Spis treści
Zabiegi pielęgnacyjne nie tylko wpływają na ogólny wygląd czworonoga, ale także mają za zadanie poprawić i utrzymać w jak najlepszym stopniu stan okrywy włosowej. Każdy czworonóg jest inny – niektóre unikają kąpieli, inne wręcz ją uwielbiają. Są psy omijające wszelkie kałuże ale są też i takie, które na widok bajorka zaczynają się trząść z ekscytacji i za żadne skarby na świecie nie przepuszczą możliwości wytaplania się w błocie. Bywa i tak, że pies wymaga kąpieli prawie po każdym spacerze. Pomijając kwestie techniczne (wielkość psa czy obfitość jego futra), które mogą sprawiać kłopot z częstą kąpielą to prawidłowo przeprowadzony przy użyciu dobrej jakości kosmetyków zabieg pielęgnacyjny nie jest szkodliwy dla pupila, o ile nie wykonuje się go zbyt często, co może doprowadzić do naruszenia naturalnej bariery ochronnej na skórze pupila.
Odżywki dla psa – po co stosuje się odżywki do sierści
Niewątpliwie stosowanie odżywki oznacza dodatkową pracę i czas, który trzeba poświęcić na pielęgnację szaty psa. Pomimo tego jednak gorąco zachęcamy do jej stosowania. Włos psa (podobnie zresztą jak nasz) składa się z łusek, które odpowiadają za ochronę wewnętrznego rdzenia przed warunkami atmosferycznymi. W skrócie można stwierdzić, że rozchylone łuski sprawiają, że włos się brudzi. Myjąc w ciepłej wodzie szatę psa szamponem sprawiamy, że łuski się otwierają umożliwiając usunięcie wszelkich zanieczyszczeń. Możliwe jest wtedy także dostarczenie do rdzenia włosa odżywczych składników szamponu. Odżywkę stosuje się w celu zamknięcie otwartych łusek, dzięki czemu wzmacnia się działanie szamponu a włos wolniej będzie się brudził. Po nałożeniu odżywki i pozostawieniu jej na kilka minut aby jej składniki wniknęły we włos należy ją spłukać przy użyciu letniej (nie ciepłej) wody. Niższa temperatura wody pomoże w zamknięciu łusek włosa.
Na co zwracać uwagę przy wyborze odżywki do sierści psa?
Wybierając kosmetyki należy zwrócić uwagę na ich przeznaczenie i zawsze zapoznać się ze składem. Bardzo ważne jest aby dobrać je konkretnie pod potrzeby naszego pupila. Oczywiście stosować należy tylko i wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla zwierząt – nie wolno używać tych dla ludzi, ponieważ posiadają one inne pH, co może skutkować alergiami. Dobierając szampon czy odżywkę musimy wziąć pod uwagę strukturę i rodzaj sierści pupila, jego wiek a także ewentualne problemy dermatologiczne (łupież, świąd czy grzybica wymagają specjalistycznych szamponów i odżywek).
Jakie odżywki dla psów wybierać?
Oferta kosmetyków dla psów i kotów jest bardzo szeroka. Producenci dostosowują się do wciąż zmieniających się trendów i wypuszczają coraz to nowe produkty odpowiadające nowym potrzebom. Najważniejsze aby dobrać odżywkę do konkretnych potrzeb naszego pupila. Odżywki można podzielić na kilka rodzajów ze względu na ich przeznaczenie:
Odżywki do spłukiwania, które stosuje się jako uzupełnienie kuracji szamponem. Zdarza się, że odżywki takie mają nie tylko takie samo działanie jak szampon ale nawet identyczną nutę zapachową. Można tu wyróżnić:
- odżywki dla psów długowłosych, których celem jest sprawienie aby psy czy koty długowłose wyglądały zjawiskowo (na przykład Chart afgański)
- odżywki dla psów krótkowłosych. Ich głównym zadaniem jest nabłyszczyć szatę (podkreślają urok Buldogów, Mopsów, Rottweilerów itp.)
- odżywki dodające objętości, wspomagające działanie szamponu i potęgujące efekt napuszenia włosa. Odżywki takie unoszą włos nadając (na przykład Samojed, Bichon, Szpic miniaturowy Pomeranian)
- odżywki dla psów szorstkowłosych, które mają za zadanie nadać włosom odpowiednią strukturę i usunąć efekt zmiękczenia (np. Foksterier, West Highland White Terier, Jack Russell Terier)
- odżywki do sierści kręconej i wełnistej idealne dla psów posiadających kręcący się, sprężysty włos (Pudel)
- odżywki do koloru, które zastosowane po szamponie koloryzującym podkreślają głębię i blask szaty. Są odżywki do sierści białej, czarnej, rudej (płowej, brązowej) czy złotej. Podobnie jak szampony koloryzujące odżywki do koloru pomagają pozbyć się wszelkich przebarwień na włosie sprawiając, że szata ma głęboki, pełny odcień (na przykład Maltańczyk, Czarny terier rosyjski, Golden Retriever itp.)
- odżywki rozplątujące. Mają za zadanie pomóc rozplątać nawet trudne kołtuny. Przydatne przy psach długowłosych jak i tych z podszerstkiem, których sierść ma tendencję do filcowania się i kołtunienia
- odżywki obciążające. Niezastąpione u psów posiadających długą, jedwabistą „lejącą” szatę. Odżywki takie zawierają w swoim składzie olejki, których zadaniem jest obciążyć i wygładzić włosa zapobiegając jego fruwaniu (na przykład Shih-Tzu, Lhasa-Apso, Yorkshire Terier)
- odżywki przeciw wypadaniu sierści. W przypadku tych odżywek nazwa może być nieco myląca, ponieważ ich zadaniem jest spowodowanie gwałtownego zrzucenia całego martwego włosa, co sprawi, że pies później zrzuca go znacznie mniej. Dodatkowo odżywki takie posiadają składniki wzmacniające cebulki włosowe, dzięki czemu nowy włos rośnie mocniejszy
- odżywki regenerujące włos. Celem takich odżywek jest odpowiednie nawilżenie włosa, jego wzmocnienie oraz odbudowa. Są to odżywki nawilżające (aloesowe, arganowe), odbudowujące (keratynowe) czy wzmacniające (kolagenowe)
Odżywki bez spłukiwania, tak zwane RTU (ready to use). Występują najczęściej w postaci atomizera lub sprayu, choć są także w kremie. Tu możemy wyróżnić:
- odżywki ułatwiające szczotkowanie. Są to preparaty do częstego stosowania, których należy używać podczas każdego szczotkowania psa. Nigdy nie powinno się szczotkować na sucho, ponieważ powoduje to elektryzowanie się sierści i może doprowadzić do jej uszkodzenia
- odżywki podkreślające kolor, służące także często do maskowania powierzchniowych niedoskonałości
- odżywki dodające właściwą strukturę szacie, np. sierści szorstkiej
- odżywki obciążające, zawierające w swoim składzie olejki. Pomagają w miarę szybko uzyskać lub podkreślić efekt jedwabistego, lejącego włosa
- odżywki nabłyszczające, których zadaniem jest nadać sierści głębokiego blasku
- odżywki dodające objętości, które dzięki łatwej aplikacji pozwalają szybko uzyskać efekt gęstego włosa na przykład na łapach u sznaucera. Występują w postaci płynnej lub jako pianka
- odżywki wielofunkcyjne czyli odżywki typu all-in. Ułatwiają rozczesywanie, nabłyszczają i odżywiają włos
Niektóre z odżywek występują w postaci bardzo gęstych kremów (np. maski kolagenowe czy bio-proteinowe). Odżywek takich można używać na kilka sposobów. Najsilniejszy efekt uzyskamy stosując je jako kompres – nakładając na sierść psa i zawijając go na pewien czas w ręcznik, co pozwoli odżywce dokładnie wniknąć we włos. Można także je po niewielkim rozcieńczeniu stosować jako odżywki do spłukiwania bądź bardziej rozcieńczone używać pomiędzy kąpielami i aplikować za pomocą butelki ze spryskiwaczem.
O
Odżywka powinna przede wszystkim stanowić uzupełnienie zabiegów pielęgnacyjnych. Otwarte łuski sprawiają, że włosy narażone są na działanie warunków atmosferycznych. Odżywka pozwoli je zamknąć a także zadbać o potrzeby szaty. Bardzo istotne jest, aby odżywka była właściwie dobrana pod pupila uwzględniając strukturę i rodzaj jego włosa, kolor szaty, oczekiwane efekty bądź ewentualne problemy dermatologiczne.
Jeśli posiadają Państwo jakieś pytania dotyczące poszczególnych kosmetyków lub potrzebują pomocy w wyborze odpowiedniego to zapraszamy do kontaktu z obsługą naszego sklepu, która z przyjemnością Państwu doradzi!
Przeczytaj również: Co ma wpływ na nienajlepszy wygląd sierści psa