Zadbaj o higienę pyska swojego psa

Zadbaj o higienę pyska swojego psa

Dbanie o higienę jamy ustnej u naszych czworonożnych przyjaciół jest tak samo istotne, jak w przypadku ludzi. Psy równie często jak ludzie miewają problemy z zębami czy dziąsłami. Niestety bardzo często aspekt ten jest bagatelizowany i nie brany pod uwagę, co jest błędem. Pielęgnacja psich zębów nie tylko korzystnie wpływa na samopoczucie naszego przyjaciela, ale przekłada się również na komfort gryzienia podczas jedzenia czy zabawy. Nasz czworonożny przyjaciel nie zadba o właściwy stan uzębienia i dziąseł sam. Musi zadbać o to jego właściciel. Zaniedbanie właściwej higieny może objawić się poważnymi chorobami, które przyniosą pupilowi cierpienie i będą wymagać specjalistycznego i często kosztownego leczenia.

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej czworonoga?

Najczęstszym problemem, który dotyka psy jest odkładanie się kamienia nazębnego. Kamień ten tworzy się z resztek pokarmowych oraz bakterii. W kontakcie ze śliną zawierającą sól powstaje na zębach osad w kolorze żółtym, bądź brązowym. Nie usuwany kamień nazębny narasta warstwami i może przyczynić się do powstawania zapaleń dziąseł, które z kolei niosą za sobą kolejne schorzenia, jak na przykład paradontoza. Ta z kolei może doprowadzić do utraty zębów u psa, co stanowi olbrzymi problem. Niestety pies nie zawsze pokaże nam, że coś jest nie tak z jego zębami czy dziąsłami. Po stronie właściciela leży czujność i kontrola.



Jakich objawów nie powinniśmy bagatelizować?

  • zaczerwienienie dziąseł
  • krwawienie dziąseł
  • obrzęk w okolicach zębów
  • kamień nazębny
  • zmniejszony apetyt
  • nieprzyjemny zapach z pyszczka
  • brak ochoty na zabawę gryzakami.

Nieleczona infekcja występująca w paszczy może przerzucić się i zaatakować inne narządy. Dlatego też w momencie pojawienia się nalotów na zębach właściciel natychmiast powinien zareagować. Odkładający się i mocno nawarstwiony kamień będzie musiał zostać usunięty pod narkozą przez lekarza weterynarii. Każda narkoza niesie ze sobą pewne ryzyko, dlatego zdecydowanie lepiej zapobiegać, niż leczyć. Warto mieć na uwadze, że na samo tempo odkładania się kamienia wpływa wiele czynników, które nie są zależne od nas. Niektóre rasy jak Shih tzu czy Yorki są szczególnie podatne na to schorzenie. Generalnie bardziej narażone są rasy małe – psom ras dużych, które o wiele częściej gryzą kości, gałęzie czy gryzaki łatwiej jest ścierać kamień

Jak dbać o zęby psa?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo preparatów do jamy ustnej, które mają za zadanie ułatwić utrzymanie prawidłowej higieny. Wiele z nich można używać jednocześnie wraz z innymi, co pozwoli zintensyfikować działania ochronne.

1. Pasty do zębów

W sklepach zoologicznych dostępne są pasty do zębów dla psów, które stosuje się podobnie jak u ludzi, czyli szczotkuje się nimi zęby. Pasty wyprodukowane są w taki sposób, aby były bezpieczne i akceptowane przez naszego czworonoga. Zazwyczaj posiadają smak, który powoduje, że pies chętnie będzie go lizać (na przykład pasty o smaku wołowiny). Absolutnie nie wolno używać past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą one okazać się szkodliwe dla psich żołądków. Szczotkowanie powinno odbywać się raz na kilka dni. Można do tego używać zarówno szczoteczek do zębów, jak i takich specjalnych nakładek na palce. Nie warto używać szczotek dla ludzi – w sklepach dostępne są specjalne, dwu lub trzygłowicowe szczoteczki dostosowane specjalnie do kształtu psich zębów. Ważne jest, aby psa przyzwyczajać do tego zabiegu od małego. Wtedy istnieje największa szansa, że po prostu zostanie przez niego zaakceptowany. A co z dorosłymi już psami?  W takim wypadku należy stopniowo przyzwyczajać psa. Z reguły czworonogi nie lubią dotykania w okolicy pyszczka, dlatego nie warto pierwszego dnia przejść do mycia zębów. Najlepiej stopniowo przyzwyczajać psa do dotyku w okolicy ząbków i pyszczka, później do samej pasty, a na samym końcu do szczoteczki. Szczotkowanie nie musi trwać zbyt długo. Dobrze jest wybrać moment, kiedy pies jest zmęczony, dzięki czemu cały zabieg przebiegnie nieco szybciej. Warto stosować przy tym nagrody i pochwały, aby pupil miał dobre skojarzenia. Nie wolno robić nic na siłę.

2. Gryzaki i przysmaki

Nie każdy pies pozwoli sobie umyć zęby, a wtedy z ratunkiem przychodzą nam właśnie gryzaki przysmaki. Stanowią także idealne uzupełnienie zwykłego szczotkowania zębów. Nie tylko korzystnie wpływają na czyszczenie zębów, ale także wzmacniają dziąsła poprzez ich masaż. Występują w różnych kształtach i wielkości, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla swojego pupila. Ich budowa sprawia, że docierają do trudno dostępnych miejsc. Przy wyborze warto zwrócić na skład, ponieważ wiele z dostępnych na rynku posiada niepotrzebne składniki. Dobrą opcją są również naturalne gryzaki, przeważnie zrobione z suszonego miejsca lub z twardego drewna. Pies podczas gryzienia i żucia trze gryzakiem o powierzchnię zębów ścierając osad. Istotne jest dobranie odpowiedniego gryzak do wielkości psa, jak i jego wieku.



3. Żele i spraye do pyska

Przydatne w dbaniu o higienę psich zębów są specjalne żele i spraye dentystyczne. Ich systematyczne stosowanie wspomaga usuwanie kamienia nazębnego. Ich składniki zmiękczają osad i kamień nazębny powodując, że jest on łatwiejszy do usunięcia podczas żucia czy szczotkowania zębów. Ponadto działają odświeżająco, pomagając zniwelować nieprzyjemny zapach z psiego pyska. Są przy tym całkowicie bezpieczne nawet w przypadku połknięcia przez zwierzę. Aplikuje się je psikając, bądź wcierając w zęby i dziąsła.

4. Czyściki dentystyczne

Czyściki dentystyczne występują w postaci specjalnych, wykonanych mikrofibry z jonami srebra nakładek na palce. Specjalny kształt włókien wspomaga usuwanie kamienia, a zawartość nanokoloidalnego srebra działa antybakteryjnie.

5. Suplementy dodawane do wody pitnej

Suplementy dentystyczne dodawane do wody pitnej są bardzo wygodnym w stosowaniu uzupełnieniem higieny zębów i dziąseł psów oraz kotów. Regularne, codzienne ich stosowanie przyczynia się do redukcji płytki nazębnej, zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego, utrzymuje zdrowe dziąsła, usuwa bakterie w przestrzeniach między-zębowych oraz neutralizuje nieprzyjemny zapach z pyska. Preparaty te nie posiadają wyrazistego zapachu ani smaku, który mógłby zniechęcić zwierzę do picia wody z jego dodatkiem.

6. Skalery (skrobaki) ręczne

Przydatnymi narzędziami pomocnymi w walce z kamieniem nazębnym są skalery (skrobaki) stomatologiczne. Pomimo tego, że wyglądają bardzo groźnie można ich bezpiecznie używać od mechanicznego usuwania kamienia. Przy odrobinie wprawy możemy za pomocą skalera ręcznego w łatwy sposób podważyć i usunąć płytkę nazębną. Pasty do zębów, żele czy suplementy dodawane do wody pitnej działają na kamień zmiękczająco. W przypadku dużego nawarstwienia kamienia, kiedy pies nie daje rady usunąć go podczas żucia, a także nie udaje się go pozbyć podczas szczotkowania skaler jest często ostatnią deską ratunku. Na rynku dostępne są skalery jedno, jak i dwustronne, zarówno w wersji dla osób prawo, jak i leworęcznych.

7. Szczoteczki ultradźwiękowe

Jednym z najnowszych narzędzi do walki z kamieniem nazębnym są szczoteczki ultradźwiękowe. Te z wyglądu przypominające elektryczne szczoteczki do zębów narzędzia służą do usuwania kamienia nazębnego bez zastosowania narkozy oraz do wszechstronnej pielęgnacji i higieny jamy ustnej u zwierząt domowych. Szczoteczki te działają na zasadzie emitowania ultradźwięków, które osłabiają strukturę kamienia nazębnego, dzięki czemu łatwiej jest go usunąć. Szczoteczki nie wibrują i są całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Co ciekawe, do pracy nie wymagają nawet stosowania pasty do zębów. Nie ma również potrzeby mechanicznego szorowania głowicą takiej szczoteczki po powierzchni zębów czy dziąseł. Po prostu przykłada się głowicę miejsce po miejscu lub powoli przesuwa po zębinie psa. Szczoteczki ultradźwiękowe nie tylko usuwają kamień nazębny i likwidują nieprzyjemny zapach z pyska, pomagają też przy chorobach, krwawieniach i zapaleniach dziąseł. Ultradźwięki zapobiegają powstawaniu chorób, których źródłem są chore zęby, m.in. takich jak choroby serca, płuc, nerek, wątroby, trzustki i wielu innych groźnych dla życia zwierzęcia. Obsługa szczoteczek jest bardzo prosta, bez problemu możemy samodzielnie w domu prowadzić zabiegi higieny zębów u pupili.



8. Dieta

W dbaniu o zdrowe zęby i dziąsła pupila ważna jest również odpowiednia dieta. Sucha karma, o małej wilgotności wspomaga naturalnie ścieranie płytki bakteryjnej pozostawionej na ząbkach. Oczywiście nie oznacza to, że nie można zrezygnować całkowicie z higieny zębów u naszych podopiecznych. Niewątpliwie jednak wysokiej jakości karmy suchych i mokre, które nie zawierają w swoim składzie niepotrzebnych i niezdrowych dodatków pomogą zminimalizować ryzyko osadzania się kamienia nazębnego.

Podsumowanie

Niezależnie od tego, jaki sposób wybierzemy najważniejsza jest systematyczność. Systematyczność to podstawa i klucz do każdego sukcesu. Tylko regularne dbanie pozwoli zmniejszyć ryzyko powstawania kamienia i zapewnia długotrwałe efekty. Na szczęście na rynku dostępny jest szeroki wybór akcesoriów i przyrządów, które ułatwią nam utrzymanie higieny pyszczka na najwyższym poziomie.