Spis treści
Dlaczego trzeba pielęgnować psie pazury? Odpowiedź jest prosta – ponieważ one stale rosną. Co prawda pies w pewnym stopniu jest w stanie ścierać pazury poruszając się po twardym podłożu, ale nie jest to wystarczające. Przerośnięte pazury powodują u psa dyskomfort w poruszaniu się, a w skrajnym przypadku mogą ulec deformacji i wrosnąć w łapę powodując poważne problemy i dyskomfort.
Jak często obcinać psu pazury u łap
Pazury należy skracać wtedy, kiedy jest to niezbędne. Nie ma stałego, z góry określonego interwału czasowego. U każdego psa pazury przyrastają w różnym tempie. Pies mieszkający w mieście, poruszający się w większości przypadków po asfalcie czy betonie będzie ścierał pazury znacznie szybciej niż pies który ma kontakt wyłącznie z miękkim podłożem. Najprościej można zorientować się czy zabieg jest konieczny, jeśli spojrzymy na łapę stojącego psa – jeśli pazury opierają się o podłoże to znaczy, że należy je skrócić.
Obcinanie pazurów u psa nie jest trudne
Bardzo ważne jest aby psa od wieku szczenięcego przyzwyczajać do narzędzi służących do skracania pazurów oraz do tego, że oglądamy, dotykamy jego łapki i pazury. Pielęgnacja psich pazurków jest zabiegiem stosunkowo prostym, ale aby była ona bezpieczna i komfortowa zarówno dla psa, jak i osoby wykonującej zabieg trzeba pamiętać o kilku kwestiach. W psim pazurze znajduje się ukrwiony i unerwiony rdzeń. Właściciele psów, które mają jasne pazury są w lepszej sytuacji, ponieważ patrząc pod światło możemy zobaczyć gdzie kończy się ten rdzeń. Zacięcie jest oczywiście dla psa niekomfortowe, ale o ile nie utniemy psu całego pazura to nic strasznego się nie stanie. Oczywiście lepiej jest przyciąć na raz mniej niż za dużo. Po pewnym czasie dojdziemy do wprawy i zabieg stanie się całkowicie niekłopotliwy. Kiedy jednak zdarzy nam się zaciąć psa to użyjmy specjalnej zasypki tamującej krwawienie.
Czym pielęgnować pazury u psa
Do skracania pazurów używamy cążków lub gilotynki. Oba narzędzie dadzą ten sam efekt, wybór konkretnego zależy od naszych preferencji. Cążki do obcinania pazurów występują w kilku wielkościach dostosowanych do różnych wielkości psów i tym samym ich pazurów. Najmniejsze obcinaczki nadają się do skracania pazurów u psów ras miniaturowych, u kotów i gryzoni. Średnie obcinaczki będą odpowiednie dla psów ras średnich, zaś duże dla psów ras dużych i olbrzymich. Do skracania pazurów można użyć również elektrycznych szlifierek. Mają one w komplecie specjalny kapturek z otworami, dzięki czemu łatwo dopasujemy go do rozmiaru pazura naszego psa. Szlifierki, podobnie jak pilnika możemy użyć po skróceniu pazura cążkami aby spiłować ostre brzegi.
Pielęgnacja psich pazurów – jak obcinać pazury u psa
Upewnij się, że posiadasz odpowiednie narzędzia i czy są one w dobrym stanie (czy cążki są ostre). Na wszelki wypadek miej pod ręką zasypkę na skaleczenia. Znajdź komfortowe dla siebie i zwierzaka miejsce. Jedną ręką chwyć i pewnie trzymaj łapę a drugą operuj cążkami. Palcem dłoni, którą trzymasz łapę możesz naprowadzać cążki i wyznaczać sobie optycznie linię cięcia. Samo cięcie wykonaj stanowczo i szybko. Po przycięciu pazura spiłuj jego brzegi za pomocą pilnika lub elektrycznej szlifierki.