Spis treści
Właściciele kotów często zadają sobie pytanie czy swojego czworonożnego mruczącego przyjaciela się kąpie. Temat ten zresztą cały czas wzbudza wiele kontrowersji. Koty uważane są przecież za jedne z najczystszych zwierząt domowych, które o swoją higienę dbają samodzielnie. Codziennie poświęcają wiele godzin na czyszczenie swojego futerka. Są zresztą do tego ewolucyjnie przygotowane – koci język pokryty jest charakterystycznymi brodawkami w postaci haczyków, które łapią brud i luźne włosy. Wystarczy pozwolić polizać się kotu po dłoni aby zrozumieć jak specyficzna jest budowa ich języczka. Z tego powodu mycie kąpiel kota na ogół nie jest potrzebna, ponieważ w wystarczający sposób dbają o swoją toaletę. Czasem jednak zdarzają się przypadki, kiedy kąpiel kota będzie niezbędna.
Kiedy należy wykąpać kota?
Może się zdarzyć, że kąpiel naszego kociego towarzysza okaże się niezbędna. Jakie sytuacje będą jej wymagały?
- Silne zabrudzenia. Pomimo tego, że mruczki same dbają o swoją higienę i poświęcają na nią bardzo dużo czasu, to są pewne rodzaje zabrudzeń, których kot nie jest w stanie pozbyć się samodzielnie. Smar, farba, klej, czy różne środki chemiczne wymagają natychmiastowej interwencji właściciela.
- Zabrudzenie substancją zagrażającą zdrowiu zwierzęcia. W sytuacji, kiedy nasz podopieczny zabrudzi się substancją dla niego niebezpieczną należy jak najszybciej usunąć ją z jego skóry i sierści. Pamiętajmy, że kot instynktownie będzie próbował usunąć ją poprzez zlizywanie, co może mieć opłakane skutki.
- Przygotowywanie kota do wystawy. Wystawy rządzą się swoimi prawami i wymagają przygotowania szaty kota w odpowiedni, określony we wzorcu rasy sposób. Okrywa włosowa kota musi być czysta, lśniąca i mieć właściwą dla rasy strukturę. Klubowa, krajowa czy wreszcie międzynarodowa wystawa kotów rasowych to w końcu konkurs piękności zwierząt, dlatego wystawiane tam czworonogi powinny przykuwać uwagę i prezentować się w jak najlepszym wydaniu. Zazwyczaj kąpieli przed wystawą wymagają koty długowłose, czy koty o umaszczeniu białym. Dobrze dopasowany kosmetyk pozwoli nadać sierści objętości i miękkości. U białych kotów pozwoli pozbyć się niewielkich zabrudzeń przywracając naturalny śnieżnobiały odcień sierści.
- Podeszły wiek. W pewnym wieku koty nie są już na tyle zwinne, aby samemu zadbać o swoje futerko. W takim wypadku właściciel musi pomóc swojemu podopiecznemu w pielęgnacji jego sierści.
- Brak okrywy włosowej. Paradoksalnie koty, które nie posiadają włosa okrywowego potrzebują systematycznej i dokładnej pielęgnacji skóry. Do ras takich zalicza się na przykład Sfinks, którego skóra naturalnie wydziela sebum. Zbyt duża jego warstwa może przyczynić się do poważnych chorób skóry. Z tego powodu konieczne są okresowe kąpiele w szamponach odtłuszczających, które pozwolą utrzymać ilość sebum na właściwym poziomie.
- Niektóre choroby. Podobnie jak w przypadku kotów starszych pomoc opiekuna podczas pielęgnacji kota będzie niezbędna. Koty otyłe oraz cierpiące na schorzenia stawów lub mające zaburzenia ruchu nie będą w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę. Konieczna będzie pomoc właściciela.
- Pasożyty zewnętrzne. Zdarza się, że naszego kociego przyjaciela zaatakują pasożyty zewnętrzne jak pchły czy wszy. W takim wypadku niezbędne będzie sięgnięcie po specjalistyczne preparaty, które pozbędą się z sierści pupila tych insektów. Po zastosowaniu odpowiedniego i skutecznego preparatu, należy dokładnie wyczesać kota grzebieniem, aby pozbyć się pozostałości martwych pasożytów, a następnie porządnie wykąpać mruczka.
- Choroby skóry. Kiedy nasz podopieczny zapadnie na choroby skórne pomocne będzie wykąpanie go w specjalistycznych szamponach leczniczych. Nie należy jednak działać na własną rękę i samodzielnie próbować dobrać szampon, który naszym zdaniem może pomóc. Należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii, który dobierze odpowiedni szampon do zidentyfikowanego problemu skórnego. Inne szampony stosuje się na egzemę a inne na grzybicę.
- Skołtuniona sierść. Ten problem dotyczy przede wszystkim kotów ras długowłosych, których sierść narażona jest na powstawanie kołtunów i filcowanie się. Przed kąpielą należy spróbować rozplątać kołtuny palcami i grzebieniem a jeśli to nie przyniesie skutku to trzeba je będzie usunąć za pomocą specjalnego filcaka. Kąpiel w szamponie przeznaczonym do długiego włosa pomaga pozbyć się nadmiaru łoju, martwych włosów czyli wszystkiego z czego powstaje kołtun.
Jak często koty potrzebują kąpieli?
Częstotliwość kąpieli uzależniona jest od konkretnego przypadku. Koty wystawowe kąpie się przeważnie około 7 dni przed tym wystawieniem na ringu. W przypadku problemów dermatologicznych o częstotliwości, jak i doborze odpowiedniego preparatu powinien decydować lekarz weterynarii. Koty wychodzące, jak i długowłose powinny być kąpane nie częściej niż raz na miesiąc. Trzeba pamiętać, że zbyt częste kąpiele mogą przynieść więcej problemów niż korzyści. Wysuszają naskórek, a także powodują niszczenie naturalnej bariery ochronnej na skórze pupila. Koty krótkowłose, mieszkające w domu nie potrzebują kąpieli, ponieważ są w stanie zadbać samodzielnie o swoją higienę. W określonych przypadkach można wykąpać kota krótkowłosego raz na dwa miesiące. Jak już wcześniej wspomniano w wyjątkowych sytuacjach, kiedy kot się ubrudzi trudno zmywalną lub niebezpieczną dla niego substancją można wykąpać go częściej.
Co jest potrzebne do wykąpania kota?
Przede wszystkim przed kąpaniem należy skompletować niezbędną wyprawkę kąpielową dla mruczka. Warto zaopatrzyć się w matę antypoślizgową, dzięki której mruczek nie będzie się ślizgał i pomocnika, który pomoże w bezpiecznym przeprowadzeniu zabiegu. Koty nie przepadają za lejącą się wodą, dlatego dobrym pomysłem jest napuszczenie ciepłej wody do miednicy, umieszczenie w niej kota i delikatne mycie za pomocą dłoni. Nasi czworonożni przyjaciele potrzebują kosmetyków dla nich przeznaczonych. Nie wolno zwierząt kąpać szamponami i odżywkami przeznaczonymi dla ludzi. Czworonogi posiadają pH skóry, które znacznie różni się od ludzkiego, dlatego kosmetyk dla ludzi może wywołać wiele szkód na ich delikatnej skórze. Szampon powinien być przeznaczony dla kota i dostosowany do jego indywidualnych potrzeb. Dla kotów długowłosych stosować należy szampon do długiej sierści, dla kotów bezwłosych, których skóra produkuje dużo łoju szampon odtłuszczający. Po umyciu szamponem warto użyć odżywki, która wzmocni jego działanie. Konieczne będą delikatne, miękkie ręczniki, które pozwolą odsączyć nadmiar wody ze skóry i sierści naszego kota. W przypadku kotów krótko i długowłosych konieczne będzie dokładne wysuszenie ich futerka. Można to zrobić za pomocą suszarki do włosów, ale zabieg trzeba przeprowadzić delikatnie i należy uważać na temperaturę. Zbyt wysoka przesuszy włos i zniszczy jego strukturę. Konieczne będzie również rozczesanie sierści – jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku kotów ras długowłosych. W zależności od typu włosa naszego kociego przyjaciela przydatna będzie szczotka z naturalnego włosia (może być taka z nylonowym rozczesywaczem), szczotka z metalowymi igłami oraz metalowe grzebienie o gęstym i szerszym rozstawie igieł.
Przygotowanie kota do kąpieli
Kąpiel może być bardzo stresującym przeżyciem dla naszych mruczków, dlatego warto ich do niej przyzwyczajać od małego. Kilka dni przed kąpielą dobrze jest obciąć pazurki kociakowi, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko zadrapania. Kluczowe jest przyzwyczajenie kota do obecności wody. Nie wolno go do niczego zmuszać. Kąpiel powinna mu się kojarzyć z czymś przyjemnym. Kąpiel może odbywać się wannie, ale znacznie łatwiej będzie to zrobić w mniejszej przestrzeni jak brodzik, duża miska, miednica czy nawet umywalka. Kot powinien być zrelaksowany – nie powinno się wykonywać mycia kiedy zwierzak jest mocno pobudzony. Woda powinna mieć około 38 stopni, a kąpiel powinna odbywać się w pomieszczeniu bez przeciągów.
Czas na kąpiel
Przede wszystkim pamiętaj, aby być delikatnym. Przed kąpielą dobrze jest przyzwyczajać czworonoga do miejsca, w którym będzie kąpany. Pozwól zapoznać mu się z łazienką, wanną, wejść do miski i obwąchać wszystko dookoła. Ulubione zabawki i smaczki mogą okazać się tutaj bardzo pomocne. Następnie nalej wody do wybranego naczynia – poziom wody nie powinien sięgać zwierzęciu wyżej niż do połowy długości łap. Delikatnie postaw w nim kota. Nigdy nie wolno kota wrzucać do wody i wpychać go do niej na siłę, ponieważ może się on przestraszyć i za wszelką cenę próbować uciec. Miej przygotowany mały pojemnik lub kubek, z którego będzie polewana sierść. Dokładnie, równomiernie rozprowadź szampon na całej powierzchni ciała kota omijając okolice oczu i uszu. Wmasuj kosmetyk tak, aby dotarł on do nasady włosów. Pozostaw na kilka chwil a następnie dokładnie spłucz szampon, zwracając uwagę na to, aby pozbyć się wszystkich jego pozostałości. Rób to delikatnie i traktuj to jako zabawę i masaż, a nie walkę o przetrwanie. Kiedy masz już pewność, że sierść jest czysta nałóż odżywkę i po pewnym czasie spłucz podobnie jak w przypadku szamponu.
Następnie wyjmij kota i zawiń go w ręcznik, ugniatając delikatnie sierść, aby pozbyć się nadmiaru wody. Później możesz użyć suszarki, jednak zdecydowana większość mruczków się jej boi, dlatego należy być delikatnym a jeśli kot za żadne skarby nie będzie chciał współpracować to dobrym rozwiązaniem będzie pozostawienie go w ciepłym pomieszczeniu aż do wyschnięcia. Dla bezpieczeństwa kota oraz własnego dobrze mieć pomocnika, który będzie pomagał podczas kąpieli. Jeśli jesteś pewny, że Twój mruczek uwielbia kąpiele to wtedy możesz go kąpać w pojedynkę.
Jak widać kąpiel kota w niektórych przypadkach jest konieczna. Aby zabieg ten przebiegał w komfortowych warunkach warto się do tego odpowiednio wcześniej przygotować i zaopatrzyć we wszelkie niezbędne akcesoria groomerskie. Kluczowe jest również zaznajomienie kota z miejscem, gdzie odbywać się kąpiel. Pomocne będą przy tym smaczki, ulubiona zabawka czy zabawa z opiekunem.
Przeczytaj również: Obcinaczki, cążki i pilniki do skracania i pielęgnacji pazurów u psów i kotów