Pielęgnacja skóry i sierści konia

Pielęgnacja skóry i sierści konia_

Koń, tak samo jak zwierzęta domowe oraz wiele innych zwierząt linieje. Linienie jest okresowym zrzuceniem zewnętrznej warstwy okrywy włosowej. Wymiana sierści u koni odbywa się na przełomie jesieni, a potem drugi raz na wiosnę. Sierść czyli warstwa włosów, składa się z wierzchniej warstwy natłuszczonych włosów okrywowych i grubej warstwy podszerstka pod spodem. Włosy okrywowe utrzymują odpowiednią wilgotność oraz chronią przed wiatrem i deszczem, podszerstek zaś działa jak materiał izolacyjny, który zapewnia zwierzęciu ciepło. Sierść chroni także konia przed insektami.

Należy pamiętać, że poza sierścią istotna jest także skóra. Składa się ona z naskórka, skóry właściwej oraz warstwy podskórnej. Skóra chroni tkanki pod nią położone przed urazami mechanicznymi, zapewnia ochronę przed przenikaniem szkodliwych czynników zewnętrznych (bakterii) i przed niekorzystnym działaniem czynników klimatycznych. Bierze czynny udział w wymianie gazowej absorbując tlen i usuwając z organizmu dwutlenek węgla, magazynuje tłuszcz oraz węglowodany. Skóra jest narządem wydzielającym pot, a z nim część produktów przemiany materii o działaniu toksycznym. Wydzielany przez skórę tłuszcz, w postaci łoju nadaje i utrzymuje jej gładkość, wpływa na sprężystość i rozciągliwość, a powlekając włosy nadaje im piękny połysk. Skóra odbiera bodźce zewnętrzne (dotyk, ucisk czy ból) i przekazuje je do ośrodkowego układu nerwowego.

Pielęgnacja skóry i sierści konia
Sierść czyli warstwa włosów, składa się z wierzchniej warstwy natłuszczonych włosów okrywowych i grubej warstwy podszerstka pod spodem. Włosy okrywowe utrzymują odpowiednią wilgotność oraz chronią przed wiatrem i deszczem, podszerstek zaś działa jak materiał izolacyjny.

Narzędzia gromerskie do pielęgnacji sierści u koni

Większość koni utrzymywanych w chowie stajenno-pastwiskowym jest pielęgnowana przez swoich opiekunów – konie są czyszczone, kąpane, golone i derkowane. Konie chowane w systemie tabunowym czy pastwiskowym bez ingerencji człowieka czyszczą się dzięki opadom atmosferycznym, wiatrom i tarzaniu się. Gdy nasz podopieczny zaczyna zmieniać sierść możemy skorzystać z kilku dostępnych narzędzi groomerskich, które pomogą nam pozbyć się włosa:

  • szczotka Magic Brush
  • zgrzebło gumowe
  • furminator
  • maszynka do strzyżenia koni

Zabiegi pielęgnacyjne u koni

Kąpiel konia

Jeśli pogoda ku temu sprzyja konia można wykąpać. Używa się w tym celu specjalistycznych szamponów dla koni, które pomogą usunąć nam martwą sierść, kurz i stały brud. Szampony dla koni wzbogacone są specjalnym substancjami, które dodatkowo pielęgnują skórę i sierść naszego konia, dzięki czemu będzie bardziej odżywiona i mocniejsza. Efekt pielęgnacyjny można podkreślić stosując po szamponie odpowiednią odżywkę. Po kąpieli należy zadbać o to, by konia nie zawiało, dlatego też trzeba unikać przeciągów. Dobrym rozwiązaniem jest ubranie w derkę polarową lub osuszająca i trzymać go w cieple aby uniknąć przeziębienia. Jeżeli stajnia dysponuje solarium to można tam konia wysuszyć.

Golenie konia

Wielu opiekunów w momencie linienia lub intensywnego pocenia się konia po treningu wybiera zabieg golenia konia. Do tego zabiegu konieczna będzie profesjonalna maszynka do strzyżenia koni i bydła. Ma to wiele plusów i minusów. Ogolony koń szybciej schnie co za tym idzie zmniejszamy ryzyko jego przewiania czy przeziębienia. Należy pamiętać o stosowaniu derki polarowej lub osuszającej po treningu, a w momencie wyschnięcia zwierzęcia ubieramy je w derkę stajenną dostosowaną do panującej temperatury – im chłodniej tym grubszą derkę należy założyć. Ogolony koń mniej się poci a co za tym idzie nie traci wraz z potem soli mineralnych. Łatwiej jest również utrzymać jego sierść w czystości ale trzeba pamiętać, że niektóre konie po ogoleniu stają się wrażliwsze na otarcia.

Minusem zgolenia konia jest konieczność zabezpieczenia go przed zimnem. W tym celu musimy ubrać go w derkę. Warto zaopatrzyć się w kilka sztuk – derkę polarową orazstajenną o odpowiedniej gramaturze (100, 200, 300 lub nawet 400 gram). Grubość derki zależy od temperatury w stajni, a także od tego czy nasz koń jest zmarzluchem czy nie. Przyda się także derka padokowa jeżeli nasz koń korzysta z padoków w okresie jesiennym lub zimowym.
Gdy już się zdecydujemy aby ogolić naszego konia to musimy podjąć decyzję jaki rodzaj golenia będzie dla niego odpowiedni. Wybór zależy od kilku czynników:

  • czy koń wychodzi na padok w okresie zimy
  • czy planujemy jeździć tylko na hali czy też poza nią
  • czy koń nie obciera się od derki, popręgu, wodzy czy nawet łydki lub ostróg

Mamy do wyboru wiele rodzajów golenia. W stajniach wyposażonych w hale i gdy koń startuje w zawodach najczęściej stosuje się zabieg “full clip” czyli golenie całego konia. W tym przypadku często zostawia się głowę ogoloną tylko do pasków policzkowych, bo nie każdy koń pozwala sobie ogolić ja całą. Jeżeli koń spędza dużo czasu na zewnątrz, ale w czasie jazdy jesteśmy na hali to możemy ogolić go w tak zwany “chaser clip”, czyli zgolenie spodu, bez grzbietu, zadu i górnej części szyi.

Poza standardowym strzyżeniem, związanym z typem treningu i trybem życia wierzchowca, można też ozdobić naszego konia we wzorki, które najczęściej wykonuje się na zadzie ale mogą one także pokrywać resztę ciała. W tym wypadku ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia i sprawność w posługiwaniu się maszynką do golenia.

Stan skóry i sierści konia a suplementacja

Aby zadbać o dobrą kondycję skóry i sierści u konia, należy pamiętać o odpowiedniej suplementacji, która pomoże wzmocnić jak i poprawić kondycję włosa. W okresie linienia warto zapewnić naszemu podopiecznemu źródło tłuszczy. Źródłem tłuszczy są wszelkie oleje dla koni oraz suplementy z siemieniem lnianym. Przy wyborze oleju dla koni warto zwrócić również uwagę na stosunek kwasów Omega 3 i 6. Na wpływ stanu skóry u koni ma również witamina A, jak i H czyli biotyna.
Niski poziom białka w diecie konia może również spowolnić proces wymiany sierści u konia. U koni karmionych tylko owsem oraz sianem warto włączyć do diety dodatkowo źródło białka, które możemy znaleźć w dobrej jakości paszach lub sieczkach dla koni.

Przeczytaj również: Akcesoria niezbędne w pracy mobilnego groomera