Jak poradzić sobie z alergiami skórnymi i ubytkami w sierści u psa

Jak poradzić sobie z alergiami skórnymi i ubytkami w sierści u psa_

Opieka nad psem wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Wspólne chwile, poranne i wieczorne spacery, zabawa i codzienna opieka nad czworonogiem to tylko niektóre z wielu aspektów, które czekają na właściciela psa. Posiadanie psiego przyjaciela to nie tylko dobre i radosne chwile. Niestety zdarzają się również te gorsze – okresy złego samopoczucia i różne schorzenia. Jednym z takich powszechnych schorzeń są alergie różnego typu, które coraz częściej dotykają naszych czworonożnych przyjaciół. Podobnie jak my także nasze zwierzęta mogą reagować alergicznie na różne czynniki. Niestety w tej kwestii obserwuje się tendencję wzrostową – uważa się, że zwiększona liczba wystąpień alergii jest skutkiem ubocznym otaczających nas zmian cywilizacyjnych – zmian otoczenia, klimatu czy żywienia. Jednak reakcje alergiczne występujące u ludzi oraz u psów mogą znacznie się od siebie różnić.

Alergia u psa – co to takiego?

Najprościej rzecz ujmując alergia jest nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na kontakt z czynnikiem drażniącym, zwanym alergenem. Reakcja alergiczna może występować jedynie w określonym czasie, na przykład w sezonie lub na przestrzeni całego roku. Reakcja alergiczna może występować z pewnym opóźnieniem po kontakcie z alergenem lub zachodzić zaraz po zetknięciu się z czynnikiem drażniącym.

Atopia – czym się różni od alergii?

Atopia inaczej nazywana AZS to atopowe zapalenie skóry będące chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jest to zaburzenie układu odpornościowego, które objawia się miejscowym świądem skórnym. Do najczęstszych alergenów zalicza się roztocza kurzu domowego, pyłki drzew, trawy, rośliny i pleśń. AZS najczęściej pojawia się do czwartego roku życia. Świąd skórny powoduje nadmierne drapanie się, intensywne gubienie sierści, miejscowe wylizywanie i wygryzanie.

Jak wygląda alergia u psa – objawy

Alergię można podzielić zasadniczo na cztery główne rodzaje:

  • alergia kontaktowa – jest to alergia, która zachodzi po kontakcie z danym alergenem. W konkretnym miejscu może pojawić się zaczerwienienie i miejscowe zapalenie. Może ono być wywołane przez środki chemiczne, jak i niektóre rośliny, które są dla zwierząt drażniące
  • alergia pokarmowa – spowodowana jest alergenami w pożywieniu. Najczęściej objawia się zmianami skórnymi i mocnym świądem
  • alergia wziewna – jest to alergia wywołana przez alergeny występujące w powietrzu. Alergeny te nazywane są również środowiskowymi
  • alergiczne pchle zapalenie skóry – inaczej nazywane APZS. Dochodzi do niego po kontakcie psa z pchłami. Najczęściej alergenem jest ślina lub jad pchły. Silną reakcję może wywołać jedna pchła i to zaraz po ugryzieniu. Bardzo ważne jest więc stosowanie specjalnych preparatów chroniących czworonoga przed insektami zewnętrznymi.

Alergia objawia się najczęściej:

  • wypadaniem sierści
  • łupieżem
  • świądem
  • zmianami skórnymi
  • biegunką
  • nadmiernym kichaniem
  • złym samopoczuciem
  • brakiem apetytu
  • krostkami

Zmiany skórne pojawiają się często w okolicach głowy i uszu, ale także łapach i brzuchu. Alergia u psa może wystąpić niezależnie od wieku czworonoga.

Jak poradzić sobie z alergiami skórnymi i ubytkami w sierści u psa
W kwestii alergii u psów obserwuje się tendencję wzrostową. Uważa się, że zwiększona liczba wystąpień alergii jest skutkiem ubocznym otaczających nas zmian cywilizacyjnych

Jak zdiagnozować alergię skórną u psa

Jeśli zauważysz niepokojące objawy u swojego czworonożnego przyjaciela udaj się do lekarza weterynarii. Lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad, który ma na celu zdiagnozowanie problemu. Wywiad obejmuje takie aspekty jak tryb życia, żywienie, pielęgnacja czy ostatnie zmiany. Do zdiagnozowania alergii wykonuje się badania alergiczne, które polega na podaniu na skórę pupila różnego typu alergenów, aby potwierdzić lub wykluczyć niektóre z nich. Wykonuje się również badania krwi, biorezonans i pobiera się zeskrobiny. W niektórych przypadkach wykonuje się również biopsję. Przy alergii pokarmowej stosuje się dietę eliminacyjną polegającą na wykluczeniu potencjalnych alergenów z diety psa.

Leczenie alergii skórnej u psów

Alergia jest schorzeniem, który wymaga odpowiedniego leczenia, aby przyniosło ono ulgę pupilowi. Najczęściej leczy się ją jedną z kilku metod:

  • eliminacja alergenu z otoczenia psa. Jest to metoda skuteczna o ile dokładnie wiemy co wywołuje alergię.
  • odpowiednia dieta – sposób ten dotyczy psów dotkniętych alergią pokarmową. Stosuje się wówczas karmy hypoalergiczne, delikatne i pozbawione danego alergenu jak na przykład kurczak, który często jest powodem alergii.
  • odczulanie (immunoterapia) – podaje się zwierzęciu rosnące dawki alergenu, aby stopniowo przyzwyczajać organizm czworonoga. Jest to najlepsza metoda, jeśli nie jesteśmy w stanie wyeliminować konkretnego alergenu z otoczenia pupila jak na przykład pyłki traw.
  • sterydy – jest to metoda leczenia alergii, którą stosuje się jedynie z zalecenia i pod kontrolą lekarza weterynarii.

Nie wolno stosować leczenia alergii na własną rękę. Specjalistyczne leczenie dobiera tylko i wyłącznie jedynie weterynarz. W innym wypadku takie działania mogą przynieść poważne szkody w organizmie pupila i odbić się na jego zdrowiu, a nawet życiu.

Jak zapobiegać powstawaniu alergii u psa

Wiedząc na co nasz czworonożny przyjaciel jest uczulony najlepiej unikać danego alergenu. Niekiedy może okazać się to kłopotliwe, ponieważ o ile z diety da się wyeliminować przykładowo kurczaka tak z otaczającego otoczenia nie pozbędziemy się wszystkich pyłków. W okresie pylenia traw i drzew warto regularnie kąpać swojego pupila w celu pozbycia się osadzonych na jego sierści pyłków. Posiadając psa uczulonego na roztocza kurzu domowego należy najlepiej codziennie odkurzać mieszkanie i systematycznie kąpać swojego pupila, a także często prać pościel czy legowiska na którym śpi pupila. Warto pomyśleć także o zaopatrzeniu się w oczyszczacz powietrza.

Alergia towarzyszy pupilowi przez całe życie, jednak jeśli właściciel wie na co jest uczulony jego ukochany przyjaciel można ograniczyć alergeny. Trzeba pamiętać, że nieleczona alergia może skutkować poważnym uszczerbkiem na zdrowiu czworonoga.

 Przeczytaj również: Jak dbać o sierść kota, aby była lśniąca i zdrowa