Jaką maszynkę do strzyżenia psów wybrać?

Jaką maszynkę do strzyżenia psów wybrać?

Na rynku dostępnych jest całkiem sporo maszynek groomerskich przeznaczonych do strzyżenia psów i innych zwierząt. Groomerzy często korzystają z maszynek sieciowych, ale popularne są także maszynki groomerskie bezprzewodowe. Najtańsze maszynki do strzyżenia można kupić już za kilkadziesiąt złotych, za najdroższe trzeba zapłacić nawet blisko dwa tysiące
Czym kierować się przy wyborze sprzętu? Ceną? Marką? A może czymś innym? Podstawowym kryterium wyboru maszynki groomerskiej jest jej przeznaczenie. Inne maszynki będziemy brać pod uwagę do zastosowań domowych, a inne do profesjonalnych.

Maszynki groomerskie do domowej pielęgnacji zwierząt

Czym charakteryzuje się maszynka groomerska do domowego zastosowania?

– uniwersalnością: w zestawie znajduje się ostrze do maszynki groomerskiej, które często posiada regulację długości cięcia w pewnym zakresie (zazwyczaj 0.3 – 0.5 do 3 mm). Dodatkowo w komplecie często są nasadki dystansowe, które po nasadzeniu na ostrze jeszcze bardziej zwiększają spektrum długości cięcia. Nasadki dystansowe na ostrza do maszynek zazwyczaj mają długość 3, 6, 9 i 12 mm.
– prostotą obsługi: maszynka groomerska po wyjęciu z opakowania jest właściwie gotowa do pracy (w przypadku maszynek groomerskich bezprzewodowych zalecane jest ładowanie maszynki pierwszy raz przez 12 godzin). Pamiętać należy o naoliwieniu ostrza każdorazowo przed zabiegiem strzyżenia psa.
– kompaktowymi rozmiarami: maszynki takie są zwykle niedużej wielkości.
– niewielką mocą: z uwagi na swoje przeznaczenie maszynki do zastosowań domowych mają moc od kilku do maksymalnie 15W. Jest jednak kilka ograniczeń powodujących że pomimo tego, iż nie pielęgnujemy psów zawodowo to lepszym wyborem będzie zakup profesjonalnej maszynki do strzyżenia psów. Wydamy co prawda więcej pieniędzy na skompletowanie odpowiedniego zestawu, ale będziemy mieć gwarancję skutecznej i komfortowej pracy. Maszynki groomerskie do domowego użytku nie są zaprojektowane do długotrwałej pracy a z uwagi na niewielką moc mogą nie poradzić sobie z trudną lub bardzo obfitą sierścią.



Jakie czynniki powodują, że warto kupić profesjonalną maszynkę do strzyżenia pomimo tego, że nie jesteśmy groomerem?

– wielkość i lub ilość psów: strzyżenie psa rasy dużej lub olbrzymiej może pochłonąć dużo czasu. Może okazać się, że podczas zabiegu trzeba będzie zrobić przerwę aby dać maszynce odpocząć. Jeśli jesteśmy właścicielami wielu psów, to również należy rozważyć zakup maszynki groomerskiej profesjonalnej.
– gęsta, zbita, gruba sierść: taka szata jest dużym wyzwaniem nawet dla profesjonalnych maszynek do strzyżenia psów. Może okazać się, że nawet najsilniejsza z maszynek do domowego strzyżenia nie poradzi sobie z taką sierścią. Nóż nie będzie chciał brać włosa a maszynka wręcz może zacząć przerywać swoją pracę przy próbie cięcia. Po prostu zabraknie jej mocy.
– bardzo miękka, watowata sierść: sierść o takiej strukturze także nie należy do najłatwiejszych w pielęgnacji. Często takim typem szaty cechują się maltańczyki, yorki czy shih-tzu (a należy pamiętać, że cięcie maszynką zmienia strukturę włosa właśnie na taki watowaty). Niektórzy producenci umieszczają wręcz na maszynkach informację, że nadaje się ona tylko do średniego i twardego włosa (np. maszynka groomerska Andis PM-1), albo że można komfortowo obciąć nią w całości małego czy średniego psa. Najbardziej znanymi markami wśród domowych maszynek do strzyżenia są: Andis, Moser, Oster, Wahl, Shernbao.

Maszynki groomerskie do profesjonalnej pielęgnacji zwierząt

Czym charakteryzuje się maszynka groomerska do zastosowań profesjonalnych?

– dużą mocą: profesjonalne maszynki do strzyżenia psów i innych zwierząt posiadają moc kilkudziesięciu watów. Są wielokrotnie mocniejsze od tych do zastosowań domowych. Dzięki temu cięcie grubej, gęstej sierści nie stanowi dla takiej maszynki większego problemu.
– wytrzymałym silnikiem: silniki w maszynkach groomerskich projektowane są z myślą o wielogodzinnej pracy pod różnym obciążeniem. Groomer pielęgnujący psy w swoim salonie może przyjąć dziennie wiele psów różnej wielkości i o różnym typie sierści. Nierzadko maszynka taka pracuje dziennie po kilka godzin, przez 5-6 dni w tygodniu.
– jakością wykonania: aby maszynka do strzyżenia mogła sprostać trudom zawodowej eksploatacji w salonie groomerskim producenci wyposażyli ją w podzespoły i akcesoria wysokiej jakości.
– szerokim wachlarzem dostępnych akcesoriów: do maszynek groomerskich profesjonalnych dostępny jest szeroki wybór wymiennych ostrzy i nasadek dystansowych. Większość maszynek różnych producentów wyposażona jest w system mocowania ostrza Snap-On, który umożliwia pracę maszynką Andis z ostrzami firmy Oster czy maszynką firmy Heiniger z ostrzami firmy Wahl.
Najbardziej znanymi markami wśród profesjonalnych maszynek do strzyżenia są: Andis, Heiniger, Moser, Oster, Wahl, Aesculap.



Na rynku jest bardzo wiele modeli maszynek do strzyżenia domowych i profesjonalnych maszynek groomerskich. Często pojawiają się oferty kuszące bardzo atrakcyjną ceną za sprzęt nieznanego producenta. Opierając się na wieloletnim doświadczeniu sugerujemy wybór maszynki uznanego producenta, dzięki czemu będziemy mieli dostęp do pełnej oferty akcesoriów, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Trzeba też pamiętać, że maszynka groomerska, to tylko narzędzie. Sama nie strzyże. Ważne są zdolności manualne oraz właściwe przygotowanie sierści. Do strzyżenia powinna być ona umyta, wysuszona i rozczesana.

Dowiedz się również, w jaki sposób wybrać nożyczki groomerskie oraz co będzie niezbędne do posprzątania sierści po zabiegach pielęgnacyjnych i generalnie do utrzymania czystości w salonie groomerskim.