Jak dbać o sierść kota, aby była lśniąca i zdrowa

Jak dbać o sierść kota, aby była lśniąca i zdrowa_

Milutkie w dotyku, aksamitne futro kota jest jedną z jego największych zalet i wizytówką, która każdemu rzuca się w oczy, zwłaszcza w przypadku kotów długowłosych jak maine coon czy norweski kot leśny. Puszysta, miękka w dotyku i lśniąca sierść to marzenie każdego właściciela mruczka. Jednak zdrowa i olśniewająca szata nie bierze się znikąd i aby taka była opiekun kota musi odpowiednio zadbać o swojego czworonoga. Na szczęście nie jest pozostawiony z tym zadaniem sam sobie. Koty z reguły są jednymi z najczystszych zwierząt na całym świecie. Dużą część dnia spędzają na dbaniu o swoje futerko, czyszcząc i wylizując dokładnie każdy jego centymetr. Dzięki takiej pomocy opiekun mruczka ma ułatwioną sprawę.

Co wpływa na stan sierści kota?

Na ogólną kondycję sierści kota składa się wiele czynników. Wśród nich są czynniki żywieniowe, zdrowotne, behawioralne czy środowiskowe. Istotna jest także odpowiednia pielęgnacja. Każdy z nich jest równie ważny i wymaga uwagi właściciela mruczka. Wystarczy zaniedbanie tylko w jednej kwestii aby zniweczyć wszystkie podjęte dotychczas działania i spowodować pogorszenie samopoczucia czy zdrowia kota i tym samym sprawić, że jego szata będzie zniszczona.

Jak dbać o sierść kota, aby była lśniąca i zdrowa
Kluczem do dobrego samopoczucia i żelaznego zdrowia kociego podopiecznego jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dobrze dobrany i obfitujący we wszelkie niezbędne składniki pokarm ma kolosalny wpływ na wygląd i stan włosa.

Zdrowa sierść kota a właściwa, pełnowartościowa dieta

Kluczem do dobrego samopoczucia i żelaznego zdrowia kociego podopiecznego jest odpowiednio zbilansowana dieta. Dobrze dobrany i obfitujący we wszelkie niezbędne składniki pokarm ma kolosalny wpływ na wygląd i stan włosa. Dieta kota powinna być bogata w wysokiej jakości mięso, a także dodatki wpływające na włos i skórę pupila jak biotyna, cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe omega -3 i -6 czy tauryna, która wpływa na cały organizm czworonoga i szczególnie ważna jest właśnie w przypadku mruczków. Istotna jest także zawartość niezbędnych witamin. Niezależnie od tego czy pokarm jest przez nas samodzielnie przygotowywany w domu czy korzystamy z gotowych karm, każdy posiłek powinien być pełnowartościowy. Warto skorzystać z pomocy weterynarza i wykonać niezbędne badania, które pozwolą ustalić czego organizm naszego mruczka potrzebuje – może się okazać, że pewne składniki otrzymuje w nadmiarze a z kolei innych mu brakuje.

Analizując wyniki badań lekarz weterynarii bądź koci dietetyk będzie w stanie ustalić optymalny jadłospis oraz dobrać indywidualny plan suplementacji, który uzupełni ewentualne niedobory i nie doprowadzi do nadmiarów, które mogą okazać się szkodliwe i wpłynąć niekorzystnie na samopoczucie a nawet zdrowie czworonoga. Podobnie jak i u ludzi na stan kocich włosów znaczący wpływ mają witaminy z grupy B. Ich niedobór wpływa na wypadanie włosów a także liczne stany zapalne. Wśród witamin z tej grupy wyróżnić można w szczególności:

  • biotynę (witamina B7), która ma duży wpływ na stan sierści i jej regenerację
  • kwas pantotenowy (witamina B5), wpływający na stan skóry, poprawiający wzrost włosów, a także odpowiadający za prawidłową pigmentację

Wszystkie witaminy z grupy B wpływają na organizm czworonoga i mają swoje poszczególne zadania. Uczestniczą one w procesie krwiotworzenia, regulują poziom cholesterolu, odpowiadają za prawidłowy metabolizm i odpornosć organizmu, a także wpływają korzystnie na układ krążenia, nerwowy czy pokarmowy. Oprócz witamin z grupy B w diecie kota niezbędne są także witaminy A i E, K czy D, jednak są one obecne w różnych pokarmach, które spożywa kot, dlatego zazwyczaj nie jest konieczna dodatkowa suplementacja, tym bardziej, że ich przedawkowanie może przynieść wiele poważnych skutków zdrowotnych. Z tego powodu każda suplementacja powinna być poprzedzona odpowiednimi badaniami i konsultacjami z weterynarzem lub kocim dietetykiem. O ile możemy zaopatrzyć się w pełnowartościowe gotowe karmy dla kotów, które zawierają wszelkie niezbędne dla kociego organizmu składniki to suplementacja jest wskazana w przypadku samodzielnie przygotowywanych posiłków oraz diety BARF.

Choroby – jaki wpływ mają na kondycję i wygląd sierści kota

Na stan sierści bardzo duży wpływ mają choroby. Zarówno te dermatologiczne jak zapalenie skóry czy świąd, ale także choroby wewnętrzne, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne. W takim przypadku wypadanie i matowienie sierści może być właśnie jednym z objawów takiego schorzenia. Jeśli zauważymy, że nasz pupil zaczyna tracić bardzo dużo włosów, a jego sierść stała się matowa, pozbawiona blasku i nieprzyjemna w dotyku to znak, że należy jak najszybciej udać się do weterynarza i zrobić wszystkie niezbędne badania. Podczas okresowego linienia, które zachodzi intensywnie zazwyczaj dwa razy do roku – na wiosnę i na jesień zwierzę gubi sporo włosa. Linienie również może przyczynić się do stanu sierści czworonoga, ponieważ w tym czasie wymienia on włos i przystosowywuje się na nowo do zmieniających się warunków atmosferycznych. Nie jest to jednak powód do zmartwień, ponieważ jest to zjawisko fizjologiczne.
Poza schorzeniami, wypadanie sierści może być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi wywołanymi przez przykładowo sterylizację. Takie zaburzenia mają zazwyczaj charakter przejściowy i po pewnym czasie organizm kota samodzielnie ureguluje swoją gospodarkę hormonalną. Jeśli jednak tak się nie stanie to konieczna będzie wizyta u weterynarza.

Wpływ stresu na wygląd okrywy włosowej u kotów

Stres to częsty czynnik, który powoduje, że kot zaczyna gubić sierść, a jego włos nie jest w najlepszej kondycji. Nawet krótkotrwały stres może przyczynić się do zmiany stanu okrywy włosowej zwierzęcia. Może on być spowodowany wizytą u weterynarza, jazdą samochodem, pojawieniem się w domu gościa lub innego zwierzęcia czy innymi sytuacje, które mogą być dla kota niepokojące. W takim wypadku należy jak najdokładniej poszukać źródła stresu aby go wyeliminować lub ograniczyć.

Wizyty u weterynarza są konieczne i będą się co pewien czas powtarzać, dlatego najlepiej już od małego przyzwyczajać do nich kociaka. Dobrze jest zabrać malucha kilka razy do kociego doktora nie wtedy, kiedy jest chory i będą konieczne zastrzyki czy czy inne nieprzyjemne zabiegi ale na wizytę adaptacyjną. Podczas takiej wizyty kociak zapamięta zapachy i odgłosy, które nie będą mu się nieprzyjemnie kojarzyć. Jeśli wzmocnimy te odczucia podając kotu smaczki, tuląc i głaszcząc spowodujemy powstanie pozytywnego skojarzenia związanego z lecznicą weterynaryjną. Pozwoli to znacząco ograniczyć w przyszłości stres związany z takimi wizytami.
Podczas podróży samochodem czy środkiem komunikacji zbiorowej kot powinien być przewożony w odpowiednim transporterze. Aby transporter kojarzył się mruczkowi pozytywnie i był dla niego przestrzenią bezpieczną konieczne jest stopniowe oswajanie z nim pupila. Najprościej można to zrobić stawiając transporter w miejscu dostępnym dla kota, dzięki czemu będzie mógł go obwąchać i wejść do niego. Jeśli pozwolimy kotu odpowiednio wcześnie i wielokrotnie zapoznać się z transporterem to nie będzie go kojarzył tylko i wyłącznie ze stresującymi podróżami.
W sytuacjach, gdzie stres spowodowany jest pojawieniem się gościa lub nowego członka rodziny (dziecka czy innego zwierzęcia), opiekun powinien zadbać o odpowiednią socjalizację, aby mruczek miał szansę przyzwyczaić się do nowej sytuacji. Nie wolno kota rzucać na głęboką wodę bez wcześniejszego odpowiedniego przygotowania. To kot musi zdecydować jak szybko nawiąże interakcję z nową osobą lub zwierzęciem. Nigdy nie należy przymuszać zwierzęcia i stosować socjalizacji na siłę. W ten sposób wzmożemy jedynie stres i osiągniemy efekt odwrotny od zamierzonego.

Pasożyty zewnętrzne – jak oddziałują na stan skóry i sierści u kotów

Obecność pcheł, wszy i innych pasożytów zewnętrznych jest czynnikiem środowiskowym, który również odpowiada za stan sierści kota. Ich obecność powoduje wzmożone drapanie się pupila, przez co dochodzi do naruszenia bariery ochronnej skóry. Ukąszenia insektów powodują nieprzyjemne podrażnienia i mogą doprowadzić do stanów zapalnych. Systematyczna ochrona przed insektami pomoże pozbyć się tego problemu. Wybierając preparat odstraszający insekty należy sprawdzić, czy jest on przeznaczony dla kotów. Niektóre ze środków biobójczych nie mogą być stosowane z uwagi na swoją szkodliwość. Na szczęście rynek oferuje szeroką gamę środków ochronnych, dzięki czemu każdy opiekun kota znajdzie odpowiedni dla jego podopiecznego preparat. Przed użyciem koniecznie należy zapoznać się z ulotką i pamiętać, aby po upływie wyznaczonego czasu na nowo powtórzyć aplikację środka.

Szczotkowanie, czyli prawidłowa pielęgnacja sierści kota

Systematyczne szczotkowanie jest podstawowym zabiegiem pielęgnacyjnym. Oczywiście z uwagi na rodzaj sierści większe znaczenie ma w przypadku kotów długowłosych niż krótkowłosych. Szczotkowanie nie tylko pozwala pozbyć się martwego włosa i zapobiec powstawaniu kołtunów czy filcowaniu się sierści ale dzięki masażowi skóry również korzystnie wpływa na krążenie. Ważna jest systematyczność tych zabiegów a także odpowiednie akcesoria groomerskie. Koty krótkowłose szczotkować należy zazwyczaj raz w tygodniu za pomocą gumowego lub silikonowego zgrzebła, które pozwoli pozbyć się martwych włosów i usunie powierzchniowe zabrudzenia z sierści. Do nabłyszczania włosa przyda się szczotka z naturalnego włosia dzika.
Koty o półdługim i długim włosie trzeba szczotkować kilka razy w tygodniu, a w niektórych przypadkach nawet codziennie. Do pielęgnacji ich szaty niezbędna będzie szczotka włosiano-nylonowa, szczotka z metalowymi igłami, zgrzebło z obrotowymi zębami oraz metalowy grzebień o odpowiednim rozstawie igieł.
Oprócz systematyczności i odpowiednich narzędzi groomerskich ważna jest technika czesania. Należy czesać zawsze z włosem – nigdy pod włos. Takie czesanie niszczy strukturę włosa, łamiąc go, a przecież każdy właściciel kota pragnie aby jego pupil cechował się zniewalającym wyglądem. Koniecznie trzeba także korzystać z odżywek ułatwiających szczotkowanie. Mają one właściwości antystatyczne, nawilżają i odżywiają włos chroniąc go.

Piękna szata kota w dużej mierze zależy od jego właściciela

Wiele czynników może wpłynąć na szatę naszego czworonożnego przyjaciela. Na niektóre z nich nie mamy wpływu ale zdecydowana większość zależy właśnie od nas. Przede wszystkim powinniśmy dokładnie obserwować swojego pupila i w przypadku pojawienia się niepokojących zmian skutkujących wypadaniem sierści czy pogorszeniem jej stanu jak najszybciej poszukać przyczyny. Najlepiej udać się do lekarza weterynarii, aby upewnić się czy sytuacja ta nie jest związana z problemami zdrowotnymi. Warto wykonać badania, które pomogą ocenić, czy zmiana stanu okrywy włosowej może mieć związek z brakiem substancji odżywczych w pożywieniu. Odpowiednio zbilansowana dieta, systematyczne szczotkowanie i właściwa pielęgnacja, zabezpieczenie pupila przed insektami i pasożytami zewnętrznymi a także unikanie w miarę możliwości sytuacji stresowych leży w naszej gestii. Będąc odpowiedzialnym opiekunem nie możemy zaniedbać tych kwestii.

Przeczytaj również: Czy kota się kąpie? Kiedy kąpiel jest potrzebna, jak ją przygotować i jakich kosmetyków użyć