Spis treści
Podobnie jak u ludzi, również na skórze czworonogów może pojawić się łupież. W chwili pojawienia się budzi on u właściciela wiele niepokoju i nasuwa wiele pytań związanych z przyczyną. Co ciekawe łupież dość często pojawia się nagle, bez wcześniejszych objawów. A czym jest? Łupież jest złuszczonym naskórkiem, a ściślej mówiąc martwymi zrogowaciałymi komórkami skóry. Może przyjmować formę pojedynczych łusek, jak i większych plam. Może być rozmieszczony na całym ciele, jak też występować w konkretnych jego partiach. Czasem zdarza się, że łupież połączony jest ze swędzeniem i wypadaniem sierści. Warto obserwować swojego pupila, ponieważ na jasnej sierści nie jest on tak widoczny jak u psów o ciemnych umaszczeniu. To uciążliwe zjawisko może mieć charakter nawracający lub przewlekły. Różne mogą być podłoża powstania łupieżu, ale nie można bagatelizować tego zjawiska, ponieważ to może być objaw wielu chorób.
Najczęstsze objawy łupieżu
– swędząca skóra
– nadmierne wypadanie sierści
– sucha, zaczerwieniona skóra
– podrażniona, wydzielająca nieprzyjemny zapach skóra
– mocno przetłuszczająca się skóra
Łupież można podzielić ze względu na kilka kryteriów. Rozróżnia się łupież wtórny i pierwotny. Łupież pierwotny jest bardzo rzadko spotykany i głównie spowodowany jest chorobą genetyczną. Najczęściej spotykany jest łupież wtórny.
Rodzaje łupieżu ze względu na jego charakter
Łupież suchy – jest to najczęściej spotykana forma łupieżu. Inaczej nazywany jest też łupieżem zwykłym. Charakteryzuje się on drobnymi, sypiącymi się płatkami skóry, suchymi w dotyku. Często towarzyszy świądowi o różnym nasileniu. Zwykły łupież może mieć różne podłoża:
- źle i nieprawidłowa dobrana dieta
- nieprawidłowa dobrana i wykonywana pielęgnacja skóry i sierści.
- grzybica
- alergie
- pasożyty zewnętrzne
- stres
- choroby autoimmunologiczna
- choroby endokrynologiczne
- choroby dermatologiczne
- osłabienie organizmu
- pasożyty wewnętrzne
- przesuszenie skóry
Łupież tłusty – zazwyczaj nie występuje sam, a podczas jego występowania towarzyszą mu również inne objawy. Najczęściej spotykany jest wraz z świądem, który przyjmuje różne nasilenie (wykwity skórne czy zmiany zapalne w formie zaczerwienień i obrzęków). Występuje znacznie rzadziej niż łupież suchy. Łupież tłusty przyjmuje formę większych i dość tłustych w dotyku płatków. Do przyczyn łupieżu tłustego zalicza się:
- alergiczne zapalenia
- syndrom wątrobowo-skórny
- niedobory miedzi
- zapalenia gruczołów łojowych
- bakteryjne zapalenia skóry
Rodzaje łupieżu ze względu na lokalizację jego wystąpienia
Łupież ogólny – występuje na całym ciele czworonoga
Łupież miejscowy – występuje jedynie w niektórych częściach ciała. Najczęściej występuje w takiej formie łupież suchy.
Pierwsze rozpoznanie łupieżu jest dość proste i poradzi sobie z nim każdy właściciel. Przede wszystkim warto obserwować swojego pupila nawet, jeśli jest zdrowy i nic mu nie dolega, ponieważ łupież może pojawić się nagle. Objawem łupieżu również może być również nadmierne drapanie się psa, dlatego nie można tego lekceważyć. Warto niezwłocznie i dokładnie sprawdzić skórę. W momencie zauważonego łupieżu należy udać się do weterynarza, aby dokładniej zbadał psiaka i zlecił wykonanie kilku podstawowych badań. Przede wszystkim powinno wykonać się badanie krwi, czy badanie zeskrobin skórnych. Niektóre badania będą dobrane indywidualnie i zależne od wieku psa, rasy, jak i objawów towarzyszą łupieżowi.
Przyczyny powstania łupieżu
Przyczyn powstawania łupieżu jest naprawdę wiele. Warto zastanowić się czy przed pojawieniem się łupieżu nie było żadnych czynników zewnętrznych, które mogłoby wywołać łupież, a nie są związane z poważniejszymi chorobami organizmu. Najczęstszymi powodami są:
– źle dobrana i nieprawidłowa pielęgnacja
– niewłaściwa dieta
– nagła zmiana warunków atmosferycznych
– alergie
– stres
– niedoborów witamin
– warunki pogodowe
– wiek
Źle dobrana i nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak
Pielęgnacja odgrywa kluczową rolę w dbaniu o zewnętrzny wygląd czworonoga. Łupież może być przyczyną zarówno źle dobranych kosmetyków, zbyt dużej ilości kąpieli lub wręcz przeciwnie zaniedbania o włos i skórę psa. Zbyt częsta kąpiel, a przy tym używanie kosmetyków pielęgnacyjnych zaburzają normalne i prawidłowe funkcjonowanie skóry. Skóra wydziela swoją barierę ochronną, która przez częste kąpiele jest niszczona. Warto kąpać psa wtedy, kiedy tego potrzebuje. Kolejnym błędem, który dotyka wiele psów jest źle dobrany kosmetyk. Kosmetyki – szampony, odżywki, maski muszą być przeznaczone dla zwierząt. Nie wolno stosować kosmetyków przeznaczonych dla ludzi, ponieważ nasze pH znacznie się od siebie różni. Niedokładnie spłukanie również może okazać się przyczyną łupieżu. Skrajności są złe, dlatego również brak jakiejkolwiek pielęgnacji może przysporzyć wiele problemów skórnych, a w tym i łupież.
Niewłaściwa dieta
Dieta to nie tylko pełen brzuszek czworonoga. To także jego ogólne samopoczucie, żelazne zdrowie, czy właśnie zewnętrzny wygląd. Źle dobrane diety, niewłaściwie zbilansowane, lub pozbawione wartościowych składników jak witaminy, makro i mikroelementy mogą okazać się kolejną przyczyną łupieżu. Żywienie pozbawione cynku, czy nienasyconych kwasów tłuszczowych jak omega -3 i -6, które wpływają na wygląd, jak i stan skóry i włosa, wzmacniają również ochronną warstwę skóry może skutkować łupieżem. Pamiętać też trzeba, że na jakość włosa wpływają również witaminy z grupy B i biotyna. Brak odpowiedniej diety powoduje, że włos staje się matowy i ma nieprzyjemną strukturę, dlatego jeśli zauważysz te początkowe objawy sprawdź czy dieta na pewno służy Twojemu czworonożnemu przyjacielowi. Zbyt mała ilość wody spożywana w ciągu dnia może przyczyniać się do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie również skóry.
Zmiana warunków atmosferycznych
Nagła zmiana temperatur również ma wpływ na skórę i sierść czworonoga. Wysoka temperatura powietrza może powodować łupież. Niektóre bardziej wrażliwe psy mogą reagować łupieżem również na klimatyzację czy ogrzewanie domu. Spowodowane jest to różnicą powietrza i wilgotności w domu a na zewnątrz. Na szczęście da się temu zapobiec zachowując odpowiednią wilgotność powietrza w domu niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Posłużą nam do tego naczynia z wodą lub nawilżać powietrza.
Stres
Stres u naszych czworonożnych przyjaciół działa podobnie jak u ludzi. Ale to co dla nas jest normalne, dla naszych psów może być dużym przeżyciem – jazda samochodem, wizyta u weterynarza, hałas, nagła zmiana miejsca, agresja, jak i dłuższa nieobecność bliskiej osoby właściciela może niekorzystnie oddziaływać na organizm pupila i łupież może pojawić się błyskawicznie. Zawsze po zauważeniu łupieżu warto zastanowić się czy psiak nie był narażony na stresującą dla niego sytuację. Na szczęście takie reakcje są najczęściej krótkotrwałe i zakończenie stresującej sytuacji, pochwały od właściciela i smaczki powinny załatwić sprawę.
Alergie
Alergie o różnym podłożu mogą być jedną z częstych przyczyn łupieżu. Na szczęście właściciel jest w stanie sam zaobserwować zmiany. Mogą to być zarówno alergie pokarmowe, jak i kontaktowe czy alergie spowodowane na przykład roztoczami. Alergie pokarmowe najłatwiej zdiagnozować, ponieważ występują one natychmiast po podaniu nowego pożywienia.
Wiek
Wraz z wiekiem zmienia się włos, jak i struktura skóry. Wiek może powodować zmiany skórne, jak i wpływać na kondycję całego organizmu.
Pasożyty
Pasożyty mogą być przyczyną łupieżu. Zalicza się do nich roztocza, świerzbowce, pchły czy nużeńce. Niestety nie jest to proste do zdiagnozowania na własną rękę. Tylko lekarz weterynarii jest w stanie stwierdzić, potwierdzić lub wykluczyć obecność pasożytów. Najbardziej znanym roztoczem jest rodzaj Cheyletiella. W tym przypadku łupież powstaje wraz z wędrującym po skórze pasożytem. Nazwano go łupieżem wędrującym. Pasożyt ten ma formę białych plamek, które przypominają łupież, a w dodatku bardzo szybko przemieszcza się po skórze – stąd ta nazwa. Przy pasożytach zewnętrznych często pojawiają się również inne zmiany skórne lub świąd.
Choroby
Choroby są często trudne do zaobserwowania. Jeśli przy powstawaniu łupieżu nie było żadnych dodatkowych sytuacji, które mogłoby łupież wywołać to należy przebadać psiaka pod kątem schorzeń. Często łupież towarzyszy zaburzeniom endokrynologicznym. Jednym z najbardziej znanych chorób jest niedoczynność tarczycy u psa. Powoduje to spowolnienie tempa metabolizmu. Dotyka to cały organizmu i objawia się w różny sposób. Niedoczynność tarczycy może powodować zwiększenie masy ciała, osłabienie organizmu, ale także skutkować zmianami dermatologicznymi czy pogorszeniem się jakości skóry i sierści. Innym chorobom takim jak grzybica, zapalenie gruczołów łojowych czy cukrzyca również może towarzyszyć łupież. Niezbędna jest konsultacja u weterynarza, wykonanie niezbędnych badań i wdrożenie najlepszej metody leczenia.
Jak zapobiegać powstawaniu łupieżu u psów
Zapobiegać łupieżowi można dzięki zastosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety, bogatej we wszystkie niezbędne składniki odżywcze dla psa. Dieta bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe, biotynę, cynk, miedź i szereg witamin pozwoli uniknąć zmianom skórnym, jak i kondycji włosa. Uniknąć łupieżu pomoże również:
– stały dostęp do świeżej wody pitnej
– odpowiednio dobrana pielęgnacja. Częstotliwość kąpieli dostosowana do potrzeb włosa czworonoga, jak i odpowiednio dobrane kosmetyki przeznaczone dla zwierząt
– odpowiednie nawilżenie pomieszczenia w którym przebywa pies
– unikanie nagłych zmian temperatur
– systematyczna kontrola u weterynarza
– obserwacja psa
– unikanie sytuacji stresowych
Leczenie łupieżu u psów
Po zauważeniu zmian łupieżowych na skórze przede wszystkim powinno się udać do lekarza weterynarii. Nie wolno podejmować działań na swoją rękę, a tym bardziej podawać psu żadnych leków. Weterynarz wykona lub zleci niezbędne badania, a później wdroży plan leczenia w zależności od przyczyny powstania łupieżu. Najczęściej stosuje się leczenie farmakologiczne lub szamponem leczniczym.
Przyczyn powstawania łupieżu jest naprawdę wiele, dlatego jeśli tylko zauważysz zmiany na skórze swojego podopiecznego warto poszukać ich przyczyny. Zacznij od przeanalizowania diety czworonoga, jak i ostatnio podanych nowych smakołyków czy zmian w pożywieniu. Może w pożywieniu brakować mikro- i makro elementów czy niezbędnych dodatkowych substancji. Ważne jest również przeanalizowane ostatnio wykonywanych zabiegów pielęgnacyjnych. Nie bagatelizuj wystąpienia łupieżu i obserwuj psa, ponieważ mogą mu towarzyszyć również inne objawy jak drapanie, świąd czy zaczerwienienia. Przeanalizuj sytuacje, które mogłoby wywołać stres u Twojego psa. Jeśli jednak wszystko przebiegało normalnie i nie zachodziły żadne zmiany w dotychczasowym trybie życia Twojego przyjaciela to udaj się do lekarza weterynarii. Łupież może być przyczyną wielu chorób, które wymagają specjalistycznego leczenia.