Pora obalić mit mówiący o tym, że wizyta psa w salonie groomerskim zawsze musi wiązać się z ogromnym stresem zwierzęcia. Prawda jest taka, że odpowiednie przygotowanie psiaka i przyzwyczajenie go do regularnych wizyt może spowodować, że bardzo chętnie będzie on przychodził do salonu groomerskiego. Wymaga to jednak pracy i zaangażowania, zarówno groomera jak i opiekuna psa.
Często mówi się, że groomer jest pośrednikiem między opiekunem, a weterynarzem. Pies przyprowadzany regularnie do salonu groomerskiego jest dokładnie oglądany i dotykany. Zdarza się często, że to właśnie groomer zauważa jako pierwszy niepożądane zachowania bądź dolegliwości u zwierzęcia, których opiekun wcześniej nie potrafił dostrzec. Czasami mogą być to tylko niewinne, niekoniecznie groźne dla psa dolegliwości, jednak są sytuacje, w których właściwa reakcja groomera może pomóc w zdiagnozowaniu u psa choroby i wyleczeniu go.
Każda pierwsza wizyta w salonie groomerskim powinna zacząć się od zapoznania się opiekuna i psa z groomerem. Pierwszym i podstawowym krokiem jest wywiad z właścicielem czworonoga. Podczas rozmowy groomer poznaje najważniejsze informacje o zwierzęciu, jego imię, wiek, stan zdrowia, ewentualne dolegliwości i wcześniejsze doświadczenia z salonem groomerskim.