Pazury u kota – jak i czym je przycinać? Poradnik

Pazury u kota - jak i czym je przycinać_ Poradnik_

Kocie pazury – do czego służą?

Koty posiadają specyficzną budowę łapy i ułożenie kości palców, dzięki czemu posiadają możliwość szybkiego wysuwania i chowania pazurów. Koci pazur, podobnie jak u wszystkich ssaków ma budowę warstwową – zewnętrzna część jest twardsza, natomiast wewnętrzna miękka. Koty posiadają pięć palców u przednich łap i po cztery w tylnych a każdy z palców wyposażony jest w ostry pazur. Wszystkie kotowate są drapieżnikami i mocne, ostre pazury ułatwiają im chwytanie i przytrzymywanie zdobyczy. Dla dziko żyjących kotów domowych pazury stanowią funkcję obronną a także ułatwiają im przetrwanie w środowisku zewnętrznym. Pazury są też jednym z elementów których kot używa do znaczenia terenu. Robią to drapiąc różne miejsca. Proces ostrzenia pazurków polega na zdzieraniu zewnętrznej, twardej już wytworzonej warstwy pod którą znajduje się nowa.
Starsze koty doskonale kontrolują wysuwanie i chowanie pazurków natomiast kocięta rodzą się ze słabymi mięśniami palcowymi i dopiero z czasem uczą się kontrolować pazury.

Po co kotu pazury?

Pazury w życiu czworonoga są bardzo przydatne. Służą do chwytania i przytrzymywania zdobyczy. Jest to także ich broń, która pozwala bronić się przed innymi zwierzętami. Pomagają we wspinaniu się i poruszaniu. Koty także znaczą za ich pomocą teren.

Czy wszystkie koty chowają pazury?

Umiejętność chowania pazurów to jedna z bardziej charakterystycznych cech kotów. Cztery gatunki kotowatych jednak nie posiadają tej zdolności. Są to kot kusy, taraj i kot z Iriomote.
Gepard na drodze ewolucji zatracił tą zdolność, jednak dzięki swojej wyjątkowej szybkości jest w stanie zastosować zupełnie inną technikę łowiecką niż wszystkie inne koty.

Czy powinno obcinać się pazury kotom?

Kotom wychodzącym nie powinno odcinać się pazurów. Są one im niezbędne zarówno do polowania, służą do obrony przed innymi zwierzętami a także ułatwiają wspinaczkę po drzewach. Kotom niewychodzącym, mieszkającym w domu długie i ostre pazury nie są potrzebne. Często także utrudniają poruszanie się, ponieważ kot zahacza nimi o tapicerkę, dywan czy odzież. Kot, który zahaczy się pazurem i nie mogąc się uwolnić wpadnie w panikę zaczyna mocno szarpać łapą co może doprowadzić do całkowitego wyrwania pazura. Jest to bardzo nieprzyjemne i bolesne doświadczenie. Koty mają ewolucyjnie zakorzenioną potrzebę drapania, co w przypadku mruczków mieszkających w mieszkaniu może być dość destrukcyjnym zachowaniem. Wybór kota często pada na meble lub tapicerkę. Nie wolno go jednak za to winić, ponieważ jest to naturalne zachowanie. Aby zminimalizować straty w wyposażeniu domu oprócz regularnego podcinania pazurków warto również zainwestować w drapak, który powinien załatwić sprawę.

jak obcinać pazury kota poradnik
Koty posiadają pięć palców u przednich łap i po cztery w tylnych a każdy z palców wyposażony jest w ostry pazur. Wszystkie kotowate są drapieżnikami i mocne, ostre pazury ułatwiają im chwytanie i przytrzymywanie zdobyczy.

Jak obciąć kotu pazury?

Obcinanie samo w sobie nie jest zabiegiem skomplikowanym, jednak na początku może przysporzyć wiele problemów. Mruczki z reguły nie lubią tej czynności, dlatego najlepiej od małego przyzwyczajać je do tego zabiegu, dzięki czemu dorastając kot będzie traktować to jako normalną rutynę. Można również skorzystać z usług weterynarza lub pobliskiego salonu pielęgnacji zwierząt.

Obcinanie pazurów kota krok po kroku

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne najlepiej przeprowadzać, kiedy mruczek jest zrelaksowany czy zmęczony po zabawie. Wybierz miejsce, gdzie jest dobre światło, dzięki czemu będziesz dobrze widzieć rdzeń pazurka. Rdzeń ma kolor czerwony, bądź różowy. Jest on mocno ukrwiony i unerwiony przez co jego przecięcie będzie bolesne i będzie obficie krwawić. Czynność przycięcia należy wykonać pewnie, jednym zdecydowanym ruchem.

  • posadź kota na swoich kolanach i mocno przytul, aby się nie wyrwał. Możesz skorzystać z pomocy drugiej osoby, która będzie trzymała mruczka
  • delikatnie naciśnij opuszek, co spowoduje wysunięcie pazura
  • zacznij od podcięcia końcówek, aby mieć pewność, że nie naruszysz rdzenia. Z każdym kolejnym razem dojdziesz do wprawy i będziesz mógł ciąć nieco dalej
  • tnij jedynie jasną i prześwitującą końcówkę
  • po zakończonym zabiegu daj kotu przysmak aby go nagrodzić. Pogłaszcz go i przytul, co spowoduje, że będzie on mieć pozytywne skojarzenia.

Nie wolno podczas obcinania pazurów krzyczeć, jak i próbować ukarać czworonoga. Jeśli kot nie chce pozwolić sobie obciąć pazurów nie można siłowo wykonywać tego zabiegu. Pielęgnacja pazurów powinna być wykonywana w miłej atmosferze – natarczywe podejście do sytuacji może jedynie zniechęcić czworonoga. Ważne jest budowanie pozytywnych wspomnień – jest to też dobry moment na na wzmocnienie wzajemnej więzi.

Czym obcinać kocie pazurki?

Do obcinania pazurów u kotów służą obcinaczki w kształcie nożyczek lub w formie gilotynki. Ważne jest aby obcinaczki były dostosowane do wielkości kota. Zazwyczaj dla mruczków używa się dwóch wielkości obcinaczek – malutkich dla kociąt oraz kotów ras małych oraz nieco większych, przeznaczonych dla średnich i dużych kotów, jak np. Maine Coon. Można stosować także cążki do paznokci dla ludzi, choć nie jest to zalecane. Bardzo ważne jest, aby obcinaczki były ostre, ponieważ w przeciwnym wypadku nie będą obcinać pazura tylko go miażdżyć.

Jak często obcinać kotu pazury?

Częstotliwość zależy od indywidualnego tempa wzrostu pazura, jednak zazwyczaj wypada średnio co 3-4 tygodnie. Zabieg należy przeprowadzić jeśli zauważysz, że pazury kota tego wymagają.

Amputacja pazurów kota

W niektórych krajach możliwe jest przeprowadzenie amputacji pazurów. Jest to zabieg chirurgiczny, przeprowadzany w pełnej narkozie i polegający na usunięciu ostatnich paliczków, czyli kości palców. W zdecydowanej większości państw zabieg ten jest zabroniony, ponieważ może doprowadzić do poważnych problemów psychicznych u kota, dla którego drapanie jest naturalnym ewolucyjnym zachowaniem. Pozbawienie go pazurów i spowoduje niemożność zaspokojenia tej potrzeby. W Polsce obowiązuje całkowity zakaz usuwania pazurów i zapis taki znajduje się w ustawie o ochronie zwierząt. Wyjątkiem są sytuacje, w których usunięcie pazura jest konieczne do ochrony zdrowia czy życia zwierzęcia (wdanie się zakażenia, martwica)

Tipsy dla kota

Kolejną modą, znaną głównie w Stanach Zjednoczonych jest zakładanie kotom kolorowych tipsów. Tipsy są reklamowane jako bezbolesne i nieszkodliwe, co nie jest do końca prawdą. Sztuczna warstwa znajdująca się na naturalnych pazurkach utrudnia lub wręcz uniemożliwia kotu swobodne ich wysuwanie i chowanie, co podobnie jak w przypadku usunięcia pazura może prowadzić do złego samopoczucia i chorób wywołanych długotrwałym stresem. Jeśli chcemy, aby nasz pupil czuł się swobodnie unikajmy tego rodzaju tortur.

Jak i czym przycinać kocie pazury – podsumowanie

Koty wychodzące muszą mieć ostre pazurki – są one niezbędne do codziennego funkcjonowania. Koty wychodzące samodzielnie ścierają swoje pazury dlatego ma potrzeby ich przycinania. Inaczej sprawa wygląda w przypadku kotów mieszkających cały czas w domu. Ich pazury trzeba regularnie przycinać uważając jednak, aby nie wyrządzić czworonogowi krzywdy. Koniecznie też trzeba zapewnić kotu stabilny drapak, na którym będzie mógł ostrzyć swoje pazurki i tym samym oszczędzi meble, tapicerkę czy odzież właściciela.
Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania dotyczące poszczególnych produktów, jak i udzielimy pomocy w wyborze odpowiedniego. Zapraszamy do kontaktu z naszymi sprzedawcami.

Przeczytaj również: Czy kota się kąpie? Kiedy kąpiel jest potrzebna, jak ją przygotować i jakich kosmetyków użyć?