Spis treści
Kleszcze – co to jest?
Kleszcze zaliczają się do stawonogów a dokładniej mówiąc do pajęczaków. Na świecie jest ich aż 900 gatunków. W Polsce występuje 19 z nich z czego trzy są groźne dla Twojego pupila i mogą go ugryźć. Rozmieszczenie kleszczy na świecie w dużej mierze zależy od warunków klimatycznych. Zależnie od wilgotności i temperatury mogą występować zupełnie różne gatunki. Najbardziej znanym gatunkiem w Polsce jest lxodes ricinus inaczej nazywany kleszczem pospolitym. Występuje on na terenie niemal całej Europy. Drugim gatunkiem to kleszcz psi rhipicephalus sanguineus. Kleszcz łąkowy to dermacentor reticulatus.
Wielkość kleszcza różnić się będzie w zależności od fazy rozwoju, gatunki, jak i stopnia jego najedzenia. Zazwyczaj mierzą około 3 milimetry a po napiciu się krwi aż 1 centymetr. Żerowanie na żywicielu jest dla nich niezbędne, aby przeobrazić się w kolejną fazę i aby złożyć jaja. Jeden kleszcza, aby przejść wszystkie trzy fazy rozwoju musi napić się krwi żywiciela trzy razy.
Cykl życiowy kleszcza:
- Najedzona samica składa jaja w ziemi
- Wykluwają się małe larwy, które wspinają się na krzewy i drzewa i oczekują żywiciela
- Na żywicielu żerują około 2-3 dni, aby przeobrazić się w nimfy
- Te szukają żywiciela i żerują na nich, aby stać się dorosłymi osobnikami
- Dorosłe osobniki mogą żerować na żywicielu nawet 14 dni
- Najedzona odpada z żywiciela a po złożeniu jaj umiera
Łatwo zatem o wiele chorób, które przenoszone są przez kleszcze, które zagrażają życiu naszym pupilom, jak i nam samym. Niestety, jeśli późno wykryje się niektóre choroby mogą one być ciężki do wyleczenia.
Kiedy atakują kleszcze?
Pojawienie się kleszczy jest sezonowe. Głównie pojawiają się one na początku wiosny, gdzie temperatura wynosi 7-12 stopni celsjusza. Największy wysyp tych pajęczaków przypada na maj i czerwiec. Następny wysyp przypada na wrzesień i październik co wynika z ich cyklu życia. Najbardziej aktywne są przed południem i wieczorem. Niestety wraz ze zmianami klimatu, cieplejszymi zimami, szybszemu nadejściu zimy odnotowano przypadki kleszczy już na przełomie grudnia i stycznia. Im potrzeba jedynie kilku ciepłych dni, aby się uaktywnić. Wraz ze zmianami klimatu musimy liczyć się z tym, że problem kleszczy może dotykać nas cały rok a nie jedynie w sezonach. Wcześniej można było spotkać je głównie w lasach. Teraz przeniosły się one na łąki, pola, parki, trawy a nawet do centrum dużych miast. Przebywają one głównie na niższych gałęziach, krzewach i trawie.
Jak atakują kleszcze?
Kleszcze wyczuwają zbliżającego się żywiciela. Przez wiele lat ewolucji wykształcił one nadrząd za to odpowiedzialny. Potrafi on wyczuć swoją ofiarę z odległości nawet kilkunastu metrów. Wyczuwa ją za pomocą węchu, temperatury ciała potencjalnej ofiary, jak i wyczuwa jej ruch. Pozwala on się zgarnąć ofierze po czym przemieszcza się po skórze i sierści czworonoga i znajduje dla siebie idealne miejsce, aby się wgryźć. Wybierają one dla siebie miejsca, gdzie jest cienka skóra i do tego dobrze ukrwione miejsce. Często są to okolice pyska, uszu, pachwin, pach a także brzuch. Kiedy znajdzie odpowiednie miejsce używa swojego aparatu gębowego do wkłucia się w ofiarę, aby dostać się do krwi. Wkłucie to jest bezbolesne, ponieważ w ślinie kleszcza zawarte są substancje znieczulające, które działają natychmiastowo. Po wypiciu krwi i najedzeniu się kleszcz odpada samoistnie.
Co się dzieje przy ukąszeniu przez kleszcza?
Kleszcz czeka w trawach i zaroślach na swoją potencjalną ofiarę. Za pomocą węchu, zmian w powietrzu, jak i wstrząsów wywoływanych przez chodzenie wyczuwa ofiarę i opadają na nią. Nasze zwierzaki szczególnie narażone są na działanie kleszczy ze względu na to, że chętnie poruszają się wśród traw węsząc i wąchając nie zdając sobie sprawy, ile kleszczy na nich czyha. Jak kleszcz znajdzie się już na psie szuka sobie odpowiedniego miejsca do wbicia, które najbardziej mu pasuje. Najczęściej są to miejsca dobrze ukrwione z cienką skórą jak okolice pyska, łeb, pachy, okolice lędźwi, uszy, brzuch i odbyt. Kiedy znajdzie już sobie miejsce na ciele psa nacina skórę czworonoga swoim aparatem gębowym i wbija się w powstałą ranę. Kleszcz w tym momencie znieczula dane miejsce przez co ukąszenie jest całkowicie bezbolesne. Z rany wysysa krew, ale także wprowadza do ciała żywiciela wydzielinę, która zawiera w sobie substancje czynne. To właśnie w tym momencie do organizmu żywiciela dostają się ewentualne żyjące w kleszczy zarazki, bakterie, wirusy i inne choroby. Kleszcz również wprowadza do organizmu psa wcześniejsze resztki z poprzedniego żywiciela co może wywołać wiele chorób. Z każdą godziną, którą kleszcz ssie nowego żywiciela wzrasta ryzyko wystąpienia infekcji.
Ochrona przed kleszczami – dlaczego trzeba pamiętać o profilaktyce?
Pomimo tego, że ukłucie kleszcza jest całkowicie bezbolesne, a szkodnik nieduży to konsekwencje takiego wkłucia mogą być długotrwałe i wpłynąć na zdrowie czworonoga. Psy są nieco bardziej narażone na złapanie niż ludzie, ponieważ ich spacery odbywają się wśród traw i krzewów. Wielu właścicieli zna ten scenariusz, gdzie przytula się do swojego psiaka lub głaszcze go zapewniając mu chwilę przyjemności a pod palcami wyczuwa kulkę – właśnie kleszcza. Kleszcze mogą przenosić wiele chorób, jak i je wywoływać – to realne zagrożenie dla czworonoga. Złapanie kleszcza może grozić zakażeniem chorobami odkleszczowymi – wirusowymi, bakteryjnymi i pierowniaczymi. Nie każdy pasożyt przenosi jednak chorobę, ponieważ ich rodzajów jest aż 900! Jak podają badania i statystyki to właśnie kleszcze najczęściej powodują zakaźne choroby u zwierząt. Niektóre z nich przenoszą także boreliozę, anaplazmozę, babeszjozę. Złapanie kilku kleszczy może powodować wychudzenie i anemię. Szacuje się, że co trzeci kleszcz przenosi boreliozę. Odpowiednia profilaktyka może uratować Twojego czworonoga. Jak się przed nimi chronić?
Jak zabezpieczyć psa przed kleszczami
Na rynku zoologicznym jest dostępne mnóstwo opcji jak zabezpieczyć czworonoga przed kleszczami. Środki te różnią się od siebie sposobem podania. Uzależnione są od wieku, masy ciała, okrywy włosowej, jak i ewentualnych alergii na poszczególne składniki.
Sprawdź preparaty przeciw kleszczom, insektom i pasożytom dla Twojego psa w naszej ofercie
Krople przeciw kleszczom dla psów
Krople SPOT-ON mają działanie kleszczobójcze i odstraszające. Krople te mają postać tłustego płynu, który stosuje się na grzbiet czworonoga. Ważne, aby zaaplikować je bezpośrednio na skórę pupila a nie na sierść. Miejsce, gdzie aplikuje się krople powinno być trudno dostępne dla psa tak, aby nie mógł ich z siebie zlizać. W zależności od producenta krople te działają od 4 do 8 tygodni. Środek ten zaczyna działać w ciągu 24-48 godzin po zaaplikowaniu. Pamiętaj, aby dwa dni przed zakropleniem psa, jak i dwa dni po nie kąpać pupila. Preparaty przeznaczone dla psów są przeznaczone jedynie do użytku psiego. Nie mieszaj stosując preparaty psie dla kotów i odwrotnie. Posiadają one inne substancję, które mogłyby zaszkodzić. Krople podawaj według zaleceń producenta. Opakowanie dobierz pod wagę swojego czworonoga. Obserwuj miejsce podania preparatu, ponieważ zawsze istnieje ryzyko reakcji alergicznych i niepożądanych. Wówczas skontaktuj się z weterynarzem. Krople można stosować nie wcześniej niż od 2 miesiąca życia. Nieregularne stosowanie znacznie osłabia skuteczność działania. Nie kupuj większej pipety i nie rozdzielaj jej na oko. Może to poważnie zaszkodzić pupilowi – łatwo przedawkować odpowiednia dawkę, jak i zastosować zbyt małą ilość, która nie będzie chronić naszego czworonoga.
Obroża przeciw kleszczowa
Obroże przeciw kleszczowe mają działanie odstraszające i kleszczobójcze. To jedna z chętniej wybieranych form zabezpieczeń przed tymi pasożytami. Taka obroża często jest wybierana ze względu na wygodę stosowania – długi okres działania aż 8 miesięcy. Po 48 godzinach obroża daje pełna ochronę przed kleszczami. Działa także na pchły. Taka obroża jest wodoodporna co powoduje, że po wykąpaniu się w jeziorze czy rzece nie zmienia ona swoich właściwości. Dostępne są także wersje, które nie są wodoodporne, dlatego wybierając zwróć na to uwagę i wybierz tą, która będzie odpowiadać trybowi życia czworonoga. Nie jest to obroża służąca do wyprowadzania pupila na smyczy. U psów z bardzo gęstą sierścią i bujnym podszerstkiem ten typ ochrony może nie być wystarczający. Należy chronić domowników, jak i dzieci przed dotykaniem tej ochrony. Nie sprawdzi się dla psów śpiących w łóżku ze swoimi właścicielami. Obroża nie powinna być zdejmowana. Obroża nie powinna być zbyt luźno założona, ponieważ preparat nie będzie działał prawidłowo. Zbyt mocne założenie może powodować dyskomfort i podduszanie psa.
Spray przeciw kleszczowy dla psów
Spray ma za zadanie głównie odstraszające. Posiadają one specjalną kompozycję zapachową, która nie przypada do gustu kleszczom. Rozpyla się je na całą powierzchnię ciała omijając pysk przed wyjściem na spacer. Warto skupić się głównie na miejscach, gdzie kleszcze uwielbiają się wbijać – pachwiny, pachy, okolice brzucha i koło ogona. Warto jednak mieć na uwadze, że specyficzny zapach nie zawsze może przypaść do gustu pupilowi, dlatego jeśli zobaczysz, że po aplikacji psiak nie czuje się komfortowo warto zrezygnować z tej formy ochrony. Psi nos jest bardziej wyczulony i czuje znacznie więcej – a co za tym idzie mocniej niż ludzie. Spraye sprawdzają się u psów małych i młodych ze względu na ich bezpieczność. Trzy dni przed stosowaniem, jak i trzy dni po nie powinno się kąpać psa, jeśli chcemy, aby preparat działał, jak należy.
Olejki odstraszające kleszcze i pchły
Olejki przeciw pchłom i kleszczom tworzone są na bazie olejków eterycznych, dzięki czemu są produktami w 100% naturalnymi. Zaaplikowane na sierść i skórę zwierzęcia wydzielają odstraszający kleszcze, pchły i muchówki zapach. Olejki odstraszające insekty polecane są jako dodatkowe zabezpieczenie lub w przypadku nietolerancji czworonoga na preparaty biobójcze. Najczęściej stosowanymi olejkami eterycznymi w tego typu środkach są olejek cytronelowy, olejek cynamonowy, olejek eukaliptusowy, olejek lawendowy, olejek z geranium, olejek goździkowy, olejek miętowy a także olejek z drzewa herbacianego, który ma właściwości bakteriobójcze.
Szampon przeciw kleszczowy dla psów
Takie szampony przeciw kleszczowe dla psów mają zapewnić ochronę przed pasożytami, dzięki specjalnej kompozycji i właściwości olejków w nich zawartych. Nie zastępuje on jednak kompleksowej ochrony przed pasożytami. Każdy środek powinien być indywidualnie dobrany pod psa. Przy wyborze powinniśmy kierować się stylem życia psa, jego wiekiem, wagą, rodzajem okrywy włosowej, jak i środowiska w jakim na co dzień przebywa. Ważny jest także stan zdrowia pupila i jego ewentualne choroby, które mogą być przeciwwskazaniem do stosowania danej ochrony. Dobrze, aby środek miał zarówno działanie kleszczobójcze, jak i odstraszające. Pamiętaj, że zawsze może dojść do skutków ubocznych i reakcji alergicznych jak świąd, zaczerwienienie, łysienie, jak i wymioty, biegunka, objawy neurologiczne. W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie udać się do weterynarza.
Sezon na kleszcze – o czym warto pamiętać?
Sezon na kleszcze to głównie wiosenny i jesienny czas. Przy zmieniającym się klimacie ten okres trwa niemal przez cały rok. Kleszcze potrzebują 7 stopni Celsjusza, aby zacząć swoje polowanie na żywiciela. Przy cieplejszych zimach sezon na kleszcze trwa przez cały rok, dlatego cały czas jako właściciele powinniśmy pamiętać o odpowiedniej ochronie swojego czworonoga. Wybierz sposób profilaktyki, który najbardziej Ci odpowiada a także Twojemu pupilowi. Pomimo ochrony warto mieć w domu czy zabrać ze sobą na wyjazd kleszczołapki lub lasso. W niektórych przypadkach pomimo ochrony kleszcz jest w stanie uczepić się psa, ale nie będzie z niego pił. Warto jednak pozbyć się takiego pasożyta mimo wszystko. Wybierając się na wycieczkę również warto schować akcesoria, które ułatwią usuwanie kleszcza. Nie zajmują dużo miejsca a mogą okazać się bardzo przydatne.
Sprawdzanie sierści psa po spacerze i zabawie w ogrodzie
Nawet jeśli stosujesz u swojego czworonoga środki, które mają chronić go przed kleszczami pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu pupila po spacerze. Kleszcz może spacerować po swoim pupilu a po przyjściu do domu przenieść się na Ciebie lub inne zwierze.
Gdzie najczęściej szukać kleszczy u psa
Kleszcze to pasożyty, które lubią mniej owłosione i ciepłe miejsca. Należy w pierwszej kolejności sprawdzić okolice ogona, pod ogonem, pod pachami, okolice brzucha, łokcie, krocze, pachwiny opuszki palców i uszy.
Jak usunąć kleszcza z psa
Przede wszystkim po tym jak znajdziesz kleszcza u swojego czworonoga należy zachować spokój, ponieważ tylko on pozwoli na bezpieczne usunięcie. Jeśli nie czujesz się z tym pewnie poproś osobę doświadczoną lub udaj się do pobliskiego weterynarza w celu pozbycia się kleszcza. Liczy się także czas, dlatego warto sprawdzać pupila po każdym spacerze, ponieważ już 24 godziny wystarczy, aby psiak zaraził się niektórymi z chorób przenoszonych. Nie wyrywaj kleszcza na siłę, nie próbuj usuwać go nożyczkami. Najbezpieczniejszym sposobem usunięcia kleszcza są specjalne do tego akcesoria. Niektórzy stosują do tego pęsetę, jednak musisz być bardzo dokładny, aby pęsetę ułożyć jak najbliższej skóry i wyciągnąć tak, aby nie urwać go i nie pozostawić żadnych jego resztek w skórze psa. Warto więc podczas wyciągania pęsetą najpierw obracać kleszcza – powinien on wyjść w całości razem ze swoimi odnóżami. Na rynku dostępne są specjalne szczypczyki i kleszczołapki. Miejsce po kleszczu należy zdezynfekować na przykład za pomocą octeniseptu i obserwować czy nie pojawiają się żadne reakcje niepożądane.
Jak usunąć kleszcza z psa – instrukcja
- Przygotuj narzędzie za pomocą, którego chcesz usunąć kleszcze – szczypce, pęseta, kleszczołapki.
- Odchyl sierść, gdzie znajduje się kleszcz tak, aby był on jak najbardziej widoczny.
- Psiak musi być spokojny, dlatego jeśli się denerwuje i kręci poproś kogoś o pomoc podczas wyciągania do przytrzymania psa, aby mieć pewność, że pozbywasz się pasożyta w całości
- Chwyć kleszcza jak najbliżej skóry – u nasady
- Wykręć kleszcza i wyciągnij szybkim, zdecydowanym ruchem
- sprawdź czy wyciągnięty kleszcze jest cały. Jeśli żadna jego część nie została w skórze zdezynfekuj ranę. Jeśli jednak jakieś resztki zostały w skórze psa niezwłocznie należy udać się do weterynarza.
Czego nie robić podczas usuwania kleszcza
- nie zaciskaj pęsety na ciele psa – może to spowodować, że pasożyt rozniesie się w głąb skóry psa
- nie wyrywaj od razu kleszcza – najpierw go wykręć
- Nie smaruj kleszcza, ani miejsca po ugryzieniu żadną substancją, jeśli nie masz pewności, że kleszcza pozbyłeś się w całości
Źle wyrwany kleszcz – co zrobić?
Twój czworonożny przyjaciel złapał kleszcza, starałeś się go pozbyć, jednak nie udało Ci się w całości pozbyć pasożyta. W takiej sytuacji najgorsza jest panika i chaotyczne działanie. Nie próbuj samodzielnie usunąć kleszcza. Jeśli za pierwszym razem nie udało Ci się w całości usunąć kleszcza to nie próbuj samodzielnie pozbyć się resztek. Udaj się do lekarza weterynarii, który zrobi to za Ciebie za pomocą specjalnej aparatury. Urwana głowa pasożyta to największe zmartwienie, jednak i w tym przypadku nie panikuj. Urwana głowa zwiększa ryzyko infekcji przenoszonych przez kleszcza infekcji. Głowę możesz chwycić pęsetą i jednym zdecydowanym ruchem pozbyć się tej części. Pamiętaj o dezynfekcji rany, umyciu rąk i przyrządu za pomocą, którego usuwałeś kleszcza.
Akcesoria do usuwania kleszczy u psów
Po zauważeniu kleszcza należy się go pozbyć. Należy jednak mieć do tego odpowiednie narzędzia, aby mieć pewność, że kleszcz wyjdzie cały. Na rynku dostępne jest parę opcji, dzięki czemu właściciel może wybrać tą, która najbardziej mu odpowiada.
- Kleszczołapki
Popularne narzędzie do usuwania kleszczy. Jest to haczyk z rozcięciem, w które wsuwa się kleszcza a następnie usuwa się go kręcąc haczykiem. Najlepszym wyborem będzie zakup zestawu trzech haczyków w różnych rozmiarach, umożliwiających usunięcie kleszczy każdej wielkości, od malutkich nimf aż po duże osobniki. - Lasso do usuwania kleszcza
Jeden z najlepszych dostępnych na rynku przyrządów do usuwania kleszczy. Bardzo wygodny w użyciu. Z wyglądu przypomina długopis z tą różnicą, że po naciśnięciu przycisku wysuwa się nie wkład piszący a specjalna pętelka wykonana z cienkiej, ale mocnej żyłki. Pętelkę zakładamy na odwłok kleszcza a następni puszczamy przycisk, dzięki czemu sprężyna zwija żyłkę unieruchamiając pajęczaka. Kolejnym krokiem jest wykręcenie kleszcza. - Pęseta
Występuje ona w wielu rodzajach – od zwykłych, klasycznych pęset aż po takie specjalnie przeznaczone do usuwania kleszczy. Klasyczne pęsety wymagają pewnej wprawy, ponieważ trzeba cały czas trzymać ją delikatnie ściśniętą, na tyle mocno, aby kleszcz się nie uwolnił, ale na tyle lekko, aby go nie zgnieść. Lepszym wyborem są pęsety o działaniu podobnym jak lasso z tą różnicą, że nie mają pętelki z żyłki, lecz po naciśnięciu przycisku rozchylają się plastikowe łapki, w które łapiemy kleszcza.
Dlaczego skuteczna ochrona przed kleszczami jest tak ważna?
Niegdyś spotykano kleszcze głównie na terenach leśnych i dzikich łąkach. Dzisiaj pajęczaki te można spotkać nawet w centrum dużego miasta. Są wszędzie – w parkach, na trawie, w przydomowym ogródku. Psy buszując podczas spaceru i zaspokajając swoje naturalne potrzeby mogą zbierać kleszcze przez co łatwo mogą ulec zakażeniu. Kleszcze mogą przenosić jak i wywoływać wiele chorób w tym między innymi:
- babeszjozę
- boreliozę
- anaplazmozę
- zapalenie kleszczowe mózgu
- choroba skokowa owiec
- mykoplazmoza
- filarioza
- aniemie
Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu psa przez kleszcza?
Niestety wiele chorób nie pokazuje objawów od razu. Jeśli wyczujesz u swojego czworonoga kleszcza od razu się go pozbądź bezpieczny sposób i obserwuj miejsce ugryzienia. Dlatego tak ważna jest całoroczna ochrona przed kleszczami, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tych chorób. Jeśli zauważysz niepokojące zmiany na skórze udokumentuj je, ponieważ obrzęki czy miejscowe zaczerwienienia mogą zniknąć zanim udasz się z nimi do weterynarza. Warto więc mieć dowód, który będzie podstawą do podania antybiotyków i rozpoczęcia leczenia. Po ugryzieniu mogą pojawić się:
- miejscowe zaczerwienienia
- obrzęk w miejscu ugryzienia
- zwiększenie temperatury ciała
Objawy które mogą świadczyć o chorobie odkleszczowej:
- osowiałość
- brak chęci do zabaw
- gorączka
- brak apetytu
- wymioty
- apatia
Wiele chorób objawia się już po kilku dniach od zakażenia. Inne po kilku miesiącach a inne w ogóle. Dlatego tak ważne są okresowe badania, które monitorują stan zdrowia czworonoga. Brak objawów nie musi świadczyć o braku zakażenia.
Co to jest borelioza u psa?
Borelioza może dotknąć zarówno nas, jak i naszych czworonogów. Pierwsze objawy u psów mogą pojawić się dopiero po 2 do 6 miesięcy od zakażenia. Niestety często choroba ta nie daje u naszych psich przyjaciół żadnych objawów przez co trudno ją zauważyć. Po ugryzieniu na skórze pojawia się rumień, jednak ze względu na sierść trudno go zauważyć. Po kilku miesiącach od zakażenia mogą wystąpić gorączka, apatia, utrata apetytu czy ogólne osłabienie organizmu przez co trudno nam to powiązać z boreliozą, ponieważ są to objawy ogólnego chorobowego stanu zwierzaka. Oprócz tych objawów mogą pojawić się również inne objawy jak zapalenie nerek, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie skóry, zapalenie stawów. W fazie przewlekłej boreliozy może dojść do zaburzeń funkcjonowania ważnych organów. Pamiętaj, aby powiedzieć lekarzowi o ewentualnych kleszczach jakie miał Twój psiak, aby zbadać go pod kątem boreliozy. Wykonuje się do identyfikacji tej choroby specjalistyczne badania. Do wyleczenia tej choroby stosuje się kurację antybiotykową. Jednak warto zdawać sobie sprawę, że jest to choroba, która może zagrażać życiu naszego czworonoga, dlatego zabezpieczamy naszych pupili przeciw kleszczom a niepokojące objawy zgłaszajmy do weterynarza. Nie zapominajmy także o badaniach okresowych.
Co to jest babeszjoza u psa?
To jedna z najgroźniejszych chorób u psów. Podczas zakażenia pasożyty niszczą czerwone krwinki u psa co w rezultacie powoduje silną anemię i żółtaczkę. Chorobę tę przenoszą kleszcze. Pierwsze objawy pokazują się dopiero po upływie 5 do 7 dni, ale rozwój choroby może trwać nawet kilka tygodni. Do objawów można zaliczyć wysoką gorączkę (nawet do 42 stopni), apatyczność, chwiejność, ospałość, szybkie męczenie się, brak apetytu. Po pojawieniu się choroby pojawia się także krwisty lub ciemny mocz, obrzęk stawów. Nieleczona babeszjoza może przyczynić się do wielonarządowej niewydolności co w najgorszej sytuacji może doprowadzić do śmierci psa. Bardzo ważny jest tu czas wykrycia choroby. Wcześnie wykryta choroba jest stosunkowo łatwa do wyleczenia. Jednak wraz z upływem czasu choroba ta staje się coraz trudniejsza do wyleczenia i jest to walka o życie psa. Diagnostyka polega na pobraniu krwi i potwierdzeniu obecności pierwotniaków. Choroba ta wywołują pierwotniaki z rodzaju Babesia. W zależności od rejonu świata, a także rodzajów kleszczy tam bytujących choroba ta może występować w wielu różnych odmianach. Profilaktyka polega na zabezpieczaniu psa preparatami odstraszającymi i pasożytobójczy. Przez ostatnie lata choroba ta rozprzestrzeniła się na terenie całego kraju. Podczas leczenia weterynarz stosuje wlewy kroplówki, antybiotyki, leki sterydowe, transfuzje krwi.
Co to jest anaplazmoza u psa?
Podczas przebiegu tej choroby atakowane a następnie niszczone są białe krwinki psa. Często występuje razem z boreliozą. Między zakażeniem a wystąpieniem pierwszych objawów zazwyczaj mija od 4 do 14 dni. Objawami tej choroby jest osowiałość, brak apetytu, wysoka gorączka, ból stawów, wymioty, biegunki a także objawy układu nerwowego jak drgawki i porażenia. Leczenie opiera się głównie na kilkutygodniowej antybiotykoterapii. Choroba ta może doprowadzić do wielu powikłań w postaci porażenia nerwów, małopłytkowości czy niewydolności nerek.
Co to jest erlichioza u psa?
To choroba, na którą szczególnie narażeni są nasi czworonożni przyjaciele. Objawy tej choroby mogą być różne w zależności od psa i są mało charakterystyczne. Wiele z nich to objawy innych chorób lub ogólnego złego samopoczucia psa jak osowiałość, osłabienie, gorączka. W ostrej fazie rozwoju nagły spadek masy ciała, krwawienie z błon śluzowych, wymioty, biegunki a nawet porażenia. Objawy występują dopiero od 1 do 3 tygodni po ukąszeniu. Choroba ta atakuje krwinki białe płytki krwi. Roznoszona jest po całym ciele czworonoga. Szybkie zauważenie objawów może przyczynić się do całkowitego wyleczenia psa. Nieleczona może doprowadzić nawet do śmierci pupila. Uważa się, że nawet ⅕ kleszczy może przenosić erlichiozę. Podczas leczenia stosuje się antybiotyki podawane co najmniej przez 28 dni, jednak leczenie może trwać nawet kilka miesięcy, jeśli stan zdrowia czworonoga jest ciężki. Owczarki niemieckie gorzej znoszą przebieg tej choroby.
Kleszczowe zapalenie mózgu u psa
To choroba, o której w ostatnim czasie mówi się coraz więcej – nie tylko w kontekście ludzi. Infekcje przenoszone przez kleszcze mogą doprowadzić do zapalenia opon mózgowych. Do objawów zalicza się gorączka, sztywność karku, brak apetytu, skurcze mięśni, paraliż, drgawki a także utrata świadomości i agresja z tym związana. Aby zdiagnozować tą chorobę potrzebne jest pobranie próbki płynu mózgowo-rdzeniowego psa. Badanie to wykonuje się pod ogólnym znieczuleniem. Choroba ta ma gwałtowny przebieg i często mylona jest z wścieklizną, gdzie psiak traci poniekąd nad sobą kontrolę. Leczenie polega na podawaniu antybiotyków i sterydów. Kleszcze zarażają się od zwierząt chorych a następnie przekazują ją dalej następnemu żywicielowi. Wprowadzają wówczas do organizmu ślinę i resztki krwi z poprzedniego żerowania wraz z wirusami. Choroba ta najczęściej występuje w okresie wiosenno-letnim i jesiennym, kiedy inwazja kleszczy jest największa. Warto jednak mieć na uwadze, że wraz ze zmianą klimatu te pory zmieniają się i przez cały rok może dojść do zarażenia. Niestety nie istnieje szczepionka przeciwko tej chorobie.
Czy są szczepienia przeciwko chorobom odkleszczowym dla psów?
Niestety podobnie jak przeciwko wielu chorobom nie odkryto jeszcze szczepionki, która chroniłaby czworonoga przed chorobami odkleszczowymi, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona przed kleszczami. Dbaj o swojego czworonoga i wybierz dla niego najlepszą ochronę. Kleszcze mogą wyrządzić naprawdę wiele złego, jeśli mowa o zdrowiu i życiu psa. Nie zapominaj o profilaktyce pupila przez cały rok.
Zadbaj o ochronę przeciwkleszczową psa
Pamiętaj po każdym spacerze dokładnie oglądnąć psa i upewnić się, że nie przyniósł on na sobie żadnego kleszcza. Jeśli jednak na ciele Twojego pupila jest kleszcz to musisz to jak najszybciej wyciągnąć. Jeśli nie czujesz się na siłach to udaj się do pobliskiego lekarza weterynarii, który fachowo zrobi to za Ciebie. Przy wyciąganiu wbitego kleszcza musisz być zdecydowany i pewny. Najlepiej użyć do tego kleszczołapki. Kleszczołapkę przysuń do skóry psa, złap kleszcza i go wykręć. Nie wolno kleszcza ciągnąć na siłę, bo urwiesz jedynie odwłok a odnóża zostaną w psie. Nie smaruj niczym kleszcza, ponieważ może on wtedy do zwymiotować do organizmu pupila co sprzyja zakażeniom przez choroby odkleszczowe. Wybierz najlepszą dla Twojego czworonoga ochronę i stosuj ją przez cały rok.