angielskiej nazwy „dog grooming” oznaczającej pielęgnację psów i fryzjer zwierząt właśnie tym się zawodowo zajmuje. Groomer wykonuje cały szereg zabiegów pielęgnacyjnych, takich jak kąpiel, strzyżenie, czesanie, trymowanie i drobne zabiegi higieniczne (pielęgnacja okolic oczu, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, higiena gruczołów okołoodbytowych i okolic moczowo-płciowych). Nierzadko konieczne jest również usunięcie pasożytów zewnętrznych – pcheł i/lub kleszczy.

Na czym polega praca psiego fryzjera

Najczęściej klientami fryzjera zwierząt są psy i koty, ale korzystają z jego usług również właściciele koni, królików i kawii domowych (świnek morskich). Celem pracy groomera jest zapewnienie zwierzęciu higieny i estetycznego wyglądu zgodnego z wzorcem rasy lub sugestiami właściciela. Na podstawie rasy, wyglądu, stanu zwierzęcia i oczekiwań właściciela, Groomer dobiera odpowiednie techniki pracy, preparaty kosmetyczne i pielęgnacyjne oraz niezbędne zabiegi higieniczne. W swojej pracy musi kierować się dobrostanem zwierząt. Do obowiązków fryzjera zwierząt należy również dezynfekcja stanowiska pracy, czyszczenie i konserwacja narzędzi i przyborów, zagospodarowanie odpadów powstałych w trakcie wykonywania zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych. Osoba wykonująca zawód groomera jest odpowiedzialna za bezpieczeństwo zwierzęcia powierzonego mu na czas wykonywania usługi.

Zadania zawodowe groomera to przede wszystkim

  • przejmowanie zwierzęcia od właściciela
  • pozyskanie informacji o stanie zdrowia zwierzęcia i uzgadnianie rodzaju oraz zakresu zabiegów
  • prowadzenie terminarza wizyt
  • wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych i higienicznych (kąpiele, strzyżenie, czesanie, trymowanie, pielęgnacja okolic oczu, czyszczenie uszu, obcinanie pazurów, higiena gruczołów okołoodbytowych i okolic moczowo-płciowych, usuwanie pasożytów zewnętrznych)
  • stosowanie środków kosmetycznych, pielęgnacyjnych i dezynfekcyjnych
  • organizowanie stanowiska pracy zgodne z zasadami i przepisami BHP, ochrony ppoż., ochrony środowiska i wymaganiami ergonomii oraz dobrostanem zwierząt

W jaki sposób można zostać groomerem

Pracę fryzjera zwierząt można podjąć po ukończeniu kursu lub przyuczeniu na stanowisku pracy pod nadzorem osoby z doświadczeniem w zawodzie psiego fryzjera (groomera). Kurs groomingu może być zarówno indywidualny, jak i grupowy. W jego trakcie przyszły psi fryzjer pozna techniki, opanuje i nabierze wprawy w zakresie metod strzyżenia (golenia) i pielęgnacji sierści, zdobędzie niezbędną wiedzę na temat różnych rodzajów sierści i typów skóry psów, kotów i innych zwierząt. Podczas takiej nauki pozna najważniejsze i najbardziej przydatne narzędzia i kosmetyki wykorzystywane w codziennej pracy groomera, a także przyswoi podstawowe zagadnienia dotyczące behawioryzmu.

Kto może zostać groomerem – predyspozycje do pracy w zawodzie psiego fryzjera

Codzienna praca ze zwierzętami, dla których wizyta w salonie groomerskim może być stresująca, wymaga od fryzjera zwierząt pewnych cech, które pomogą mu w codziennej pracy. Groomer powinien przede wszystkim lubić zwierzęta, nie bać się ich i wykazywać się dużą cierpliwością, delikatnością i podejściem do zwierząt. Dzięki zaangażowaniu i dokładności, psi fryzjer zadba o piękny wygląd nawet najbardziej zaniedbanych psów (lub innych zwierząt). Powinien on również stale podnosić swoje kwalifikacje, poznawać nowe techniki i doskonalić swoje umiejętności. Praca groomera to przede wszystkim stojąca, obciążająca kręgosłup, dlatego osoby cierpiące na poważniejsze urazy mogą odczuwać dyskomfort po długim dniu. Również alergie na sierść oraz astma może być przeciwwskazaniem do wykonywania zawodu psiego fryzjera.