Szczotki dla psów - co trzeba o nich wiedzieć
Szczotkowanie psa - czy naprawdę jest potrzebne?
Nie tylko odpowiednio zbilansowana dieta pomoże nam utrzymać sierść pupila w jak najlepszej jakości. Szczotka dla psa jest jednym z podstawowych akcesoriów niezbędnych podczas codziennej pielęgnacji psa. Systematycznie szczotkowania pozwala pozbyć się martwego włosa i nadmiaru podszerstka, usunąć kołtuny i nadać sierści lepszy wygląd. Oprócz zalet dla samego włosa zabieg ten jest również bardzo korzystny dla skóry pupila. Stanowi bowiem idealny masaż, który stymuluje i pobudza wzrost nowych włosów i usuwa pozostałości martwego naskórka.
Jaką szczotkę do czesania psa wybrać?
Ten z pozoru łatwy wybór może przysporzyć wielu właścicielom psów sporo zachodu i zakłopotania. Oferta szczotek dostępna na rynku jest naprawdę spora, dlatego nie jest w tym nic dziwnego, że niedoświadczony właściciel psiaka czuje się zagubiony pośród tak ogromnego wyboru. Pierwszym kryterium którym należy się kierować przy wyborze tego przydatnego narzędzia to rodzaj sierści pupila - długość, gęstość i jej budowa. Dzięki szerokiej ofercie szczotek można wybrać tą najodpowiedniejszą. Warto również mieć na uwadze, że często rodzaj włosa różni się w zależności od partii ciała psa, dlatego dobrze jest posiadać więcej niż jedno narzędzie służące do czesania.
Rodzaje szczotek dla psa
Szczotka włosiana
Najbardziej uniwersalna szczotka dla psa, zaskakująca swoją wszechstronnością. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą twardością i długością szczeciny. Generalną zasadą jest, że wybieramy taką długość, aby włosie szczotki podczas szczotkowania sięgało aż do skóry psa. Szczotka o zbyt krótkiej szczecinie nie sięgnie do cebulek włosa, czesząc jedynie wierzchnią warstwę okrywy włosowej. Im dłuższy i gęstszy włos, szczecina szczotki powinna być dłuższa i rzadsza. Takie szczotki wykonane są najczęściej z bukowego drewna oraz posiadają szczecinę z włosia dzika. Główną ich zaletą jest wytrzymałość, dzięki czemu właściciel będzie mógł cieszyć się nią długie lata. Takie szczotki świetnie sprawdzają się przy krótkiej sierści - usuwając martwy włos, powierzchniowe zabrudzenia sierści oraz przy pielęgnacji długiej i jedwabistej szaty. Dostępnych jest wiele modeli: z rączką i bez, a także w różnych wielkościach i kształtach (owalne i podłużne).
Szczotka włosiana z nylonowym rozczesywaczem
Szczotka ta posiada dosyć sztywne plastikowe pręciki umieszczone na przemian z włosiem. Są one dłuższe niż reszta szczeciny, dzięki czemu wchodzą głębiej w szatę. Znakomicie nadają się do rozczesywania długiej, cienkiej sierści. Przy wyborze takiej szczotki groomerskiej trzeba zwrócić uwagę na końcówki pręcików, które powinny być delikatnie zaokrąglone, co chroni skórę pupila przed podrażnieniami i zadrapaniami. Szczotki włosiane z rozczesywaczem najczęściej wykonane są z drewna i są dostępne w kilku wielkościach. Wszystkie są podobnej twardości. Sprawdź dostępne modele.
Szczotka włosiano - miedziana
Ten model szczotki groomerskiej dla psa posiada specyficzną budowę. Wewnętrzna część szczotki włosiano - miedzianej wykonana jest z miedzianych drucików, które otoczone są warstwą twardego, naturalnego włosia. Szczotka włosiano - miedziana używana jest podczas pielęgnacji psów dużych, o gładko przylegającej sierści. Bardzo dobrze sprawdza się przy usuwaniu martwego włosa, dzięki miedzianym drucikom sierść staje się idealnie gładka i błyszcząca. Szczotka dla psa dostępna jest zazwyczaj w jednej wielkości, ale zdarzają się modele z rączką, jak i bez niej.
Szczotka druciana (szpilkowa)
Jedna z najbardziej popularnych szczotek do czesania psów, których używa się w przypadku sierści długiej i średnio długiej. Sprawdzi się zarówno w przypadku psów posiadających podszerstek, jak i tych bez niego. Szpilki wykonane ze stali nierdzewnej, lub mosiądzu, dzięki czemu włos się nie elektryzuje a sierść się nie brudzi. Szpilki osadzone są na specjalnej, lekko wygiętej poduszce, która dopasowuje się do kształtu psa podczas czesania, docierając do nawet trudno dostępnych włosów. Druciki są prostopadle ścięte lub zaokrąglone na końcach. Warto co jakiś czas sprawdzać stan szczotki drucianej i dokładnie przyjrzeć się umocowaniu szpilek w poduszce. Jeśli poduszka jest zużyta i szpilki wypadają szczotkę powinno się wymienić na nową. Szczotki te wykonane są z drewna lub tworzywa i dostępne w różnych wielkościach, kształtach (owalne, podłużne), długościach szpilek (najczęściej od 15 mm aż do 35 mm) i stopniach twardości. Miękkie szczotki do czesania nadają się do psów o delikatnej skórze i cienkim włosie. Twarde szczotki groomerskie sprawdzają się przy pielęgnacji sierści twardej, gęstej i zbitej. Długość szpilek należy dostosować do gęstości okrywy włosowej psa. Im więcej futra, tym dłuższe powinny być szpilki. Zobacz dostępne modele takich szczotek.
Szczotka metalowa (pudlówka)
Również bardzo popularna szczotka groomerska, ale wymagająca większej uwagi niż inne modele. Swoją nazwę zawdzięcza temu, że doskonale sprawdza się przy pielęgnacji włosa pudli, zwłaszcza przy podbijaniu fryzury. Szczotka dla psa typu pudlówka posiada duża ilość gęsto ustawionych, cienkich drucików zagiętych na końcach pod kątem około 30 stopni. To nietypowa budowa sprawia, że szczotka zwiększa swoją skuteczność - efekt widoczny jest już po kilku pociągnięciach. Podczas jej używania należy być szczególnie ostrożnym i delikatnym, aby nie podrażnić i podrapać skóry psa. Pudlówki są niezbędne przy pielęgnacji psów o gęstej sierści, z bujnym podszerstkiem. Służą przede wszystkim do usuwania nadmiaru podszerstka. W okresie linienia powinna stanowić podstawowe narzędzie pracy. U psów ze słabo rozwiniętym podszerstkiem może spowodować wyrywanie włosów okrywowych. Szczotki pudlówki wykonane są najczęściej z tworzywa i dostępne w różnych wielkościach (mała, średnia i duża). Różnią się między sobą także stopniem twardości, długością i ilością drucików w poduszce oraz stopniem wygięcia części roboczej. Dostępne są także modele “flexi” o elastycznej, dwustronnej główce - główka taka pod naciskiem dostosowuje się do krzywizn ciała psa, a każda ze stron posiada inną twardość. Czyni to szczotki typu “flexi” bardzo uniwersalnymi. Sprawdź najpopularniejsze pudlówki dla psów i kotów.
Szczotka gumowa lub silikonowa
Jest to szczotka groomerska służąca głównie do usuwania martwego włosa u psów gładkowłosych. Taką czynność wykonuje się zawsze z włosem, nigdy pod włos, ponieważ łatwo wtedy uszkodzić strukturę włosa. Dostępne na rynku szczotki gumowe dla psów nie posiadają zazwyczaj rączki, a wyposażone są często w pasek umożliwiający założenie jej na dłoń. Czasem występują w postaci rękawicy, co niesie za sobą dodatkowe plusy. Nie tylko jest to wygodna w użytkowaniu, ale też obejmuje większy obszar psa, co nie jest bez znaczenia, jeśli mamy do czynienia z dużym psem. Drugą odmianą szczotek gumowych są te wykonane z medycznego silikonu. Są one nieco droższe niż te gumowe, ale silikon jest bardziej miękki i dzięki temu lepiej zbiera martwy włos oraz zabrudzenia. Szczotki te posiadają charakterystyczne wypustki na swojej powierzchni, które ułatwiają łapanie włosa, a dodatkowo masują ciało pupila. Zobacz najczęściej wybierane szczotki gumowe i silikonowe.