Spis treści
Czyste środowisko to podstawa. Chyba nikt z nas nie ma co do tego wątpliwości. Czysto i higienicznie powinno być też w domu czy w innych miejscach jak restauracja, fryzjer, kosmetyczka, lekarz. Czystość i porządek ważny są także w miejscach do których wybieramy się z czworonogiem jak weterynarz czy salon groomerski. Odpowiednie dbanie o miejsce czy sprzęt sprzyja pracy, podnosi jej komfort, ale także znacznie zwiększa bezpieczeństwo. W przypadku salonu groomerskiego to także nasze miejsce pracy oraz wizytówka, którą na pierwszy rzut oka widzą osoby, które tam trafiają.
Bakterie i zarazki stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia, dlatego salon groomerski powinien być zawsze czysty, posprzątamy i higienicznie prowadzony.
Dezynfekcja i czyszczenie narzędzi
Czyste, bez zanieczyszczeń i innych drobnoustrojów narzędzia do podstawa. Praca groomera wymaga używania narzędzi wielokrotnego użytku. Nie można kilka psów czy kotów obsługiwać na tych samych narzędziach bez żadnej ich wcześniejszej dezynfekcji.
Nobactel – preparat do mycia i dezynfekcji 2l – to środek dezynfekujący, który działa grzybobójczo, bakteriobójczo. Działa skutecznie niszcząc bakterie, wirusy i grzyby. Środek bezpieczny dla otoczenia. Nie powoduje korozji. Nie zawiera w swoim składzie kwasów, zasad, utleniaczy i fenoli. Nie pozostawia plam na odzieży co jest szczególnie ważne w przypadku użycia go w lecznicy lub salonie pielęgnacji zwierząt. Dodatki w postaci delikatnych olejków eterycznych sprawiają, że preparat ten pozostawia przyjemny zapach świeżości. Produkt to rozcieńczenia. Nadaje się do dezynfekcji podłóg, klatek, boksów, kojców, salonów pielęgnacji zwierząt czy weterynarza.
Nano Vet Clean Floor – środek nowej generacji do czyszczenia i dezodoryzacji podłóg, koncentrat 5l – preparat przeznaczony do dezynfekcji i czyszczenia podłogi. Usuwa nawet ciężki brud. Oprócz tego działa bakteriobójczo. Zawarte w nim nanocząsteczki srebra sprawiają, że płyn likwiduje nieprzyjemne zapachy. Nabłyszcza, konserwuje. Dzięki zawartym składnikom antystatycznym, zapobiega ponownemu przyleganiu kurzu oraz brudu. Po umyciu preparat pozostawia łagodny, długotrwały zapach świeżości. Preparat do rozcieńczenia.
Barbicide – koncentrat do dezynfekcji narzędzi i akcesoriów 500ml – preparat dezynfekujący, który działa skutecznie niszcząc bakterie, grzyby i wirusy. Jest bezpieczny dla zdrowia, narzędzi i akcesoriów. Nie posiada w swoim składzie fenoli. Bez obaw można go używać w przypadku dezynfekcji stali szlachetnej, ceramiki, grzebieni, plastiku, szczotek, nożyczek, urządzeń, mebli i podłóg. Formuła zapobiega powstawaniu rdzy. Powierzchnię zdezynfekowaną należy spryskać preparatem i odczekać wymagany czas i porządnie wytrzeć. Czas dezynfekcji to minimum minuta. Do pełnego działania zaleca się pozostawienie go na 3 minuty. Maksymalnie do 30 minut. Koncentrat do rozcieńczenia z wodą w proporcji 1:16.
Urine OFF Zorb-It-Up! Super Absorbent Powder – superchłonny proszek do usuwania płynnych zanieczyszczeń, 226g – przypadkowe załatwienie potrzeb, mocz czy wymiociny nie są przyjemnym widokiem. Niestety czasem są nieuniknione i nie da się ich przewidzieć. Co ważne nie są wina psa, dlatego nie ma sensu złościć się i go za to obwiniać. Niestety w przypadku dużych i średnich psów plamy do sprzątania mogą być naprawdę spore. Na pozbycie się cieszy może zejść sporo papieru czy ręczników papierowych. Z pomocą przychodzi wówczas chłonny proszek, który posypany płynne zanieczyszczenia zamienia je w stały żel, dzięki czemu sprzątanie jest znacznie prostsze, nie zabiera tyle czasu ani papieru.
Po co czyścić narzędzia dla psa?
Regularne czyszczenie i dezynfekcja narzędzi to podstawa. Nie tylko po to, aby ładnie wyglądały i się dobrze prezentowały, ale po to, aby nie osiadały na nich rdza, bakterie. Niestety niekiedy do salonu pielęgnacji zwierząt trafiają zwierzęta borykające się z problemami skórnymi czy insektami. W takim wypadku używanie tych samych narzędzi u kilku psów czy kotów sprawia, że zakaźne choroby skóry czy insekty bytujące na skórze mogą przejść na kolejne zwierzęta. Jest to absolutnie niedopuszczalne, ponieważ zwierzę wychodzący z salonu pielęgnacji zwierząt musi być zadbany a nie wrócić do domu z dodatkowymi towarzyszami w postaci insektów, grzybów czy wirusów. Dezynfekcja narzędzi, porządna – jest konieczna. I z pewnością nie wystarczy tylko przemyć je wodą.
Odplamiacze
Odplamiacze to preparaty do usuwania głównie plam po moczu. Produkty tego typu oparte są na technologii bio enzymatycznej, dzięki której kryształy kwasu moczowego są rozkładane, co eliminuje tym samym naturalną przyczynę wyzwalania odruchu „znakowania” terenu przez psy.
Neutralizatory zapachów
Neutralizator Zapachów to pozycja obowiązkowa w domu, gdzie przebywają zwierzęta, u weterynarza czy w salonie pielęgnacji zwierząt. Może być stosowany zarówno do odświeżania pomieszczeń lub bezpośrednio w celu pozbycia się nieprzyjemnych zapachów. Pies posiada swój “charakterystyczny zapach”, tak jako jak koty czy ich kuweta. Niestety, może on dawać się we znaki także w mieszkaniu, którym zwierzaki przebywają. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie od czasu do czasu neutralizatora zapachów. W sposób bezpieczny eliminuje nieprzyjemne zapachy, plamy moczu, kał czy wymiociny, których niestety niekiedy nie da się uniknąć.
Neutralizatory najczęściej występują w formie spray’u, który łatwo rozprzestrzenić powietrzu. Przed użyciem neutralizatora pozbądź się ewentualnych plam spowodowanych na przykład wymiocinami a później sięgnij po spray. Rozpryskuj samą plamę, jak i około 20 centymetrów wokół. Stosuj nawet do 7 dniu, jeśli sytuacja tego wymaga. Jeśli zależy Ci jedynie na neutralizacji zapachów w pomieszczeniu spray rozpyl w pokoju a następnie dokładnie wywietrz. Neutralizatory najczęściej posiadają złożone kompozycje olejków eterycznych, dlatego mogą posiadać dość specyficzny zapach.
Sterylizator narzędzi
Porządna i bezpieczne dezynfekcja narzędzi do dalszego użytku powinna polegać na gruntownym usuwaniu wszelkich drobnoustrojów, które na narzędziach mogą się znajdować. Sterylizacja odbywa się za pomocą gorącego powietrza lub pary, bądź za pomocą ultradźwięków. Wysoka temperatura powoduje, że niszczone są bakterie, wirusy i drobnoustroje. Sterylizacja to podstawa, dlatego nie może zabraknąć jej również w salonie pielęgnacji zwierząt czy w hodowli, gdzie przebywa duża ilość psów. Wybierając odpowiedni do tego sprzęt zwróć uwagę na jakość tak, aby jak najdłużej spełniała swoją niezawodną rolę. Możesz wybierać także spośród kilku różnych modeli:
lamp bakteriobójczych. Lampy te niszczą bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie oraz wszelkie inne drobnoustroje.
myjki ultradźwiękowe o różnej pojemności – służą do dezynfekowania narzędzi i akcesoriów kosmetycznych nie uszkadzając. Pojemność możesz dopasować do swoich potrzeb tak, aby sprzęt, z którym pracujesz mógł być porządnie zdezynfekowany.
sterylizatory UV – działają bakteriobójczo zapewniając bezpieczeństwo podczas wykonywanych zabiegów. Sterylizator UV wykorzystuje promienie UV o różnej długości fal.
Digital Pro – myjka ultradźwiękowa 200W, 6l – myjka ultradźwiękowa służy do porządnej dezynfekcji akcesoriów groomerskich. Dociera do najbardziej niedostępnych miejsc, nie powodując żadnych uszkodzeń mechanicznych dezynfekowanych narządzi. Dzięki wysokiej częstotliwości ultradźwięków raz technologii podgrzewania cieczy myjącej radzi sobie z nawet najtrudniejszymi zabrudzeniami. Cała konstrukcja wykonana jest z nierdzewnej stali szlachetnej. Pojemność 6 litrów, moc ultradźwięków 180W. Czas pracy wynosi od minuty aż do 30 minut. Możliwa regulacja temperatury od 0 aż do 80 stopni Celsjusza.
Activ – myjka ultradźwiękowa ACD-4862, pojemność. 6l 300W – skutecznie dociera do najbardziej niedostępnych miejsc podczas mycia. Nie powoduje uszkodzeń mechanicznych. Myjka ta posiada wyświetlacz, który nie tylko dodaje estetyki całej konstrukcji, ale także z panelu możesz obserwować pracę. Estetyczna obudowa wykonana z tworzywa sztucznego. Czas pracy wynosi od 5 do 20 minut. Moc ultradźwięków to aż 300W. Pojemność zbiornika 6 litrów. W Komplecie Znajduje się pokrywa i odpływ. Możliwe ustawienie temperatury od 0 aż do 90 stopni.
Akcesoria ochronne
Dbanie o czworonożnych klientów, ich zdrowie, sierść, skórę i komfort wizyty jest bardzo ważny. Nie mniej jednak ważne jest dbanie o swój ubiór i akcesoria ochronne, które zapewniają bezpieczeństwo podczas wykonywanej pracy.
Rękawiczki jednorazowe – ręce są narzędziem groomera- tego nie da się ukryć, dlatego należy o nieodpowiednio dbać. Dłonie narażone są na skaleczenia, wystawione także na działanie wielu różnych kosmetyków i preparatów. Co może doprowadzić do podrażnień, przesuszenia a nawet różnych reakcji alergicznych co w rezultacie może prowadzić do wielu poważnych problemów i niekiedy potrzeby zwolnienia lekarskiego. Używanie rękawiczek jednorazowych sprawia, że dłonie nie mają z nimi styczności. Podczas pracy należy także pamiętać, że zarówno koty, jak i psy przychodzące do salonu pielęgnacji zwierząt mogą być w różnym stanie i borykać się z różnego typu problemami skórnymi. Może to być zapalenie skóry lub insekty. Rękawiczki ochronne znacznie minimalizują ryzyko styczności skóry. Rękawiczki mogą być lateksowe lub nitrylowe. Rękawiczki dostępne są w wielu kolorach i rozmiarach od XXS aż do XL, dzięki czemu rozmiar łatwo dobrać do dłoni. Pakowane są najczęściej w opakowania 100 sztuk.
Okulary ochronne – oczy, zresztą podobnie jak i dłonie narażone są kontakt z różnymi specyfikami. Do oczu może dostać się woda, włosy a także chociażby odskakujące obcinane pazury. Niestety podrażnienia w takiej sytuacji są nieuniknione. Dodatkowe przecieranie, które mamy w zwyczaju robić czując dyskomfort znacznie pogarsza sytuację. Lepiej przed takimi sytuacjami się zabezpieczyć i chronić swoje oczy i wzrok. Możemy wybierać spośród okularów o tradycyjnym wyglądzie lub w kształcie gogli. Dbając o osoby noszące okulary korekcyjne dostępne są specjalne modele ochronne, które bez problemu można zakładać na nie.
Maseczki ochronne – to temat, który wzbudza kontrowersje. Ochrona dróg oddechowych często jest bagatelizowana przez weterynarzy i groomerów. Przycinając włos do powietrza dostaje się mnóstwo małych włosków, które dostają się do dróg oddechowych wraz z oddychaniem powodując podrażnienia. Używane kosmetyki i ich ciągłe wdychanie niemal przez cały dzień pracy także nie sprzyja drogom oddechowym. W rezultacie można nabawić się przewlekłych chorób. Możesz wybierać spośród klasycznych modeli lub tych, które posiadają filtry zabezpieczające przed wdychaniem pyłów, bakterii i wirusów.
Jak przygotować się do czesania psa
Każdy pies przychodzący do salonu różni się od siebie. Czy to wielkością, stanem sierści, wymaganiami, koniecznymi zabiegami czy poziomem socjalizacji i tolerancji na różne zabiegi. Dlatego nie można do każdego zwierzaka podchodzić w ten sam sposób. Opiekun, który przychodzi razem z psiakiem najlepiej, aby krótko opisał swojego czworonoga i w razie konieczności zgłosić istotne aspekty jak to, że psiak nie przepada za czesaniem czy nie lubi dotyku w poszczególnych partiach ciała. To istotne kwestie,które pomogą groomerowi lepiej przygotować się do pracy.
W niektórych przypadkach konieczne będzie założenie kagańca dla komfortu psa i bezpieczeństwa groomera. Zakładaj go jedynie wówczas, kiedy naprawdę wymaga tego sytuacja niekiedy bez tego nie uda się wykonać niezbędnych zabiegów. Każdy psiak może posiadać także swoją historię przez co nie pozwala dotykać się w niektórych partiach ciała lub po prostu odczuwa silny dyskomfort z tym związany. Przygotowując psa do czesania wybierz odpowiedni stół, który pozwoli Ci komfortowo pracować a także pies będzie miał poczucie bezpieczeństwa. Pozwól pupilowi obwąchać otoczenie i je poznać. Pozwól także obwąchać Ciebie i się z Tobą oswoić. Znacznie lepiej Wam się będzie pracować, kiedy się nieco poznanie a pies pozna całe otoczenie. Postaw lub zachęć czworonoga do wejścia na stół groomerski a następnie dostosuj wysokość to wielkości psa. Zacznij rozczesywać sierść tak, aby pozbyć się ewentualnych kołtunów, które po kąpieli będzie niezwykle trudno rozczesać.
Jak i czym sprzątnąć/uporządkować sierść
Codziennie salon groomerski odwiedza kilka do kilkunastu psów. Szczotkowanie, strzyżenie, trymowanie sprawia, że po wizycie psiaka zostaje dużo sierści, której kłębki opadają na podłogę czy stół groomerski. Trzeba się ich pozbyć i uporządkować salon przed kolejnym klientem. Odkurzacz do sierści to pomocne urządzenie, które w łatwy i szybki sposób usuwa sierść i inne zabrudzenia z podłogi czy stołu groomerskiego. Wystarczy, że zamieciesz brud czy kurz pod urządzenie a czujniki podczerwieni uruchomią odkurzacz, który w szybkim tempie wciągnie zanieczyszczenia do środka. Kolejną zaletą odkurzacza jest to, że nie potrzebuje on wielu wymiennych worków. Posiada duży pojemnik, z którego łatwo wyciągnąć śmieci i opróżnić. Bez problemu można go także umyć. Odkurzacz posiada filtry odpylające, dzięki czemu kurz nie wraca do pomieszczenia. Taki odkurzacz posiada estetyczny wygląd i kompaktowe wymiary.
Kolejnym ważnym elementem wyposażenia jest miotła z teleskopowym kijem. Najlepiej czy to w salonie groomerskim czy w domu, gdzie przebywają zwierzęta sprawdzą się miotły gumowe, które bez problemu zbierające sierść, włosy i brud. Sierść nie przykleja się do miotły, dzięki antystatycznym właściwościom. Dodatkowe wbudowane gumowe wycieraczki, zgarniają wodę z płaskich powierzchni. Gumowe szczotki są w proste w czyszczeniu. Jeśli szczotka się zabrudzi lub zakurzy wystarczy odkręcić głowę szczotki od teleskopu i spłukać lub umyć przy pomocy detergentów.
V7 – miotła gumowa z teleskopową rączką – miotła z gumową szczotka z rozsuwaną teleskopową rączką. Właściwości statyczne sprawiają, że łatwiej usunąć sierść zwierzaka i pyłki. Dodatkowo wbudowana wycieraczka usuwa wodę.
Jak przygotować się do przycinania pazurów
Przycinanie pazurów to zmora większości psów. Łapy to wrażliwe miejsca, które niechętnie są dotykane tym bardziej przez nieznane osoby jak groomer. Niestety, aby psiak pozwalał obcinać sobie bez przeszkód pazurki konieczne jest odpowiednie przyzwyczajanie już od najmłodszych lat. Często jednak, pomimo wielu starań i przygotowań zdarzy się coś – mocniejsze przycięcie, które sprawi pupilowi ból i zniszczy całą dotychczasową pracę. Jeśli pies, który przyszedł do salonu pielęgnacji zwierząt należy właśnie do tego typu. który nie przepada za obcinaniem pazurów robi się problem. O ile w przypadku małych psów jesteś w stanie go jakoś przytrzymać, aby zbytnio się nie wyrywał tak w przypadku psów średnich, dużych i olbrzymich nie ma o czym rozmawiać. Wyrywając się nie tylko stwarza zagrożenie dla groomera, ale także samego siebie. Wówczas z pomocą przychodzą hamaki groomerskie. Takie hamaki mocuje się do wysięgnika a wewnątrz hamaka umieszcza się psa. Zwierzak podczas wykonywania zabiegów jest całkowicie bezpieczny. Dzięki temu pupil, który nie przepada za obcinaniem pazurów nie wyrywa się, dzięki czemu zabieg przebiega sprawnie, szybko i bezpiecznie. Hamaki wykonane są z wytrzymałego materiału, bezpiecznego dla zwierząt. Zapewniają wygodę i ułatwiają pracę groomera. Dostępne w kilku różnych rozmiarach, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do wielkości psa.
Jak i czym pozbierać resztki pazurków
Obcinanie pazurków wiąże się z latającymi niemal po całym salonie uciętymi kawałkami. Niekiedy nie jesteśmy w stanie tak obciąć pazura, żeby złapać objętość część. Dlatego tak ważne są okulary ochronne, które chronią oczy przed przypadkowym strzałem. To także dość ostre elementy, które najlepiej od razu po sprzątnąć, aby nie wbiły się innemu psiakowi w łapę podczas przemieszczania się w salonie. Najlepiej więc sprawdzą się do tego miotły i zbieraczki oraz odkurzacz. Po Każdym czworonożnym kliencie salon powinien być na szybko wysprzątany, aby pozbyć się resztek obciętych włosów pozostałości w wannie, innych zanieczyszczeń czy właśnie obciętych końcówek pazurków. Pomocne będą gumowe mioty, które sprawnie zamiotą sierść.
Jak Zachować czystość w domu
Posiadanie Czworonoga wymaga od opiekuna dbania o porządek, nieco bardziej niż wtedy, kiedy pupila nie ma. Dbając o porządek trzeba pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Najważniejsza jest dobra dezynfekcja zarówno podłogi czy mebli. Dużym wyzwaniem jest pozbycie się latających po całym domu martwych włosów. Sprzątanie nie musi nam spędzać snu z powiek, o ile do tego dobrze się przygotujemy.
Po spacerze nie zapomnij porządnie wytrzeć łapek psa, które z pewnością przyniosły do domu trochę zanieczyszczeń czy błota. Tą prostą czynność warto wpleść w codzienny harmonogram. Przydatny będzie ręcznik, chusteczki nawilżane dla psów lub miska ciepłej wody ściereczka z mikrofibry.
Regularne mycie podłóg jest niezwykle ważne. Najlepiej systematycznie myć podłogę za pomocą mopa i płynu do mycia podłóg. Jeszcze lepiej, jeśli płyn będzie także dezynfekował podłoże w celu pozbycia się ewentualnych wirusów i bakterii, które pupil mógł przynieść ze sobą ze spaceru.
Regularne szczotkowanie to na pierwszy rzut oka banalny sposób, jednak wielu opiekunów o nim zapomina. Systematyczne, dokładne szczotkowanie zmniejsza ilość martwego włosa, dzięki czemu mniej go będzie później w mieszkaniu na meblach czy podłoże.
Posiadając czworonoga musisz zaprzyjaźnić się również z odkurzaczem. Najlepiej odkurzać najlepiej raz w tygodniu, aby pozbyć się się włosów i sierści. Niestety nie każdy odkurzacz jest w stanie poradzić sobie z pozbyciem się sierści z wykładzin i dywanów. W zależności od ilości psów i rodzaju włosa moc jest kluczowym parametrem. Im wyższa moc odkurzacza, tym większa siła ssania. Moc powinna wynosić przynajmniej 800 W, żeby pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Zwróć uwagę na filtr, który zadba o czystość wydmuchiwanego powietrza tak, aby do obiegu znowu nie dostawały się zanieczyszczenia. Niektóre zwierzęta źle znoszą hałas, dlatego jeśli Twoje zwierzaki boją się hałasu wybierz taki, który nie jest zbyt głośny, aby nie powodować nadmiernego stresu.
Jak usunąć sierść z mebli i tapicerek?
Nawet regularne szczotkowanie psa nie zapobiega osiadaniu sierści na przedmiotach w domu jak kanapa czy fotel. Regularnie należy przecierać te miejsca, które najbardziej narażone są na “działanie” pupila za pomocą wilgotnej gumowej rękawicy lub wilgotną gąbką do mycia, dzięki czemu zbierzemy wszystkie włosy, które pupil zostawił na kanapie. Pomocna może okazać się także rolka do ubrań, która jest jednym z najbardziej znanych sposób na pozbywanie się sierści. Specjalna końcówka do odkurzacza, która zbiera sierść.
Jak zachować czystość w domu i salonie groomerskim
Żyjąc z czworonogiem w domu czy prowadząc salon pielęgnacji zwierząt trzeba liczyć się z obecnością sierści czy zabrudzeniami fizjologicznymi, błotem czy resztkami roztapiającego się śniegu i ewentualnymi insektami. Sterylizacja i dezynfekcja są obowiązkowa. Odpowiednie dbanie o narzędzia czy pomieszczenia zminimalizuje ryzyko przenoszenia wirusów, bakterii i innych drobnoustrojów, które zwierzak może przynieść ze sobą z zewnątrz. W pracy groomera ważne jest także dbanie o siebie za pomocą rękawiczek ochronnych, okularów czy maseczek.