Spis treści
Choroby dziąseł i zębów są coraz częściej spotykanym schorzeniem występującym u psów. Narażone są na to głównie psy ras miniaturowych oraz małych, które przez swoje niewielkie rozmiary nie ścierają kamienia w sposób naturalny. Nie oznacza to, że problemy dotyczą tylko takich ras jak yorki, maltańczyki czy shih-tzu (czy innych miniaturowych), bo dotyka to również ras psów dużych. Higiena zębów i dziąseł u psa jest tak samo ważna jak dbanie o nasze zęby. Zaniedbanie tego aspektu może doprowadzić w efekcie do utraty zębów, co praktycznie uniemożliwia psu normalne funkcjonowanie. Nasze czworonogi również mogą odczuwać dyskomfort czy ból gryzienia, a kamień nazębny może powodować poważniejsze problemy zdrowotne i znacząco pogarszać samopoczucie pupila. Jedyną metodą, która skutecznie minimalizuje wystąpienie problemów jest odpowiednia i systematyczna pielęgnacja zębów i dziąseł. Na szczęście wraz z upływem czasu na rynku pojawia się coraz więcej różnorodnych propozycji, które ułatwiają właścicielowi to zadanie.
Kamień nazębny u psów
Jest to główna i najczęstsza przyczyna problemów z dziąsłami i zębami naszych czworonogów. Kamień nazębny tworzy się w momencie, kiedy na zębach odkłada się płytka nazębna i nie jest ona usuwana w sposób mechaniczny. Osad nazębny tworzy się podczas połączenia minerałów zawartych w ślinie czworonoga z bakteriami, które gromadzą się w resztkach jedzenia pozostałego w paszczy. Osadza się on wzdłuż linii dziąseł i w ten sposób powoli tworzy się kamień nazębny. Niestety pozbycia się kamienia nazębnego w domu nie jest łatwe. Najczęściej w momencie jego pojawienia się niezbędna jest pomoc weterynarza, który usunie kamień pod narkozą. Niestety nie każdego psa można poddać narkozie a poza tym zawsze istnieje ryzyko komplikacji. Dlatego tak ważna jest profilaktyka w dbaniu o higienę zębów i jamy ustnej psa. Istnieją na szczęście metody, które nam w tym pomogą, dzięki czemu zmniejszy się ryzyko powstania kamienia nazębnego. Wiek psa, skłonności genetyczne i zła dieta są czynnikami, które w znaczący sposób wpływają na psie zęby i ich kondycję. Jednym z elementów, które pomogą właścicielowi w dbaniu o zdrowy i szczęśliwy pyszczek psa jest pasta do zębów.
Pasta do zębów dla psów – jaka powinna być?
Pasta do psich zębów przede wszystkim powinna być przeznaczona właśnie dla psów. Nie wolno stosować past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ mogą one zawierać w sobie szkodliwe dla pupila substancje. Wybór odpowiedniej pasty jest bardzo ważnym zadaniem dla właściciela. Dostępne na rynku pasty mają zadanie przede wszystkim bakteriobójcze. Popularne są pasty enzymatyczne, które pomagają zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej, co przyczynia się do poprawy zapachu z pyszczka czworonoga. Dużą zaletą past enzymatycznych jest także to, że nie wymagają one dodatkowego szczotkowania. Pasta do zębów ma być przede wszystkim przyjemna dla psa. Na rynku dostępne są pasty o wielu różnorodnych smakach, przypominające lubiane i pożądane przez czworonogi potrawy. Są pasty o smaku kurczaka, wołowiny, ryby czy wątróbki, które dodatkowo nie odstraszają pupila, a wzbudzają w nich pewnego rodzaju zaufanie. Taka forma jest zdecydowanie bardziej lubiana i do zaakceptowania przez czworonogi. Istnieje również pasta o zapachu miętowym dla psów, ale nie ma ona nic wspólnego z tą, która właściciel myje swoje zęby. Pasta dla psów powinna opierać się na naturalnych składnikach, a co ważne nie powinna zawierać w sobie cukru. Wybierając odpowiednią pastę zwróć uwagę na jej skład i przeznaczenie, ponieważ dostępne są już pasty dla psów odpowiadające konkretnym problemom. Dostępne są pasty o standardowej konsystencji pasty oraz w postaci gęstego żelu.
Szczoteczka do zębów – jaką wybrać dla swojego pupila?
Pasta do zębów to podstawa w dbaniu o higienę zębów i dziąseł naszego pupila. Jednak, aby dotrzeć do najbardziej niedostępnych miejsc, a także dokładnie wyczyścić wszystkie pozostałości przyda się odpowiednia szczoteczka do zębów dla psa. Również tutaj producenci wychodzą naprzeciw właścicielom wprowadzając na rynek szeroki ich wybór. Przede wszystkim ważne jest, aby rozmiar szczoteczki był dopasowany do wielkości pyska psa. Najtańszą opcją są specjalne nakładki na palec, w których właściciel czuje miejsce w którym szczotkuje, a także z jaką siłą, przez co minimalizuje się ryzyko podrażnień. Jest to opcja polecana przede wszystkim dla psów ras małych oraz miniaturowych. Są też szczoteczki, które różnią się od siebie wielkością główek, a także ich ilością. Na rynku dostępne są również szczoteczki z jedną główka – pojedynczą, która wyglądem najbardziej przypomina szczoteczkę przeznaczoną dla ludzi. Szczoteczki z większą ilością główek pozwalają dokładnie wyczyścić psie ząbki z każdej strony. Często szczoteczki występują w różnym rozmiarach od XS-XL, co pozwala dostosować wielkość szczoteczki do rozmiaru psiego pyska. Podczas szczotkowania należy być ostrożnym i delikatnym.
Jak często szczotkować zęby czworonoga?
W dbaniu o higienę jamy ustnej psa ważna jest systematyczność. Najlepiej czynność tę powtarzać mniej więcej dwa razy w tygodniu. Kamień nazębny staje się zmorą czworonożnych przyjaciół między 2 a 3 rokiem życia. Wielu właścicieli dopiero wtedy decyduje się na pielęgnację jamy ustnej swojego pupila i niestety wtedy często jest już mocno nagromadzony kamień. Pies od małego powinien być przyzwyczajany do wszelkich zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki czemu istnieje duże prawdopodobieństwo, że pies je zaakceptuje, a nawet polubi. Ważne jest budowanie pozytywnych wspomnień, aby czworonóg kojarzył pielęgnacje z nagrodą a nie karą. Najlepiej, aby był przyzwyczajany do tego od szczeniaka. Na samym początku należy psa przyzwyczaić do dotyku w okolicy pyszczka najlepiej, kiedy pupil jest zmęczony po wspólnej zabawie. Należy do tego podchodzić spokojnie i cierpliwie. Dobrą metodą po zakończeniu zabiegów jest nagradzanie psa smaczkiem lub wspólną zabawą, co dodatkowo buduje pozytywne odczucia. Kiedy właściciel zauważy, że psa już nie stresuje dotykanie z okolicy pyszczka może przejść do kolejnego kroku. Należy pamiętać, aby nic nie robić na siłę. Nie jest to normalna czynność dla czworonoga. Warto pozwolić psu obwąchać wszystkie przedmioty i stopniowo go do nich przyzwyczajać.
Dbanie o higienę jamy ustnej czworonoga jest tak samo ważne jak dbanie o zęby ludzi. Systematyczna pielęgnacja, a także rutynowa profilaktyka mogą oszczędzić psu niepotrzebnego złego samopoczucia, a także zminimalizować ryzyko powstania poważniejszych chorób. Producenci wychodzą naprzeciw oczekiwaniom właścicieli i na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów, które odpowiadają konkretnym potrzebom czworonoga, a także wpasowują się w gusta podniebienia pupila. Jeśli posiadają Państwo jakieś pytania dotyczące konkretnego produktu lub potrzebują pomocy w doborze najbardziej odpowiedniego prosimy o kontakt z naszymi sprzedawcami, którzy z przyjemnością Państwu pomogą!