Spis treści
Kąpiel bywa wielkim wyzwaniem dla właściciela, dlatego też wielu opiekunów decyduje się na usługi profesjonalnego salonu pielęgnacji zwierząt, gdzie nasz pupil otrzyma wszelkie niezbędne zabiegi. Są jednak osoby, które wolą samodzielnie wykąpać swojego czworonoga. Czasem też zdarzają się sytuacje, kiedy pies się ubrudzi i kąpiel będzie potrzebna natychmiast.
Psy na ogół są świetnymi pływakami i same pchają się do wody. Sprawa wygląda inaczej, kiedy odkryją jakie zamiary ma ich właściciel. Aby kąpiel była przyjemnością zarówno dla opiekuna, jak i jego czworonożnego przyjaciela trzeba psa do tego przyzwyczaić. Najlepiej zacząć naukę oswajania jak pies jest szczeniakiem, bo jest to o wiele prostsze niż w przypadku dorosłego psa.
Dlaczego pies stresuje się kąpielą
Dla psa kąpiel w wannie może być bardzo stresująca. Zamknięcie w małej przestrzeni, szum wody, który psy słyszą o wiele głośniej niż my, dotykanie w różnych partii ciała czy wreszcie dziwny zapach szamponów czy odżywek. W większości przypadków pierwszą reakcją obronną psa jest próbowanie wydostać się za wszelką cenę z niekomfortowego dla niego miejsca. O ile nie będzie większego problemu z rasami miniaturowymi czy małymi to problem może pojawić się przy rasach średnich i dużych. Wielkość pozwoli im bez trudu wydostać się z wanny, a ich waga utrudnia właścicielowi okiełznanie psa. Dlatego najlepiej naukę zacząć jak najwcześniej i stopniowo przyzwyczajać pupila do tych niecodziennych dla niego elementów. Zajmie to więcej czasu, ale przybliży nas do sukcesu. Nie jest dobrą metodą zmuszanie czworonoga do kąpieli za wszelką cenę, bo to jedynie zbuduje w nim przekonanie, że kąpiel jest czymś strasznym i nieprzyjemnym.
Jak oswajać psa z kąpielą?
Przede wszystkim naukę należy prowadzić powoli, krok po kroku przechodząc do kolejnych etapów. Psy poznają świat przez zapach, dlatego właściciel powinien pozwolić obwąchać czworonogowi łazienkę, brodzik, wannę czy kran, dzięki czemu będą to już dla psa znajome zapachy.
Krok pierwszy: oswajanie z otoczeniem
Spraw, że brodzik czy wanna będą dla psa kojarzone z czymś przyjemnym. Zachęcaj go do wejścia smaczkami – rozrzuć parę smakołyków w wannie czy brodziku, jeśli pies boi się tam wejść. Nagradzaj pupila za każdym razem, jak tylko tam wejdzie lub nawet zbliży się w okolice tych miejsc. Bądź przy tym bardzo czujny, żeby nie przegapić żadnego momentu. Zbuduje to w nim wspomnienie, że wanna/brodzik równa się smakołyk. Najlepiej powtarzać tą czynność kilkakrotnie, co jakiś czas wydłużając czas siedzenia psa w danym miejscu. Nie przyspieszaj żadnego kroku – pupil musi czuć się pewnie i komfortowo w danej sytuacji, aby kąpiel przebiegła spokojnie i bez ucieczek. Jeśli zauważysz, że pies na dzisiaj ma dość to lepiej odpuścić niż go do czegoś zmuszać.
Krok drugi: oswajanie psa z odgłosem wody
Psy mają o wiele bardziej wyczulony zmysł słuchu, dlatego szum lecącej z wody kranu może być nieprzyjemny dla jego uszu i powodować dyskomfort zwłaszcza, że łazienki są zazwyczaj niewielkimi pomieszczeniami, które potęgują dźwięki. Weź psa do łazienki i odkręć wodę. Nie zwracaj jednak na nią uwagi a skup się na swoim pupilu i jego odczuciach. Zajmij psa zabawą czy ćwiczeniami ze smakołykami z wodą lecącą w tle. Pozwoli to psiakowi oswoić się z dźwiękiem wody, a przyjemność, jaką jest zabawa czy smaczek zbuduje w nim pozytywne wspomnienia.
Krok trzeci – oswój psa z dotykiem
Nie każdy pies lubi dotyk, zaś niektóre psy lubią być dotykane tylko w komfortowych dla nich miejscach ciała. Stopniowo ucz pupila, że dotykanie miejsc które będą myte – łapy, grzbiet, pachy, pysk czy okolice miejsc intymnych nie jest niczym złym. Jeśli pupil pozwala Ci na dotyk i jest przy tym spokojny nagródź go ulubionym przysmakiem. To bardzo ważne, aby budować w nim przyjemne wspomnienia. Po tym etapie można przejść do oswajania czworonoga z dotykiem ręcznika.
Krok czwarty – oswajanie psa z wodą
W tym kroku nie wolno robić nic na siłę. Bardzo ważne jest dokładne obserwowanie psa i jego zachowań. Jeśli pupil wycofuje się przy dotknięciu z wodą to pozwól mu odejść, a za każde znoszenie kontaktu z wodą nagradzaj go smakołykiem. Nie polewaj psa od razu z prysznica. Zacznij od zwilżonej dłoni czy polewania psa wodą z kubka. Pamiętaj aby nagradzać psiego przyjaciela, jeśli tylko jest grzeczny.
Krok piąty – właściwa kąpiel
Jeśli Twój pies przeszedł przez wszystkie etapy i nie reaguje na nie stresująco lub nie sprawiają mu one dyskomfortu to można przejść do właściwej kąpieli czworonoga. Dobrym rozwiązaniem jest położenie w wannie czy brodziku maty antypoślizgowej, dzięki czemu psiak nie będzie się ślizgał, a tym samym uniknie się stresujących czy kontuzjogennych sytuacji. Pamiętaj, że nie wolno polewać wodą głowy czworonoga. Uszy są bardzo wrażliwą częścią ciała, do której absolutnie nie powinna dostać się woda. Podczas kąpieli nagradzaj psa i chwal go, aby czuł, że robi dobrze a cała sytuacja jest całkiem przyjemna. Dobierz odpowiednią temperaturę wody. Nie może być zbyt ciepła ani zbyt zimna, ponieważ może to zniechęcić pupila. Używanie szamponu może okazać się całkiem przyjemne dla pupila, ponieważ jest to pewna forma masażu. Zwróć uwagę by piana nie dostała się do nosa i oczu. Ciśnienie wody nie powinno być zbyt duże, ponieważ może to stresować niepotrzebnie czworonoga i po pozytywnym przejściu wcześniejszych etapów skutecznie go zniechęcić.
Jak można zauważyć przyzwyczajanie psa do kąpieli jest czasochłonnym zajęciem, który wymaga cierpliwości właściciela, odpowiedniego podejścia do czworonoga i systemu motywacji. Przechodząc powoli przez wszystkie etapy będziemy mogli przyzwyczaić pupila do stresujących dla niego sytuacji, które mogą wywołać lęk. Jeśli proces oswajania przeprowadzimy właściwie to kąpiel już nigdy nie będzie problemem, a nasz czworonożny przyjaciel polubi pluskanie!
Przeczytaj również: Jak wygląda pielęgnacja psa u groomera i jak zmniejszyć stres psa