Spis treści
Pies to nie tylko przyjaciel na całe życie, ale także duża odpowiedzialność i konieczność dbania o swojego czworonoga. Zabiegi pielęgnacyjne nie są jedynie formą estetyczną, ale odgrywają bardzo ważną rolę w dobrym samopoczuciu pupila a nawet w jego zdrowiu.
Oczy naszego czworonoga powinny być czyste i błyszczące. Pielęgnacja oczu psa jest naprawdę prosta, o ile jest wykonywana systematycznie i nie jest bagatelizowana. Trzeba pamiętać, że oczy są jednym z bardziej delikatnych narządów zewnętrznych, dlatego należy ich pielęgnacje wykonywać w delikatny i odpowiedni sposób.
Jak wygląda zdrowe oko u psa?
Oko powinno być czyste, bez zacieków, nadmiernego łzawienia, czy zaschniętej lub wypływającej ropnej wydzieliny. Nie powinno być także zaczerwienione. Jeśli pojawiają się wspomniane objawy to właściciel powinien dokładniej zbadać ich przyczynę oraz podjąć się odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ mogą one świadczyć o chorobach oczu. Kurz, który dostaje się do oka jest naturalnie wydalany, a oko czyszczone. Oczywiście przebywanie w ponadnormatywnie zapylonym środowisku może stwarzać problem, ponieważ oko może nie dać rady samo się oczyścić.
Do pielęgnacji należy używać jedynie preparatów do oczu psa, które można dostać w sklepie groomerskim, zoologicznym lub u swojego lekarza weterynarii. Do tego celu posłuży wacik kosmetyczny lub gaza. W żadnym wypadku nie należy przemywać oka watą, której nitki łatwo mogłoby się dostać do oka. Zamiast preparatów specjalistycznych można sięgnąć po sól fizjologiczną czy przegotowaną wodą. Kupując preparat należy zawsze sprawdzić przeznaczenie danego produktu. Nie wszystkie produkty nadają się do przemywania oczu – niektóre można wkraplać do oczu, innych zaś nie. Na rynku są dostępne również takie, które pomagają zniwelować brudne zacieki – są to płyny, żele a nawet nawilżane chusteczki. Bardzo ważne jest, aby pamiętać o zasadzie, że przemywa się zawsze przy zamkniętym oku, ruchami od oka w stronę nosa, co pozwoli na pozbycie się zanieczyszczeń.
Kiedy należy przemywać psie oczy?
Pielęgnacja oczu powinna być rutyną i należy ją wykonywać regularnie. Warto również przemyć oczy pupila po spacerze, ponieważ psy mają tendencję do wąchania wszystkiego naokoło i czasem podczas tego psiego rytuału obce ciało może dostać się pod powiekę, co z kolei może prowadzić do podrażnień, a nawet stanów zapalnych oka. Jeśli właściciel zauważy, że jego czworonożny przyjaciel drapie oko, trze je lub ociera o meble może to oznaczać, że w oku jest ciało obce i pies próbuje się go pozbyć. Należy wówczas przepłukać oko za pomocą przegotowanej wody lub soli fizjologicznej. Najlepiej wodę lub sól przygotować w pojemniku, z którego łatwo zakrapia się oko pupila. Dzięki temu wygodnie można wpuścić krople do oka psa wcześniej delikatnie odchylając jego powiekę. Jeśli jednak to nie pomoże to koniecznie należy udać się do weterynarza, ponieważ nawet najmniejsze ziarenko piasku może powodować u psa duży dyskomfort i przysporzyć mu wielu przykrych dolegliwości.
Niektóre psy mają większą niż inne predyspozycję do podrażnień oka. Są to głównie psy o długiej sierści. Długi i efektowny włos co prawda przyciąga uwagę, ale może być również przyczyną podrażnień powstałych w wyniku dostających się do oka włosów. Przy psach długowłosych należy odpowiednio zadbać o to, aby włosy w okolicach oczu zawsze były dokładnie przystrzyżone lub upięte w kitkę. Rasy brachycefaliczne, czyli te o skróconej kufie są szczególnie narażone na mechaniczne urazy oczu, jak i ich podrażnienia. W ich przypadku należy zwrócić szczególną uwagę na pielęgnacje oczu, ponieważ może towarzyszyć im wiele poważniejszych chorób. Z kolei małe psy ozdobne często borykają się z problemem brunatnych lub żółtych zacieków pod oczami. Są to przede wszystkim takie rasy jak maltańczyk, pekińczyk, shih-tzu czy yorkshire terrier. W ich przypadku zacieki należy przemywać codziennie.
Czym grozi zaniedbanie higieny oczu psa
Zaniedbanie higieny oczu lub źle wykonywana pielęgnacja może doprowadzić do urazów mechanicznych, ale także wielu poważniejszych chorób, które wymagają długotrwałego leczenia i wpływają na samopoczucie psa. Najczęściej spotyka się:
- zapalenie spojówek, które może być spowodowane alergią kontaktową, atopowym zapaleniem skóry, wywinięciem powieki (ektropium), podwinięciem powieki (entropium) czy chorobami układowymi jak nosówka. Do zapalenia spojówek może dojść także w wyniku urazu mechanicznego lub obecności ciała obcego w oku czworonożnego przyjaciela.
- jaskrę, czyli chorobę ta spowodowaną wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, które prowadzi do uszkodzenia wzroku psa. Jest to bardzo poważna choroba, która nieleczona skutkuje całkowitą ślepotą psa.
- owrzodzenie rogówki, będące wynikiem ubytku jednej z przezroczystych warstw błony oka. Przyczyną owrzodzenia rogówki mogą mogą być uszkodzenia mechaniczne, obecność ciała obcego, ektropium czy zespół suchego oka.
- zespół suchego oka, który powodowany jest przez zaburzenie pracy gruczołów łzowych, które nie produkują wystarczającej ilości łez koniecznych do nawilżenia oka.
To tylko najistotniejsze dolegliwości, które mogą dotknąć naszego pupila. Chorób, które mogą być spowodowane złą pielęgnacją okolic oczu lub jej brakiem jest znacznie więcej, dlatego nie warto narażać zdrowia i samopoczucia psa. Znacznie lepiej zadbać o oczy zanim wystąpi konieczność ich leczenia.
Oczy psa niewątpliwie są piękne i stanowią dużą i indywidualną ozdobę. To właśnie głównie od właściciela zależy w jakiej kondycji one będą. Regularna i prawidłowo wykonywana pielęgnacja psich oczu to podstawa. Dzięki niej nasz podopieczny będzie wspaniale wyglądał i będzie cieszył się dobrym zdrowiem.
Przeczytaj również: ABC domowej pielęgnacji psa – jakie zabiegi należy wykonywać