Nadmierne wypadanie sierści psa – najczęstsze przyczyny

Nadmierne wypadanie sierści psa – najczęstsze przyczyny

Zjawisko wypadania sierści u czworonoga nie zawsze świadczy o chorobie. Linienie to naturalny proces zrzucania martwego włosa, a także wymiany okrywy włosowej przy zmianie pory roku. Najczęściej proces ten zachodzi wiosną oraz jesienią. Ma to na celu przystosowanie czworonoga do zmieniających się warunkach pogodowych. Długość procesu linienia, a także jego intensywność różni się w zależności od rasy. Pomiędzy tymi okresami pies również gubi sierść, ale w znacznie mniejszym stopniu. Przy rasach z grubym i obfitym podszerstkiem, jak na przykład rasy pierwotne linienie zachodzi bardzo intensywne. Rasy, które gubią najmniej martwego włosa, to te które uważane są za hipoalergiczne i polecane są alergikom jak na przykład Pudel, Basenji, Shih-tzu czy York. Czasem jednak bywa tak, że właściciel zauważy nadmierne wypadanie sierści czworonoga, co może być powodem do niepokoju. Łysienie u pupila może mieć różnego typu podłoże i wymaga natychmiastowej konsultacji z lekarzem weterynarii.

Objawy utraty włosa u psa

– łyse placki, widoczne przerzedzenia włosa

– matowa sierść

– duża ilość wypadających włosów

Nadmierne wypadanie włosa u czworonoga może mieć różnorakie podłoże

1. Niewłaściwa, źle zbilansowana dieta

Do prawidłowego funkcjonowania psa niezbędna jest prawidłowo zbilansowana dieta, która będzie dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Najczęstszym powodem ponadnormatywnego gubienia włosa na podłożu dietetycznym jest niedoborów witamin oraz makro i mikro składników. Jakość karmy też ma fundamentalne znaczenie – kiepskie pożywienie o niskiej wartości odżywczej niekorzystnie wpływa na ogólne samopoczucie psa, w tym na wygląd i stan okrywy włosowej. Podobnie może być w przypadku niewłaściwie dobranej pod potrzeby psa karmy (na przykład podawanie wysokoenergetycznej karmy dla psów aktywnych i pracujących psiakowi o bardzo niskiej aktywności, typowemu kanapowcowi). Najczęściej w takim wypadku sierść wypada równomiernie z całego ciała, a nie jedynie punktowo. Dobrze zbilansowana dieta, która korzystnie wpływa na skórę i sierść powinna być bogata w nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i -6, cynk i biotynę, a także szereg witamin z grupy B.



2. Alergie

Objawem alergii tego może być silnie występujący świąd skórny, który powoduje, że pies intensywnie się drapie doprowadzając tym samym do wypadania sierści. Alergie mogą być wywołane przez pokarm – najczęściej spotykane alergie pokarmowe wywoływane są przez drób, nabiał, zboża czy niektóre mięsa. Poza alergiami pokarmowymi pojawić się mogą alergie na pasożyty, na przykład ślinę pcheł, a także na same pchły – jak alergiczne zapalenie skóry (APZS). Kolejnym typem alergii są alergie kontaktowe spowodowane nietolerancją konkretnego materiału, z którego wykonane są przedmioty mające styczność z pupilem – na przykład tworzywo z którego jest zrobiona miska lub obroża.

3. Niewłaściwa pielęgnacja sierści

Zbyt rzadkie lub niewłaściwie przeprowadzane zabiegi pielęgnacyjne, stosowanie nieodpowiednich do danego typu szaty czy potrzeb psa kosmetyków, a także ich nieprawidłowe stosowanie może nie tylko zniszczyć strukturę włosa, ale też doprowadzić do utraty sierści.

4. Problemy zdrowotne

W tym przypadku jest to kwestia bardzo indywidualna. Wypadanie sierści może być bowiem jednym z objawów chorób, ale także reakcją na podawane leki. Może pojawić się również podczas okresu rekonwalescencji. Podczas choroby osłabiony jest cały organizm psa, a co za tym idzie również jego sierść. Nadmierne gubienie włosa zdarza się po porodzie lub cieczce, a także po zabiegach chirurgicznych, po których pies jest osłabiony.

5. Pasożyty

Każde uszkodzenie skóry jest idealnym miejscem do rozwoju wszelkich bakterii, które mogą doprowadzać do większych infekcji. Infekcje mają bardzo duży wpływ na stan skóry zwierzęcia, co z kolei bezpośrednio przekłada się na kondycję okrywy włosowej.



6. Zaburzenia behawioralne

Stres czy depresja objawia się na różne sposoby i przybiera różne nasilenie. Czynników powodujących nadmierne zrzucanie sierści może być wiele i mogą one być na pierwszy rzut oka trudne do zdiagnozowania. Z pozoru mało istotne dla nas sytuacje, jak na przykład pojawienie się w sąsiedztwie dominującego psa lub nowe, niepokojące odgłosy mogą powodować stres u naszego pupila, co z kolei może objawiać się właśnie gwałtownym wypadaniem włosa. Nie można lekceważyć takich sygnałów, a jeśli nie potrafimy zidentyfikować ich samodzielnie, to warto skorzystać z pomocy psiego psychologa – behawiorysty zwierzęcego, który po przeprowadzeniu wywiadu pomoże nam ustalić źródło problemu.

7. Choroby genetyczne

Niektóre rasy narażone są na chorobę, która objawia się wyłysieniem, utratą podszerstka czy zapaleniem skóry. Rasami, które są obciążonymi takimi przypadłościami i które wykazują tendencję do zapalenia gruczołów łojowych są między innymi akita czy pudel.

8. Zatrucie pokarmowe

Podobnie jak w przypadku ludzi zatrucie pokarmowe prowadzi do mniej lub bardziej poważnego rozstroju organizmu psa. Organizm nie pracuje wówczas prawidłowo i możliwe są różnorakie objawy, które będą temu towarzyszyć. Biegunka i wymioty prowadzące do odwodnienia i ogólne osłabienie to niektóre z możliwych skutków zatrucia pokarmowego, które mogą mieć wpływ na zrzucanie sierści.

9. Zaburzenia hormonalne 

Hormony odgrywają kluczową rolę w ogólnym zdrowiu i samopoczuciu czworonogów. Zarówno niedobory, jak i nadmiar hormonów mogą powodować wypadanie sierści. Najczęstsze zaburzenia dotyczą hormonów tarczycy oraz hormonów płciowych.

10. Grzybica

Grzybica objawia się okrągłymi wyłysieniami, a także strupami. Przypadłość ta dotyka głównie psów starszych lub schorowanych, których układ immunologiczny nie zapewnia im już wystarczająco dobrej ochrony.

 

Diagnostyka nadmiernego wypadania sierści u psa

Sprecyzowanie problemu i poznanie jego przyczyn nie jest prostą rzeczą. Niestety zazwyczaj nie jest to szybka kuracja, a żmudny i długotrwały proces. Najważniejszym jest, aby po zauważeniu niepokojących objawów jak najszybciej udać się do weterynarza, który zleci wykonanie niezbędnych badań, mogących wskazać potencjalną przyczynę wypadania sierści. Podstawowe badania to przede wszystkim morfologia z oznaczeniem hormonów, często również badanie kału w celu sprawdzenia organizmu pod kątem pasożytów, cytologia, a także szereg badań trychologicznych.



Leczenie nadmiernego łysienia

Przed włączeniem jakiegokolwiek leczenia najpierw trzeba zdiagnozować przyczynę Pamiętaj, że każdy pies jest inny i należy do każdego przypadku podchodzić indywidualnie. Leczenie i jego przebieg zależy od tego jaka będzie postawiona diagnoza.

Nadmierne wypadanie sierści niekiedy spowodowane jest przez pasożyty i w takim wypadku należy rozpocząć leczenie przeciwpasożytnicze. Z kolei w przypadku złej diety konieczne będzie zadbanie o karmę jak najwyższej jakości oraz możliwe jak najlepiej dopasowanej do indywidualnych potrzeb naszego psa. Nie należy samodzielnie dobierać diety metodą prób i błędów. Lepiej poradzić się lekarza weterynarii lub psiego dietetyka, który dobierze odpowiednią karmę oraz ewentualną suplementację. Jest to ważne, ponieważ podawanie suplementów i witamin na chybił-trafił może przynieść zupełnie odwrotne skutki od zamierzonych. Jeśli natomiast nasz pies będzie cierpiał z powodu grzybicy to leczenie będzie obejmować podawanie leków przeciwgrzybiczych. Trzeba pamiętać, że cykl życia włosa trwa około 3 miesięcy, dlatego na efekty kuracji należy poczekać przynajmniej kilka tygodni.

Do zminimalizowania ryzyka wypadania włosa ważna jest systematyczna pielęgnacja dobranymi pod psa akcesoriami, a także zadbanie o dobrej jakości pożywienie. Pamiętaj również o regularnej profilaktyce czyli dokładnym sprawdzaniu sierści czworonoga, a także stosowaniu ochronnych obroży lub kropelek na pchły, kleszcze i pasożyty.